Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Pędy generatywne w trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Pędy generatywne w trawniku

jakub_dw 09:15, 26 kwi 2020

Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 5
Witam serdecznie.
Z moim trawnikiem zaczęło dziać się coś dziwnego. Z kęp trawy zaczęły wyrastać okrągłe "pędy", które kładą się na podłożu. Czy ta trawa chce się wykłosić?

Trawnik zakładałem rok temu. Jest to mieszanka Barenbrug Bar Fescue (trawa golfowa), w skład której wchodzi tylko kostrzewa czerwona kępowa oraz kostrzewa czerwona rozłogowa.
Trawa ta generalnie rośnie bardzo wolno. Dokładnie dwa tygodnie temu ją skosiłem najkrócej jak się da, zrobiłem dosiewki oraz zasiliłem nawozem Yara Vila Pro-complex (wiem, że zdania co do nawożenia świeżo dosianej trawy są podzielone, ale nie to jest tu najistotniejsze).
W ciągu tych 14 dni podlewałem ją codziennie (czasem, ze względu na dosiewki, kilka razy). Piszę o tym, ponieważ spotkałem się z opinią, że jest to efekt przesuszenia.
Widzę już efekt działania nawozu, trawa dosyć mocno wystrzeliła do góry. Pytanie tylko, co się stało, że w bonusie pojawiły się na niej takie pędy (czy są to pędy generatywne?)? Mam wrażenie, że znajdują się one wyłącznie w miejscach gdzie trawa jest rzadsza.
Co mogę z tym zrobić? Część poprzycinałem już nożyczkami, kosiarka tego nie chce w ogóle złapać . Doradcy Barenbrug stwierdzili, że musi być to trawa obca. Nie mogę się z tym oczywiście zgodzić (doglądam tego trawnika od 11 miesięcy każdego dnia). Zapowiedzieli już u mnie wizytę, jak obecna sytuacja trochę się ustabilizuje. Może jednak do tego czasu ktoś będzie mógł mi coś podpowiedzieć?


Znalazłem w internecie następującą informację, dotyczącą podgatunków kostrzewy czerwonej:
"Każdy z nich wytwarza niezbyt długie, mocno ulistnione pędy wegetatywne oraz znacznie dłuższe, także ulistnione pędy generatywne (w postaci gładkich, sztywnych, wzniesionych i podzielonych na 2-3 międzywęźla źdźbeł, dorastających do ok. 1 m. wys.). Liście na obu rodzajach pędów różnią się od siebie. Na pędach wegetatywnych są długie (ok. 40 c.), bardzo wąskie (ok. 1,2 mm.) i w pączku złożone, na pędach generatywnych są szersze (2,5 mm.), prawie płaskie i mają wyraźnie zaznaczone żeberka (5-7 szt.). "

Najbardziej pasuje mi właśnie teoria, że są to pędy generatywne. Pytanie tylko, dlaczego się pojawiły tak szybko? Czy w ogóle powinny się pojawić? Co powinienem z nimi zrobić?
Pozdrawiam

Będę wdzięczny za wszelkie porady.
pozdrawiam
Kuba
Fiwonka 09:29, 08 cze 2023

Dołączył: 18 sty 2020
Posty: 1
Czy udało ci się rozwiązać zagadkę? U mnie cały trawnik tak wygląda. Zrobił się jasnożółty, rzadki i ma pełno tych sztywnych pędów.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies