Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika - jak zrobić to porządnie

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika - jak zrobić to porządnie

Hekate 18:06, 06 kwi 2022

Dołączył: 06 kwi 2022
Posty: 2
Witam wszystkich,

jestem w trakcie zakładania trawnika i mam nadzieję, że otrzymam od was cenne rady, które pozwolą mi się cieszyć widokiem pięknego trawnika.

Sytuacja wygląda następująco:

2 lata temu miałem równany teren miejscami wybierane do 2 m ziemii a miejscami zasypywane 3 metry, reszta na więlką "kupe" tak aby uzyskać w miarę poziom. Niestety FIRMA, która wykonywała zlecenie nie podpowiedziała mi aby humus odłożyc na bok(zresztą wywieźli z mojej działki 3 łódki ziemii, znając realia i to że pracują w tym fachu wzięli najlepszą) i tak zostałem z jałową ziemią - gliną. Jak jest sucho to pęka jak jest mokro to bagno. Po roku ziemią trochę siadła i rozłożyłem resztę ziemii. W tej chwili złąpałem poziomy odnośnie kostki i robię spadki, przy obżerzach brakuje dobre 10cm. Nawiozłem trochę ornej ziemii i trochę piasku.(na kupki) Niestety trochę głupio się za to zabrałem, bo gdzieniegdzie jest poziom na "jałowiej glinie" a resztę muszę podsypać. (dodam że na tej glinie rosło jakieś zielsko które kosiłem kosą spalinową jak sięgało około metra i tak sobie tam gniło). Planuje gdzie mogę rozsypać piasek i nawieźć na to przesianą ziemie orną. (tak aby uzyskać spadki) dodam że działka ma 23 ary i koszta są przeogromne.

Najważniejsze pytanie brzmi: Czy jak rozsypię piasek na glinę jakieś 5cm to powinienem to (przebronować, przetalerzować, czy użyć glebogryzarki) a następnie nasypać przesianą zimeię.
czy,
rozsypać 5 cm piasku i na to 5-7 cm przesianej ziemii ornej. (bez żadnego mieszania)
co nam da lepszy efekt?
Wiem, że musimy dostarczyć korzeniom trawy tlenu.

a w tych najgorszych miejscach gdzie jest glina i jest wystarczający poziom (aby ograniczyć koszta) wystarczy wysypać piach(taki żwirkowaty) i glebogryzarka czy lepiej popruszyć "czarną" przesianą ziemią na wierzch i nie mieszać ?

Dodam, że zakładał będę nawodnienie.

pozdrawiam


Hekate 12:44, 07 kwi 2022

Dołączył: 06 kwi 2022
Posty: 2
Tak to mniej więcej wygląda na dzień dzisiejszy:


na pierwszym zdjęciu zaczyna się "najgorsza" ziemia, mam zamiar zebrać trochę i właśnie dodać piasku i wymieszać czy wystarczy posypać ziemią orną, tam będzie najwyżej(od tamtąd zaczynają się spadki)
na drugim zdjęciu widać resztę ziemii która była troche wzruszona i zasypuje ją piaskiem z 5-7 cm na to będzie gdzieś drugie tyle ziemi ornej przesianej (wierzchniej)pytanie czy jakoś to "przegrzebać" i kiedy, czy po prostu nawieźć.

Na ostatnim zdjęciu widać kupki tego humusu co mam go rozgarnąć, tam w zasadzie pod spodem jest trochę piaszczystej gleby, a ziemia którą nawiozłem jest nie przesiana, ale to sobie wygrabię.

Może ktoś ma jakieś cenne rady dla mnie, pozdrawiam.
reso33 07:48, 27 kwi 2022

Dołączył: 07 lis 2021
Posty: 14
Dobra rada brzmi tak - przeczytaj cały wątek o zakładaniu trawnika, tam jest wszystko napisane tylko trzeba przeczytać - mam ziemię gliniastą na działce i zrobiłem wszystko zgodnie z tym co inny użytkownicy pisali na forum - trawa w tym roku soczysta, zielona, wszystko wyrosło.
Powodzenia.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies