Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk czarny 'Aurea' - Picea mariana 'Aurea'

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk czarny 'Aurea' - Picea mariana 'Aurea'

Miksiek 13:25, 10 kwi 2020

Dołączył: 10 kwi 2020
Posty: 5
Zamówiłem przez internet świerki czarne Aurea. Bardzo podoba mi się ta odmiana lecz chyba nie jest zbyt często spotykana w Polsce bo w żadnej lokalnej szkółce jej nie było. Niestety sadzonki które przyszły nie posiadają wykształconego przewodnika (poza 1 szt) w związku z tym mam obawy czy z czasem złapią właściwy smukły kształt czy będą rosnąć jak krzaki. Czy coś z nimi trzeba robić żeby wykształcić przewodnik?


Z góry dziękuję za rady.
Miksiek 11:25, 27 kwi 2020

Dołączył: 10 kwi 2020
Posty: 5
Poważnie na forum o iglakach nie ma nikogo kto wiedziałby czy świerk z czasem utworzy przewodnik?
ZbigniewG 21:16, 04 maj 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8906
Wycinaj śmiało wszystkie!!! grubsze odrosty boczne a to co najbardziej proste stopniowo prostuj przy mocnym paliku.
Dwa trzy sezony i będzie Ok

____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Miksiek 13:22, 05 maj 2020

Dołączył: 10 kwi 2020
Posty: 5
Dzięki. W końcu jakiś konkret. Wytnę wszystko co odstaję poza obrys korony a najwyższy odrost boczny wyprowadzę w pion i podwiążę. Mam nadzieję że złapię sylwetkę.
ZbigniewG 21:02, 05 maj 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8906
Miksiek skup się wycinać to znaczy wyciąć całkowicie na gładko do pędu który będzie przewodnikiem.
Cięcie po obrysie zrobi miotły i nowe problemy.
Na początku będzie straszydło ale to jedyne rozsądne wyjście,
czyli zostawiasz tylko jednoroczne nierozgałęzione odrosty boczne
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Miksiek 14:02, 06 maj 2020

Dołączył: 10 kwi 2020
Posty: 5
aaaaa rozumiem. takich nierozgałęzionych bocznych to za wiele nie mam ale już wiem o co chodzi. trzeba będzie ze 3 lata żeby to nabrało kształtu ale masz rację.
Dzięki jeszcze raz.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies