Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik - mikrokoniczyna lub coś innego mało wymagającego

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik - mikrokoniczyna lub coś innego mało wymagającego

apl 22:24, 06 sty 2021

Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 1
Cześć!

Mam następujący problem i potrzebuję rady, a w sklepach dostaję wykluczające się!

Na wiosnę chciałbym zagospodarować dosyć sporą działkę, 30 arów, teren został wyrównany i wypadałoby coś posiać.

Działka pod lasem (las na górce i od południa, więc na części działki jest cień), wierzchnia warstwa ziemi ok 5-15 cm, pod spodem piasek, więc po opadach deszczu robi się dosyć szybko sucho.

Nie zależy mi na tym, aby trawnik był perfekcyjny, systematycznego podlewania też nie planuję i chciałbym aby utrzymanie tego terenu pochłaniało jak najmniej pracy, również ze względu na koszenie kosiarką a nie traktorkiem. Zakładam, że koszenie takiej powierzchni to min 4 godziny nawet dużą kosiarką, a tak jak pisałem nie mam miejsca i chęci kupna traktorka.

Czytałem o mikrokoniczynie (Trifolium repens), że koszenie można ograniczyć do okresu co 4-5 tygodni, jednak opinie są sprzeczne na ten temat. Czy ktoś może podzielić się opinią na ten temat i ewentualnie zaproponować coś dobrego w rozsądnej cenie?

Jeśli nie mikrokoniczyna to co mogę wziąć pod uwagę? Na początku myślałem o łące kwietnej, odpada problem z koszeniem, jednak koszt nasion na taką powierzchnię dosyć spory, a widzę dosyć często, że po kilku latach takie łąki nie wyglądają zbyt dobrze.

Z góry dziękuję za podpowiedzi!
zanett 20:29, 21 lut 2023

Dołączył: 21 lut 2023
Posty: 2
Witam,
Mam pytanie. Mój trawnik ma 3 lata. Niestety wygląda kiepsko. Największym problemem jest brak regularnego podlewania w wyniku czego latem trawnik robi się bardziej beżowy niż zielony. Dosiewam trawę wiosną i jesienią. Nawożę, wiosną i jesienią. Jesienią zrobiłam też wertykuluję ale myślę ze brak obfitego podlewania daje się we znaki i mam dziury w trawie. Mam ok 300-400m trawnika. Kosić lubię i średnio robię to co 5-7 dni. Powoli już mi ręce opadają ale jak mam podlewać codziennie trawę to wolę moje drzewka, kwiaty i warzywa. Chciałabym jednak zeby trawnik był bez dziur i zielony. Dodam jeszcze ze ziemię mam kwaśną bo pomimo wertykulacjii nawet od strony południowej w trawie jest mech. Mój aktualny pomysł żeby dosiać trawę z mikrokoniczyną lub same nasiona mikrokoniczyny. Nie chcę kwiatków więc będę kosić często. Załączam zdjęcie trawnika obecnie. Czy dosiewać samą mikrokoniczynę czy mieszankę z trawą? Proszę o pomoc
zanett 20:33, 21 lut 2023

Dołączył: 21 lut 2023
Posty: 2
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies