Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Tuje szmaragd - przesadzanie

Pokaż wątki Pokaż posty

Tuje szmaragd - przesadzanie

Ozzi 20:26, 28 gru 2020

Dołączył: 28 gru 2020
Posty: 3

Witam.

Wzdłuż płotu mam posadzone tuje Szmaragd. Niestety nierównomiernie rosną. Podejrzewam, że przyczyną jest miejscowe zaleganie piaszczystego gruntu, a pod nim gliny.
W innym miejscu gdzie, jest warstwa ziemi, a pod nią glina tuje rosną szybciej.

Chciałbym zatem wykopać wszystkie tuje, wykorytować wzdłuż płotu i wymienić glebę i zrobić od razu linię nawadniającą.

W związku z tym mam kilka pytać:

1. W jakim okresie można, przesadzać tuje, czy styczeń, luty będą dobrymi miesiącami?
2. Jak głęboko korytować pod tuje.
3. Jaką ziemią zasypać miejsce sadzenia, czy ziemia czarna z domieszką gliny będzie odpowiednia?
4. Do podlewania tuji można wykorzystać wąż kroplujący? Jeśli tak to jaki.
5. Pomiędzy tujami można zasypać powierzchnię korą czy może lepiej jakimś kruszywem?
6. Docelowo za jakiś czas chciałbym w pasie z tujami zasadzić lawendę (przed tujami), czy to się sprawdzi? Będą obok siebie te rośliny rosły?


Wiem, że dużo pytań, ale z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.








sylwia_slomc... 20:49, 28 gru 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81977
W jakim wieku są te tuje? W sensie jak długo w tym miejscu rosną i jaki rozmiar osiągnęły?
Jeśli na spodzie jest glina to korytowanie i pełna wymiana podłoża spowoduje po dużych opadach tzw. wannę z wodą. Lepiej wymieszać grunt rodzimy z dowiezioną ziemią.
Styczeń luty z reguły są najzimniejszymi miesiącami w naszym klimacie lepiej poczekać do marca bo to będą rośliny kopane, a nie sadzone z doniczek.
Należy się liczyć z tym, że mogą to przesadzanie odchorować sezon lub dwa, potem powinno być już ok.
Tuje korzenią się płytko a szeroko.
Kora lepsza dla tuj, dla lawendy nie.
Tuje rosną wysokie zacienią lawendy, lawenda kocha słońce i zasadowe podłoże nie lubi zalewania woli mieć sucho.

Może można by je wyrównać cięciem?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Ozzi 21:09, 28 gru 2020

Dołączył: 28 gru 2020
Posty: 3
sylwia_slomczewska napisał(a)
W jakim wieku są te tuje? W sensie jak długo w tym miejscu rosną i jaki rozmiar osiągnęły?
Jeśli na spodzie jest glina to korytowanie i pełna wymiana podłoża spowoduje po dużych opadach tzw. wannę z wodą. Lepiej wymieszać grunt rodzimy z dowiezioną ziemią.
Styczeń luty z reguły są najzimniejszymi miesiącami w naszym klimacie lepiej poczekać do marca bo to będą rośliny kopane, a nie sadzone z doniczek.
Należy się liczyć z tym, że mogą to przesadzanie odchorować sezon lub dwa, potem powinno być już ok.
Tuje korzenią się płytko a szeroko.
Kora lepsza dla tuj, dla lawendy nie.
Tuje rosną wysokie zacienią lawendy, lawenda kocha słońce i zasadowe podłoże nie lubi zalewania woli mieć sucho.

Może można by je wyrównać cięciem?


1. Tuje mają około 7 lat. Rozmiar tych większych około 2m, niższe 1m-1,5m
2. W miejscu gdzie rosną te większe tuje jest glina a na niej około 15cm ziemi, natomiast tam gdzie są te niższe na spodzie jest glina a nad nią ziemia mocno piaszczysta też około 15cm. Tam zawsze jest sucho.
3. Ok, trzeba poczekać w takim razie do marca. Myślałem poprostu, że teraz te rośliny i tak są w stanie wegetacji a skoro nie ma mrozów to można przesadzać.
4. A co lepsze dla lawendy?
5. Lawenda rosnąca przed tujami byłaby od strony południowej, więc nie byłaby zacieniona. A jaka roślina zamiast lawendy nadała by się przed tujami?

Dziękuję za odpowiedzi
Karol99 09:40, 30 gru 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Moim zdaniem szkoda ruszać. Tuje odchorują rok przynajmniej. Jak będą źle przesadzone, to się mogą nie przyjąć. Musza mieć sporej wielkości bryły, a ziemia nie może się obsypać. Waga takich drzewem ogromna.
Tuje można zasilić specjalnym nawozem dolistnym do iglaków, podlać biohumusem. W tym miejscu intensywniej podlewać. Wyższe tuje przyciąć i czekać aż niższe zrównają do tej wielkości.

Pewnym jest, ze posadzeniu znowu będzie trzeba czekać na efekt dopóki się nie ukorzenią, wiec jak dla mnie, szkoda ruszać.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
sylwia_slomc... 14:30, 30 gru 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81977
Ozzi napisał(a)


1. Tuje mają około 7 lat. Rozmiar tych większych około 2m, niższe 1m-1,5m
2. W miejscu gdzie rosną te większe tuje jest glina a na niej około 15cm ziemi, natomiast tam gdzie są te niższe na spodzie jest glina a nad nią ziemia mocno piaszczysta też około 15cm. Tam zawsze jest sucho.
3. Ok, trzeba poczekać w takim razie do marca. Myślałem poprostu, że teraz te rośliny i tak są w stanie wegetacji a skoro nie ma mrozów to można przesadzać.
4. A co lepsze dla lawendy?
5. Lawenda rosnąca przed tujami byłaby od strony południowej, więc nie byłaby zacieniona. A jaka roślina zamiast lawendy nadała by się przed tujami?

Dziękuję za odpowiedzi

Ja mam przed tujami trawy, berberysy, piwonie, hortensje zawilce jesienne, budleje i różne takie Nie ruszałabym tych tui skoro to już dobrze przerośnięte drzewka. Tym niskim trzeba wzbogacać próchnica ziemie i nawozić odpowiednio np. gnojówką z pokrzyw
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies