Gdzie jesteś » Forum » Ważne informacje dla wszystkich » Zakładanie rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie rabat

miodzio7777777 21:10, 05 kwi 2022

Dołączył: 18 mar 2022
Posty: 2
Witam , chce założyć na swoim trawniku rabaty. Wyznaczyłem obrzeża i zacząłem kopać. W miejscu rabat przekopałem trawę z ziemią . Czy powinienem teraz wywieźć tą ziemię czy może przejechać glebogryzarką i wyrównać grabiami ?
LIDKA 21:55, 05 kwi 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6901
Jaką masz ziemie?
Trzeba ja wzbogacic korą drobną , obornikiem , mączką bazaltowa. Jak raz dobrze przygotujesz ziemie pod rabaty to latami rośliny się odwdzięczą.

Możesz darń nakryc grubymi kartonami, nadypac na wierzch kory i innych materii organicznych.
Po roku masz pięknie przekompostowane miejsca na rabaty.

Doradzam nie działać na hura tylko poczytac Artykuly Danusi i poczytać duuuuużo wątków na forum.

Skoro dopiero zaczynasz to masz szanse uniknąc wielu błędów.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
MagdaDorota 11:33, 23 sie 2022

Dołączył: 23 sie 2022
Posty: 3
Dzień dobry wszystkim jestem nowa na Ogrodowisku. Mam pytanie w kwestii sąsiedztwa brzóz i grabów. Na kawałku ziemi o wymiarach 13m długości i 1.9m szerokości. Wzdłuż dłuższego boku jest ogrodzenie i granicą działki. Widok jest bardzo nieciekawy,więc pomyślałam,żeby posadzić graby fastigiata na wysoki żywopłot formowany (rozstawa mniej więcej co 80cm,żeby był szybki efekt,docelową wysokość ok.4 m.). Jednak żeby przełamać trochę tę "ścianę" planowałam posadzić przed żywopłotem szpaler brzóz dorenboos (w rozstawie ok. 1.5m - marzy mi się zagajnik brzozowy i niejednorodna zasłona wzdłuż ogrodzenia. I teraz pytanie - czy jest to sensowny pomysł? Czy rośliny będą rosły dobrze obok siebie (czytałam, że brzozy są żarłoczne i nie bardzo tolerują towarzystwo innych drzew). Będę bardzo wdzięczna za pomoc!
olciamanolcia 08:39, 29 sie 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 6903
MagdaDorota napisał(a)
Dzień dobry wszystkim jestem nowa na Ogrodowisku. Mam pytanie w kwestii sąsiedztwa brzóz i grabów. Na kawałku ziemi o wymiarach 13m długości i 1.9m szerokości. Wzdłuż dłuższego boku jest ogrodzenie i granicą działki. Widok jest bardzo nieciekawy,więc pomyślałam,żeby posadzić graby fastigiata na wysoki żywopłot formowany (rozstawa mniej więcej co 80cm,żeby był szybki efekt,docelową wysokość ok.4 m.). Jednak żeby przełamać trochę tę "ścianę" planowałam posadzić przed żywopłotem szpaler brzóz dorenboos (w rozstawie ok. 1.5m - marzy mi się zagajnik brzozowy i niejednorodna zasłona wzdłuż ogrodzenia. I teraz pytanie - czy jest to sensowny pomysł? Czy rośliny będą rosły dobrze obok siebie (czytałam, że brzozy są żarłoczne i nie bardzo tolerują towarzystwo innych drzew). Będę bardzo wdzięczna za pomoc!


U mnie w brzozach rosną hortensje ogrodowe i trawy ozdobne. Nie widzę problemu. Także śmiało.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
MagdaDorota 08:46, 03 wrz 2022

Dołączył: 23 sie 2022
Posty: 3
Trawy i byliny mogą mieć mniejsze wymagania niż brzoza w sąsiedztwie szpaleru grabów... I to mnie właśnie zastanawia
Uleczka 18:05, 01 sty 2023

Dołączył: 01 sty 2023
Posty: 4
Dzień dobry. Jestem nowa na ogrodowisku. Pozdrawiam wszystkich. Wspaniały pomysł z rabatkami na trawniku. Nie wiedziałam jak zrobić. Skorzystam z pomysłu, będzie więcej rabatek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies