Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Kompostowanie - porady i problemy początkujących

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompostowanie - porady i problemy początkujących

skuwiakowa 11:00, 14 maj 2020

Dołączył: 10 maj 2020
Posty: 3
Witam serdecznie. Pozwoliłam sobie założyć tu nowy wątek, ponieważ nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Kupiłam dom z dużym ogrodem. Jest też wydzielony warzywnik. Niestety ziemia jest tak jalowa że korzenne warzywa się nie udają. Zatem postawiłam na zrobienie własnego kompostu. Kompostownik wykonałam z palet. Na dno dałam zeszloroczne strąki z katalpy . Na to ziemi z ogródka i worek 20l ziemi warzywno kwiatowej. Na to trochę skoszonej trawy, fusy z herbaty, resztki roślinne z domu, trochę chwastów.wyszla warstwa ok 20cm. Teraz dałam na to pocięte gałązki oraz przekompostowanych kilkuletnich trocin. Kompost zruszam co jakiś czas widlami. Gdy było sucho polewalam trochę wodą. Obecnie jest zimno i przykrylam go od góry dywanem. Działam tak od 2tygodni. Mam w związku z tym pytanie. Kiedy powinien zrobic się ciepły środek w kompostowniku?
Mary 08:14, 15 maj 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Jak przez 2 tygodnie nie zrobił się ciepły to moim zdaniem już się nie zrobi.

Czy dobrze rozumiem, że to duża płaska warstwa?
Żeby się rozgrzał to powinien być bardziej w kształcie sześcianu.
Ile tego jest w sumie na wysokość i na szerokość?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
skuwiakowa 22:16, 15 maj 2020

Dołączył: 10 maj 2020
Posty: 3
Płaski nie jest. Obecnie warstw jest na 1 metr. Szeroki 1,5 x 1,5m. Do tego co bylo Dorzucilam gałązek, siana, ziemi na przemian że skoszona trawa.
skuwiakowa 22:18, 15 maj 2020

Dołączył: 10 maj 2020
Posty: 3
Gdy zakładałam wątek miał jakie pół metra wysokości i zastanawiam się gdzie popełniłam błąd.
Mary 23:11, 15 maj 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Nie mam doświadczenia z kompostownikiem z palet, bo sama mam zamykany termokompostownik plastikowy.
Ale myślę, że przy otwartym kompostowniku pół metra to może być mało.

Skoszona trawa powinna podnieść temperaturę. Można spróbować dodać trochę granulowanego obornika.

A w jaki sposób sprawdzasz temperaturę. Masz termometr czy rozgarniasz i sprawdzasz w środku?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mary 23:13, 15 maj 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Jest wątek na forum o kompostowaniu.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/459-kompost-kompostowanie-i-kompostowniki
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies