Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w zabudowie szeregowej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w zabudowie szeregowej.

szymon111 00:04, 11 mar 2020

Dołączył: 17 cze 2019
Posty: 14
Witam,
Chciałbym otrzymać kilka pomysłów na zagospodarowanie ogrodu, ponieważ własnych mi brak.
Powierzchnia ogrodu to 165m2, 11x15m,
Pozostałe boki działki to:
Bok krótszy 11m na przeciwko okien, wzdłuż płotu posadzone są tuje, wysokie na 2m w celu zasłonięcia widoku, aby przez cały rok nie zaglądać sobie z sąsiadem do domu, lecz tuje były przesadzane duże i niestety 1/3 padła, w związku z czym rozważam uzupełnienie ich tymi z krótszego boku, a w ostateczności, zastąpienie ich szczelnym płotem.
Jeden dłuższy bok 15m, znajduje się na nim winobluszcz zasadzony w zeszłym roku, aby zrobić osłonę na czas letni, aby uzyskać trochę prywatności, a także od połowy do końca są zasadzone tuje. Drugi bok jest w większości pusty, znajduje się tam jedynie 6 krzewów, agrest, porzeczki i maliny ( x na obrazku).
Przy wyjściu z salonu ma być miejsce na stolik itp, a także piaskownicę w pobliżu.
Na całości jest zasadzony zeszło roczny trawnik.
Po każdej stronie płotu jest sąsiad.
Nasłonecznienie latem jest z rana, a następnie od 12 do końca dnia.
Praktycznie non stop, przez cały rok, bardzo mocno wieje.
Ziemia to 30cm czarnoziemu, a pod tym glina, lecz po 2 stronach działki jest skarpa, więc problem stania wody nie występuje.

Chciałbym uzyskać ładny, ciekawy ogród, ale z miejscem na nie wielką aktywność dla dzieci.
Myślałem o zasadzeniu jakichś drzew, podoba mi się sliwo wiśnia lecz nie wiem czy drzewa na tak nie wielkiej powierzchni to dobry pomysł.
Może ktoś by doradził ciekawego na tak nie wielkim terenie.

makadamia 08:31, 11 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Szymon, przykro mi, ale bez zdjęć nie da się niczego zaproponować.
Mogę tylko podrzucić folder z inspiracjami do małych ogródków:
https://pl.pinterest.com/podmiejskiogrod/ma%C5%82e-ogrody/

Z praktycznego punktu widzenia, w tak małym ogródku, z dostępem tylko przez salon (jeśli dobrze odczytałam rysunek) trawnik jest bardzo kłopotliwy w utrzymaniu, a korzyści z niego niewiele. Ale skoro go założyliście, to pewnie nie będziecie chcieli likwidować
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
szymon111 12:24, 11 mar 2020

Dołączył: 17 cze 2019
Posty: 14
Z boku budynku znajduje się jeszcze wiata, więc dostęp do ulicy jest.
Rozważałem już nawet kupno projektu.
makadamia 12:55, 11 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Zawsze jestem za kupieniem projektu od profesjonalnego projektanta
Jeżeli zamówisz tylko projekt koncepcyjny, a nie wykonawczy, to nie powinno Cię to drogo wynieść.

Z ogólnych uwag mogę jeszcze doradzić:
żywopłot z tuj oczywiście uzupełnić.
przed tujami możesz posadzić wąskie drzewa kolumnowe lub przynajmniej o wąskiej koronie:
wiśnia amanogawa jest popularna i niedroga
grab frans fontaine lub fastigiata
grusza chanticleer
jabłonie van eseltine czy adirondack

bliżej tarasu powinno Ci się zmieścić jeszcze jedno drzewko o niewielkich rozmiarach, typu wiśnia kanzan, umbraculifera, niektóre magnolie,
możesz też posadzić któryś z dużych krzewów, podkrzesywać (czyli podcinać gałązki na dole) i prowadzić jako drzewko wielopniowe. nadają się do tego np.: świdośliwy, parocje, perukowce.

winobluszczu pozbyć się póki możesz - to jest piękne pnącze ale naprawdę szybko rośnie; to co chcesz, zarośnie Ci w dwa lata, a potem będziesz musiał przycinać go trzy razy w roku, bo winobluszcz potrafi mieć roczny przyrost 3m! W ciasnej zabudowie to pretekst do konfliktów z sąsiadami.
bluszcz hedera jest zimozielony i łatwiejszy do opanowania

teras zrobiłabym co najmniej dwa razy większy
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
szymon111 17:06, 12 mar 2020

Dołączył: 17 cze 2019
Posty: 14
Winobluszcz był posadzony w uzgodnieniu z sąsiadem aby nie stawiać tych drewnianych szczelnych płotów.
Z drzew podoba mi się sliwowisnia, choć myślałem o je dym dużym na środku, pod którym kiedyś mógłby być cień.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies