Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Eleeri

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Eleeri

Eleeri 15:10, 20 lip 2022

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Dzień dobry,
jestem z Wami już od kilku lat, nie udzielam się za dużo za to oglądam i podglądam...

Mieszkając w mieście zawsze miałam dużo kwiatów,
teraz oprócz kwiatów domowych od kilku lat mam ogród w którym od zera, mając niewielka wiedzę zaczynałam swoją z nim przygodę

Na szybko tak wyglądał na samym początku



a tak dziś



Oczywiście jak widać oczko jeszcze nie skończone ale już ma stałych bywalców. Są to okoliczne ptaszki, które m.in. zażywają porannych kąpieli, oraz całe stado pszczół, os, ważek i innych owadów.



Kolejna część



i obecnie




Nie ukrywam, że popełniłam mnóstwo błędów, np. szmata na rabatach, którą później żmudnie wyrywałam

Pokazana tu część to strona południowa, do obsadzenie mam jeszcze pozostałe trzy strony.
Część już zaczęłam, ale mam wątpliwości i będę prosiła o porady

A ziemia jest tu okropna, sama glina + kamienie

c.d.n

____________________
Joanna Ogród Eleeri
sylwia_slomc... 23:43, 20 lip 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Witaj Woda w ogrodzie to skarb dla roślin i dla wszystkiego co żyjeMikroklimat się zrobi fajniutki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
ElzbietaFranka 09:04, 21 lip 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Witam i ja

Musisz posadzić do oczka dużo roślinności przy brzegu bo inaczej będa się zawsze panoszyły glony. Posadz od strony południowej jakieś wyższe drzewa (iglaki, świerki serbskie tylko nie liściaste bo będą liście wpadały do wody), aby osłaniały oczko, aby było trochę cienia.
Jeżeli chodzi o rośliny to zobacz na stronach (rośliny do oczka).
Bardzo dobrze daje sobie radę w płytkiej wodzie ok 20 cm żółty irys, pałka wodna (do pół metra), tatarak. Posadz też lilie wodne aby liście przykryły lustro wody zawsze to trochę cienia.
Woda jak ciepła i bez roślin nagrzewa się i następuje rozrost glonów nitkowych. Właśnie już masz żółta wodę.
Zrób sobie płaskie zejście do oczka bez kamieni.
Są też różne środki do oczka aby zachować czystość wody. Ja daję koncentrat z jęczmienia, i w woreczkach umieszczam szyszki z olszyny.

W każdym razie oczko w ogrodzie jest piękne, ale trzeba dbać o niego bardziej niez o niektóre rabaty. Jedno zaniedbanie i woda zielona.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Eleeri 18:31, 21 lip 2022

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
ElzbietaFranka napisał(a)
Witam i ja

Musisz posadzić do oczka dużo roślinności przy brzegu bo inaczej będa się zawsze panoszyły glony. Posadz od strony południowej jakieś wyższe drzewa (iglaki, świerki serbskie tylko nie liściaste bo będą liście wpadały do wody), aby osłaniały oczko, aby było trochę cienia.
Jeżeli chodzi o rośliny to zobacz na stronach (rośliny do oczka).
Bardzo dobrze daje sobie radę w płytkiej wodzie ok 20 cm żółty irys, pałka wodna (do pół metra), tatarak. Posadz też lilie wodne aby liście przykryły lustro wody zawsze to trochę cienia.
Woda jak ciepła i bez roślin nagrzewa się i następuje rozrost glonów nitkowych. Właśnie już masz żółta wodę.
Zrób sobie płaskie zejście do oczka bez kamieni.
Są też różne środki do oczka aby zachować czystość wody. Ja daję koncentrat z jęczmienia, i w woreczkach umieszczam szyszki z olszyny.

W każdym razie oczko w ogrodzie jest piękne, ale trzeba dbać o niego bardziej niez o niektóre rabaty. Jedno zaniedbanie i woda zielona.

Pozdrawiam


Dzień dobry
oczko jest u nas od zeszłego roku, także także świeżutkie
Rośliny są, tylko poprzednie zdjęcie było robione z góry i wygląda jakby oczko było puste.





Są jeszcze osoki, ale nie chciały mi w tym roku wypłynąć, za to zakwitły



dużo roślin mam, ale pod taflą wody.
Liczę też, że te pływające (żabiściek), które kupiłam niedawno jeszcze się rozmnożą.

Niedawno mąż poszerzył lewą część i powstała mi półka w sam raz na nowe nasadzenia



Niestety na razie mam uszkodzone kolano i nie mogę klękać, więc może dopiero jesienią coś uda mi się jeszcze dosadzić.

Miałam jeszcze dużo rzęsy, ale ryby zżarły

Mąż "uszczęśliwił" mnie płotkami które tylko brudzą wodę i jeszcze się rozmnożyły..
Jakieś pomysły na pozbycie się rybek? Nie chcę ich, od początku chciałam żaby.

____________________
Joanna Ogród Eleeri
ElzbietaFranka 19:23, 21 lip 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Eleeri napisał(a)


Dzień dobry
oczko jest u nas od zeszłego roku, także także świeżutkie
Rośliny są, tylko poprzednie zdjęcie było robione z góry i wygląda jakby oczko było puste.





Są jeszcze osoki, ale nie chciały mi w tym roku wypłynąć, za to zakwitły



dużo roślin mam, ale pod taflą wody.
Liczę też, że te pływające (żabiściek), które kupiłam niedawno jeszcze się rozmnożą.

Niedawno mąż poszerzył lewą część i powstała mi półka w sam raz na nowe nasadzenia


Niestety na razie mam uszkodzone kolano i nie mogę klękać, więc może dopiero jesienią coś uda mi się jeszcze dosadzić.

Miałam jeszcze dużo rzęsy, ale ryby zżarły

Mąż "uszczęśliwił" mnie płotkami które tylko brudzą wodę i jeszcze się rozmnożyły..
Jakieś pomysły na pozbycie się rybek? Nie chcę ich, od początku chciałam żaby.




W tych miednicach to lilie wodne pewnie jezeli tak, radze dac na dno oczka.
Ja sadzilam w workach jutowych glina i ziemia.
Widze pistacje, zrezygnowalam bo mszyca sie ich czepiala.
Tak ryby sraja tworzy sie duzo azotanow i fosforanow a to pozywka dla glonow.
Musisz sobie kupic probnik do mierzenia jakosci wody.
I dobrze, ze ryby zjadly rzese bo to smieciucha.

A jaka ma glebokosc oczko. Jak cos bedziesz chciala sie dowiedziecodnoczka to pytaj.
Założ sobie adres, aby mozna bylo do ciebie dotrzec. Taki zielony jak u mnie. To sie robi przez moj profil u gory.

U mnie zaby zielone byly, ale ktorejs zimy zmarzly nie zdazyly wyjsc z wody i zagrzebac sie w ziemi.
A masz duzo zab?
Sak plociewylapac i dac mezowi na obiad
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Eleeri 22:26, 21 lip 2022

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
ElzbietaFranka napisał(a)



W tych miednicach to lilie wodne pewnie jezeli tak, radze dac na dno oczka.
Ja sadzilam w workach jutowych glina i ziemia.
Widze pistacje, zrezygnowalam bo mszyca sie ich czepiala.
Tak ryby sraja tworzy sie duzo azotanow i fosforanow a to pozywka dla glonow.
Musisz sobie kupic probnik do mierzenia jakosci wody.
I dobrze, ze ryby zjadly rzese bo to smieciucha.

A jaka ma glebokosc oczko. Jak cos bedziesz chciala sie dowiedziecodnoczka to pytaj.
Założ sobie adres, aby mozna bylo do ciebie dotrzec. Taki zielony jak u mnie. To sie robi przez moj profil u gory.

U mnie zaby zielone byly, ale ktorejs zimy zmarzly nie zdazyly wyjsc z wody i zagrzebac sie w ziemi.
A masz duzo zab?
Sak plociewylapac i dac mezowi na obiad


Na środku mam dwie lilie, jedna to mini lilia wodna 'Firecrest' wg. instrukcji do posadzenia 30-90 cm.
druga to Lilia wodna żółta 'Colonel A J Welch' sadzenie 60-120
kupiłam je niecały rok temu, malutkie były.
w tym roku jedna mi zakwitła



w tym roku na wiosnę kupiłam jeszcze jedną mini lilię.

testery do wody mam, w domu mam dwa akwaria

Oczko ma niewiele ponad metr głębokości.

Żaby nie zdążyły się zadomowić, bo małżonek z tymi rybami wyskoczył. Niby miały zimy nie przeżyć, niby na obiad, a na wiosnę patrzę, a tu cała ogromna ławica małych pływa (!)

No niestety żaby ani jednej
na grupie facebukowej gość od żab mi doradził pozbyć się ryb.


Ale jak?
____________________
Joanna Ogród Eleeri
Eleeri 23:06, 21 lip 2022

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Moja pierwsza hortensja darowana od sąsiadki
anabelka
obok kupiona już w szkółce jakaś bukietowa (nie pamiętam nazwy)



później już poleciało

Annabelle strong (faktycznie są duże, jakoś w to nie wierzyłam), limelight i żółte bukietowe Candle (które nie są wcale candle )






Bobo

moja odszczepka

i kolejna moja odszczepka, chyba limka


a to moje ukochane róże


przegapiłam wiosenne cięcie i dopiero niedawno robiłam przycinkę.
____________________
Joanna Ogród Eleeri
Eleeri 12:13, 30 lip 2022

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Dzień dobry,
kilka nowych fotek

taras




rodzinka mieszkająca w skalniaku
malutkie widziałam na rabacie, ale nie dały sobie zrobić zdjęcia.
Natomiast ta tutaj długo i wytrwale mi pozowała



no i oczywiście moje ukochane i długo wyczekiwane oczko







____________________
Joanna Ogród Eleeri
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies