Witam serdecznie,
Czy mogę prosić o porady jak prawidłowo przygotować rabaty pod nasadzenia?
Przekopanie, spulchnienie, oczyszczenie i pielenie to obowiązkowo, bardziej chodzi mi o jakość gleby.
Moje rabaty wyglądają obecnie tak:
Warstwa od 0 do ok. 30cm to czarna przesiana ziemia w miarę luźna, nawieziona z pól uprawnych o pH lekko kwasowym (wydaje się całkiem dobrej jakości) natomiast od głębokości ok. 30cm zaczyna się już żółty piasek. Mieszkam przy lesie i gleba rodzima jest głównie piaszczysta.
Czy przed nasadzeniami warto może przekopać głębiej i wymieszać ten piasek z ziemią, może dodać jakiegoś granulowanego obornika na całość? Czy może jednak zostawić jak jest, a tylko podczas nasadzeń w duże dołki sypać żyzną glębę? W rabatach będzie nawadnianie kropelkowe a do dołków podczas nasadzeń zamierzałem dodatkowo sypnąć nawóz z hydrożelem Terracottem.
W rabatach będą nasadzenia takie jak bukszpany, miskanty, mikrobioty, sosny różne rodzaje, rozplenice, seslerie, wrzosy, lawendy, szałwie, kocimiętki, róże, różaneczniki, liliowce, lilaki, budleje. Czasami gdzieś magnolia, jarząb, akacje, surmie.

Obecnie rabaty mam już wytyczone bez nasadzeń więc jest dobry moment, żeby ją przygotować, a chciałbym to zrobić na prawdę porządnie.
Za wszelkie porady z góry bardzo dziękuję!