Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Dom w Mirabelkach - ogród małymi kroczkami...

Pokaż wątki Pokaż posty

Dom w Mirabelkach - ogród małymi kroczkami...

Magleska 07:05, 29 maj 2020


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18108
Witaj na forum
większość z nas co chwilę coś przerabia i zmienia
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Ven 10:49, 29 maj 2020


Dołączył: 28 maj 2020
Posty: 10
Makao_J napisał(a)

Zadżebiście



Makao_J dobrze skadrowane chociaż nie ukrywam, drzewa są piękne i są największą ozdobą naszego ogrodu.
____________________
Dom w Mirabelkach - kręta droga do spójności przez ogród kolekcjonerski :)
Ven 10:55, 29 maj 2020


Dołączył: 28 maj 2020
Posty: 10
Magleska napisał(a)
Witaj na forum
większość z nas co chwilę coś przerabia i zmienia


Hi hi a ja staram się podchodzić do tematu zdroworozsądkowo, chociaż nie zawsze mi się to udaje. Staram się zachować dosyć dużą przestrzeń na rozrost roślin w kolejnych latach, jednak jeżeli chodzi o zmianę koncepcji to potrafię nie mieć umiaru.

No i właśnie pokażę rabatę frontową w zeszłym roku.



Rododendron American Beauty
Groszek Filifera Nana
Żurawki nie pamiętam odmiany

Koncepcja oczywiście zdążyła się zmienić:




Rododendron American Beauty
Conica
Żurawki
Wierzba
Jałowce
Berberys
Jałowiec Moonglow
Azalia
Krzewuszka

Efekt? Wszystko kwitło na raz przez 5 minut i znów musiałam zmienić koncepcje.

____________________
Dom w Mirabelkach - kręta droga do spójności przez ogród kolekcjonerski :)
Ven 12:30, 29 maj 2020


Dołączył: 28 maj 2020
Posty: 10
Conice zatakował nam przędziorek, a raczej cała armia - dzięki Bogu udało mi się namówić męża, aby się jej pozbyć, bo jednak psuła mi koncepcje, a zgodziłam się na nią tylko dla niego.

W zeszłym roku zaczęłam już porządkować tę rabatę, został oczywiście mój ukochany rododendron, na tył pod okno posadziłam 2x trawy morning light, a przed po łuku dosadziłam 3x hortensje sundae fraise. Nie kwitły jakoś spektakularnie, ponieważ wsadziłam je dosyć późno (sierpień) i były słabo przycięte ze szkółki.

W tym sezonie dosadziłam kolejną hortensję, a teraz po dosadzeniu kolejnego jałowca moonglow (chce aby utworzyły taką ściankę osłaniającą rododendrona od wiatru) okazało się, że mam miejsce jeszcze na jedną. Pewnie jutro po nią pojadę i wsadzę.

Mam jeszcze trochę miejsca na roślinę na równi z rododendronem, co prawda mam luźną azalię w donicy, ale jakoś za nią nie przepadam i myślę co by tu dać...

Optymalnie byłoby gdyby była to roślina kwitnąca po rododendronie lub kwitnąca dopiero po hortensjach czyli bardziej na jesień. Myślałam o tawułce Little Princess (jednak ona nie spełnia żadnego z powyższych wymagań), opcjonalnie trzmielina, ale obawiam się że może być trochę za agresywna kolorem ulistnienia.

No i jeszcze obwódka rabaty. Najchętniej zimozielona, więc jakbym miała się zdecydować to prawdopodobnie cis hoseri, jednak kusi mnie też szałwia na obwódkę. Muszę zajrzeć do waszych ogrodów, zainspirować się
____________________
Dom w Mirabelkach - kręta droga do spójności przez ogród kolekcjonerski :)
Ven 12:36, 29 maj 2020


Dołączył: 28 maj 2020
Posty: 10
Chyba najbardziej przemyślaną rabatą w naszym ogrodzie jest rabata tarasowa Tutaj faktycznie nic nie zmieniłam od posadzenia i póki co takich planów nie mam:



A co tutaj mamy?

Stipa pony tail
Lawenda Dwarf Blue
Czosnek sinawy
Bukszpan zimozielony kupiony jako rozczochraniec, uczę się go formować, w tym roku przycięłam zamiast w kulkę to w ... balon Trochę nie poszło, ale oficjalnie trzymam się wersji, że musiałam wyciąć miejsca żerowania ćmy bukszpanowej
Trawka Little Bunny
Trawa Ghana





____________________
Dom w Mirabelkach - kręta droga do spójności przez ogród kolekcjonerski :)
Magleska 21:28, 29 maj 2020


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18108
bardzo ładna ta rabata przytarasowa i w tle widać ładną rabatę z hortensjami
kotek też słodki
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies