Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nowy trawnik - problem amatora proszę o pomoc

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowy trawnik - problem amatora proszę o pomoc

Urbaniakar 19:04, 20 maj 2022

Dołączył: 20 maj 2022
Posty: 4

Dzień dobry,
Na forum trafiłem z polecenia. Przeglądałem wątki i jest sporo pomocnych,ale każdy ma coś innego niż ja i nie wiem co można poradzić w mojej sytuacji.
Sprawa wygląda następująco rok temu zakładałem trawnik od nowa zupełnie (budowa domu) Mieszkam na Żuławach, i ziemia jest gliniasta i podmokła jak są duże opady chociaz jak na złość teraz jest sucho bardzo.
Wierzchnia warstwa około 10cm to jest czarnoziem.
Robiłem schematem nawodnienie automatycznie,potem 5cm czarnoziem,siatka na krety i 5 czarnoziem. Ponizej taka najtańsza ziemia na podwyższenie terenu i niżej ziemia rodzima.
Trawę posiałem w październiku/listopad (zwożenie ziemi taczkami, wyrównanie,grabienie trwało to trzy tygodnie 1000m2). Część z października już nawet wtedy zakiełkowała trochę część listopadowa już nędznie. Wysiewałem mieszankę DSV 420 sport.

Przyszła teraz wiosna i co zrobiłem na starcie. W kwietniu wysypałem na taką powierzchnię azot w granulkach (46 procentowy) dwa razy z przerwą 2 tygodni łącznie około 9kg i ASX POWER skład:
Azot (N) całkowity 7%,
Azot (N) amonowy także 7%,
Pięciotlenek fosforu (P2O5) rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie 20%,
Pięciotlenek fosforu (P2O5) rozpuszczalny w wodzie 18,5%,
Tlenek potasu (K2O) rozpuszczalny w wodzie 30%,
Trójtlenek siarki (SO3) całkowity, w tym 5% trójtlenku siarki (SO3) rozpuszczalnego w wodzie 7,5%,
Bor (B) całkowity 0,05%,
Mangan (Mn) całkowity 0,1%
To w ilości około 7-8kg też w dwóch turach z przerwą dwóch tygodni.
Cały czas automatycznie podlewanie było ustawione codziennie bo sucho jest po 10min na sekcje tylko raz sensownie padało.
Około początku maja pojawiły się żółte plamy pewnie za dużo azotu widać na zdjęciach takie pasy dużo trawy mało trawy i dużo plackow bez trawy.Podlałem to kilka razy,ale chyba za mało?
8 mają zrobiłem koszenie i dosialem trawy bo ta część listopadowa dużo plackow i w ogóle sporo dziur było wysypałem 20kg trawy na cały trawnik tam gdzie dziury były jeszcze większe niż na zdjęciach najwięcej. I tak od tamtej pory nic nie robię bo nawet skosić nie mogę gdyż boję się, że kosiarka wciągnie nasiona. A w międzyczasie przed sianiem tydzień około wypsikalem chwasty oczywiście odpryskiem do dwulistnych.
Co ja mam teraz zrobić,żeby tą trawę ruszyć? Nic czekać czy jakieś zabiegi. Jakiś inny nawóz? Jak widać ta trawa nawet jeszcze nie zakiełkowała za bardzo tylko wróble mi wyjadają nasiona,które leżą i nic się z nimi nie dzieje czuję jakbym zmarnował 20kg trawy i już 12 dzień czasu od siania. Chodzę tylko i codziennie wyrywam jakieś chwast,które akurat rosną jak głupie podlewane. Tak to ogólnie wygląda aparat nasyca zieleń szczególnie te żółte pasy. Są bardziej żółte i trawa tam jest słaba bardzo taka bez życia. No i te place puste z nasionami. Czekać czy coś mogę zrobić,żeby im życia dać. Co polecacie ja jestem totalny amator pierwszy raz i pierwszy rok robię trawę.
Dziękuję

LIDKA 22:39, 20 maj 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6633
Ja nie wiem co masz zrobić.

Mam podobne bolesci. Trawa posiana w lutym na nawiezionej ziemi slabo wzeszla, dosiewana też. Za to chwasty rosną jak oszalałe.

Spryskalam 2 razy chwastoksem w odstępstwie tygodnia i czekam az chwasty padną.
Wygrabie co sie da i bede dosiewac .
Tym razem cienko przykryje nasiona ziemią z worków

Myślę że problemem jest susza.
Mam nawadnianie ale to nieto samo co deszcze.

Skąd kupiles czarnoziem. W pl prawdziwego czarnoziemu nie sprzedaje nikt.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
huliobenitez 09:50, 21 maj 2022

Dołączył: 17 maj 2022
Posty: 5
Witam,

tak z mojego doświadczenia i błędów które robiłem.

Nawadnianie rzadziej a obficie. Jak sekcja działa 10min to jest nic moim zdaniem, chyba że masz zraszacze z bardzo dużym przepływem. Różnie piszą ale zaleca się nawet do 15l na m2, wszystko oczywiście uwarunkowane podłożem.

Druga sprawa to właśnie podłoże może masz w tych miejscach gdzie trawa nie wyszła kwaśna ziemie. Też tak miałem że ziemia była od jednego dostawcy a po wyrownaniu wysianiu pH gleby w niektórych miejscach było za niskie.

Ja mówiłem a placki z biegiem czasu zarastały. Co do siania ja pierw podlewam tam gdzie mam siać, potem grabienie, sianie, lekka warstwa ziemi na to i lekkie ubicie. Tak by ziarna nie leżały gole na wierzchu bo większość trafia do ptaków.

Pozdrawiam
Urbaniakar 12:08, 21 maj 2022

Dołączył: 20 maj 2022
Posty: 4
Też tak właśnie chyba zrobię. Najpierw to ją skoszę dziś solidnie popadało jutro będę kosił jak nie będzie padać.
Zostało mi około 6kg mieszanki to kupie dobrą ziemię (trudno trochę się wykosztuje gotową mieszankę pod trawnik)
Posieje i zasypie ok centymetr dwa tej ziemi na wierzch. Niestety nie mam wału pożyczałem robiąc trawnik. Ale chyba znowu pożyczę. nie bardzo mam wyjście. No nie może tak być liczyłem,że mam rodzinna imprezę pierwsza w plenerze chciałem zrobić w połowie czerwca,ale nie na takiej trawie.
Kwiatki, jakieś krzewy itd zostawiam żonie nie zależy mi na tym,ale akurat trawę chciałem mieć super poświęciłem jej kupę pieniędzy i łącznie 3 tyg prawie urlopów.
A coś sypnąć na nią wylać,żebym przyspieszyć regenerację trawy przypalonej nawozem. Czy może jakaś typową mieszankę nawozu polecacie bez azotu hehe.
Ps. Czarnoziem to tak umownie oczywiście. Jestem z Żuław. Ziemia wymieszana z małą ilością torfu ot taki czarnoziem
Ale jak ktoś ma jakieś pomysły jeszcze bardzo proszę o sugestie
Urbaniakar 12:08, 21 maj 2022

Dołączył: 20 maj 2022
Posty: 4
I dzięki zmienię pracę na 20min co drugi dzień, zobaczymy czy coś to da.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies