Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Rewersja/mutacja u trzmieliny Fortune'a, a jej rozmnażanie

Pokaż wątki Pokaż posty

Rewersja/mutacja u trzmieliny Fortune'a, a jej rozmnażanie

biolife 17:11, 17 maj 2020

Dołączył: 17 maj 2020
Posty: 2
Witam wszystkich bardzo serdecznie jako nowy użytkownik forum

W zeszłym roku zauważyłem u trzmieliny Fortune'a w odmianie 'Emerald Gaiety' całkowicie zielone przyrosty. Jak się później dowiedziałem, jest to tak zwane zjawisko rewersji, czyli przebijanie się cech rośliny pierwotnej u osobnika, który powstał na skutek mutacji (czy coś w tym stylu ).

Generalnie zaleca się systematyczne usuwanie takich "zdziczałych" pędów, ponieważ mogą one zdominować roślinę i wygląd właściwy danej odmiany może zostać zaburzony. Jednak w tym przypadku moja ciekawość wzięła górę i w ramach eksperymentu postanowiłem z tego całkowicie zielonego pędu zrobić nową roślinę (szczerze mówiąc nawet mi się podoba taka całkiem zielona trzmielina ). Efekt jest taki, że roślina jest bardzo żywotna i przyrasta zdecydowanie szybciej od swojej "rasowej" siostry.

Mam również trzmielinę Fortune'a w odmianie 'Emerald 'n Gold' i jak niektórzy już mogą się domyślać, występują u niej pędy z całkowicie żółtymi liśćmi. Tym razem nie jestem pewny czy to rewersja (bo raczej roślina pierwotna nie była cała żółta), czy po prostu jakaś mutacja. Jednak i w tym przypadku moja ciekawość podpowiada mi, aby spróbować rozmnożyć tą trzmielinę wykorzystując żółty przyrost

Jak myślicie, czy taka roślina ma rację bytu na dłuższą metę, czy coś może się z nią zacząć dziać? O ile w przypadku zielonej trzmieliny widzę, że żyje i ma się dobrze (choć nie wiem jak to będzie wyglądać w przyszłości), o tyle zastanawiam się, czy taka cała żółta roślinka będzie miała szansę przeżyć, choćby z powodu znikomej ilości chlorofilu w liściach (chociaż niby jakoś rośliny o liściach purpurowych dają radę ).

Macie może jakieś podobne doświadczenia z rozmnażaniem trzmieliny z ich "zdziczałych" pędów?
ZbigniewG 18:47, 17 maj 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901
żółte pędy (liście) z czasem wracają na właściwą i jedynie słuszną drogę
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
biolife 14:42, 19 maj 2020

Dołączył: 17 maj 2020
Posty: 2
Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Trochę szkoda, bo taka cała żółta trzmielina wyglądałaby całkiem ciekawie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies