Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Mike'a

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Mike'a

Mike_M 12:14, 28 cze 2020

Dołączył: 28 cze 2020
Posty: 1
Witam wszystkich,

Od ponad roku (początek 2019 R), wspólnie żoną staramy się zagospodarować przestrzeń wokół domu, bo to jeszcze wciąż za szybko żeby nazwać ją ogrodem. Mamy wprawdzie projekt nasadzeń... ale (przede wszystkim z naszej niewiedzy i braku doświadczeń) zdarza się, że coraz częściej zastanawiamy się co zmienić (w części istniejącej), albo co zamienić w planowanej.

Ogród z założenia miał być prostym, w miarę nowoczesnym i niewymagającym. Założenie było takie: "Sadzimy wszystko tak jak w projekcie". Niestety, część roślin mogła by być zaplanowana inaczej, część jest niedostępna, a część (którą kupiliśmy za namową sprzedawców) chyba nieodpowiednia.

Jeśli to tylko możliwe, uprzejmie proszę o zapoznanie się treścią poniższej wiadomości, i o rady. Dziękujemy za wszystkie!

1. Rabata wzdłuż trawnika (prawa strona)





Oryginalnie w projekcie (od lewej strony zdjęcia i od najwyższych nasadzeń) miały być: "Pęchęrznica", przednią "hortensja little lime", najbliżej trawnika "Budziszek rozanne); nigdzie nie mogliśmy kupić budziszka i zastąpiliśmy go różowym zawilcem prinz herich. Nie jesteśmy pewni czy będzie dobrze (wysokości?)

Dalej na prawno miał być liliowiec bloomerang, perowskie i tawuła japońska crispa; zamaist liliowca posadziliśmy Barbułę, mieliśmy zaczekać na perowskie a najbliżej trawnika tawuła little princess; Zastanawiamy się, czy barbuła nie będzie za niska jak na szpaler w jednej linii z pęcherznicą i za perowskie. Może jednak przesadzić w miejsce perowsie, ale co wtedy pod płot?

Dalej na prawo pod płotem Budleja Dawida White Profusion i perukowiec (tak posadzone)

Prośba o porady jak rozwiązać dylematy

2. Rabata wzdłuż trawnika (lewa strona)



Posadziliśmy (na zdjęciu od krawędzi płotu) tawułę szarą, przednią little lime, a przed nią (znów w miejsce bodziszka) zawilec japoński 'honorine Jobert'. Ten jest większy od henrich-a i zastanawiamy się czy nie będzie za wysoki przed hortensją (i w ogóle czy będzie tam pasował).

(Tył działki to "łąka" z brzozami jarzębinami oddzielona od trawnika cisem)
(Tuje rosną za płotem)

Bardzo uprzejmie proszę o komentarze. Pytań i dylematów jest znacznie więcej niż to co opisałem powyżej, ale od czegoś trzeba zacząć
A_gawa 12:47, 28 cze 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
No fju,fju! Ślicznie się zapowiada kolejny wątek. Gratulacje - ogród piękny.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
sylwia_slomc... 14:26, 28 cze 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81904
Witaj Tak na początek to nie przywiązuj się do tła za płotem czy siatka bo jak już się wiele razy okazywało na forum tło lubi nagle nie zapowiedzianie zniknąć, więc te tuje za siatką to może być też na jakiś czas. Po drugie zastępując rośliny innymi roślinami sprawdzaj czy maja ten sam termin kwitnienia, bo np barbula i liliowce nie mają, bodziszek i zawilce też nie mają, a to już całkowicie zmieni Ci terminy kolorów i nakładanie się ich na siebie. Barbula kwitnie bardziej końcem lata i wczesną jesienią, gdy już niewiele roślin kwitnie, natomiast liliowce to kolory lata. Bodziszki kwitną wiosną i wczesnym latem, zawilce w zależności od tego jakie wiosną lub jesienią.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
isia33 08:48, 29 cze 2020


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
Jak zostaniecie tu dłużej, poczytacie wątki zrobicie fajny ogród, bo potencjał jest. Obawiam się, że hortensja Little Lime i zawilce Honorine Jobert kwitną mniej więcej w tym samym czasie i są białe, zleją się w jedną plamę.I nie wiem jak z wysokością, ale moje zawilce są wysokie, nie mam hortensji Little Lime tylko Bobo, a od tych na pewną są wyższe. Ja lubię fioletowe szałwie, więc w takim układzie roślin pewno postawiłabym na nie..
____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies