Witam wszystkich Ogrodników

Czytam forum od ponad roku, kilka razy próbowałam sama wdrożyć porady ale cóż.

Jak tylko znajdę coś co mi się podoba to albo nie na takie słońce, albo nie na wiatr, albo coś innego.
Nie znam nazw roślin, ani gatunków. Absolutnie początkująca.

Dlatego zwracam się z prośbą o poradę. Mam mały ogród przed domem. Jest nasłoneczniony południowo-zachodnio. Gdy dzieci były małe wystarczała trawa, posadziliśmy na środku katalpę i klon czerwony. Dają cień. Do tej pory taras przed domem służył do zabaw i życia towarzyskiego.

Obsadzałam tylko donice - z różnym efektem bo albo słońce spaliło albo halny zwiał. Teraz chciałabym posadzić coś przed tarasem - ma wysokość ok. 50 cm. Zielonego, lub zielonego kwitnącego. Nie kwiaty. Po 15 latach chyba mam już dosyć walki z kwiatami. Obsadzenie przed tarasem może być ciut wyższe.

Na załączonym rysunku zaznaczyłam też od strony ulicy fragment trawnika, na którym też bym posadziła coś co osłoni nas od ulicy. Zrobiła się ostatnio bardzo ruchliwa i straciłam komfort przebywania w ogrodzie. Wystarczy mi ten fragment bo tam najczęściej stawiam meble. To obsadzenie też nie musi być wysokie do 1m chyba wystarczy.
Co pracochłonności to niestety z racji pracy mogę ogrodowi poświęcić weekend i to też nie cały.
Jako totalna "świeżynka" ogrodowa proszę też o instruktarz obsługi polecanych rośli - od sadzenia włącznie.

Dodam że ogródek jest mały, taras ma szerokość 4m.
wklejam dwa zdjęcia- jedno z miarę aktualnym otoczeniem, drugie z zaznaczonymi drzewami, tarasem i miejscem do osłonięcia. Kierunki świata rzeczywiste.

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie rady