Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » GĘŚ

Pokaż wątki Pokaż posty

GĘŚ

Matka 21:15, 13 gru 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Potrzebuję jakiegoś wypróbowanego przepisu na gąskę!wczoraj zakupiłam i chciałabym ją podać z żurawinką, ale nie wiem jak
____________________
U Matki
Pszczelarnia 21:20, 13 gru 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Bogda, najpierw ją zamróź, bo może się zepsuć zanim ktoś poda kompetentny przepis.
A potem odmróź i zrób nadzienie z antonówki z koniakiem. Załaduj do środka i piecz. Możesz ją jak kaczkę nadziać farszem (wątróbka, pietruszka i co tam jeszcze - kawałek indyka) i obłożyć antonówką/renetą i piec i podlewać wodą albo tylko w rękawie. W necie są przepisy dokładniejsze.
Może być podana na śliwkach.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
barbara_kraj... 21:23, 13 gru 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Bogda, zajrzyj tu: http://www.uwielbiam.pl/przepisy/przegladanie/pieczona-ges-w-jablkach
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Matka 21:23, 13 gru 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Już się mrozi moja gąska i kaczuszka też!razem sobie siedzą(lub leżą) i dowcipkują

no poszukam ale to na śliwkach mi się podoba!lubię śliwkę z mięskiem
____________________
U Matki
Matka 21:25, 13 gru 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Basiuńka, z jabłkami chciałam kaczuszkę, ale jeszcze podumamdziękuję za link!takiego jeszcze nie znałamL
____________________
U Matki
magja_ 14:01, 14 gru 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Bogda - mi najlepiej smakuje gęś tradycyjnie zrobiona i taką tutaj w moim regionie się serwuje / a jest to region gęsi kłobuckiej - najsmaczniejszej w całej Europie/.
O ile kaczka mi smakuje ze słodkim nadzieniem /jabłka/ to uważam że takie zabija smak gęsiny.

Więc tutaj robi się gęś w majeranku - gęś podobno kocha majeranek - na całą spokojnie trzeba dać 4-5 paczek albo i więcej! i sól i to wszystko! Żadnych innych przypraw, żadnej cebuli, liści laurowych etc.

Można upiec w całości, ale jest i drugi - moim zdaniem lepszy sposób - smaczniejszy.Należy poporcjować mięsko, podsmażyć każdą część na złoto i ... dusić, długo, bardzo długo... w wielkim garze na dnie którego wcześniej układa się powycinane podczas obróbki kawałki smalcu gęsiego. Ja co pól godziny daję tam nura - poprzekładam - "góra do dołu - dół do góry" i już. Jest najsmaczniejsza, najbardziej soczysta i aromatyczna. I najbardziej gęsiowa - a to naprawdę jest smaczne mięso.

Trochę szkoda że już zamroziłaś - mogłaś sobie część zrobić takiej duszonej / ja mrożę już uduszone porcje/ a pierś np. zamrozić i upiec na święta. Wiedziałabyś co jest bardziej w Twoim guście.

A ... co do tego majeranku - przed podsmażeniem nie daję go zbyt dużo, zostałby na patelni i się spalił, dosypuję więcej jak wkładam do duszenia.

I jeszcze muszę dopisać - jest też wersja bez podsmażania, wkłada się od razu do gara, też jadłam i też jest dobra.
____________________
monteverde 01:33, 15 gru 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Bogusia robię bardzo podobna gęś http://www.kuchnia.tv/kuchnia_przepis_0-0-7406_ges-faszerowana-kasza.html

http://www.kuchnia.tv/kuchnia_przepis_0-0-4501_pieczona-ges-faszerowana.html

w pierwszym przepisie on dal za dużo kaszy dlatego mu rozsadziło, no i ja zostawiam piersi w gęsi a on je wyjął do gotowania smaczna

a w drugim jak nie masz szalotek to możesz dać pora białą część
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 01:35, 15 gru 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Magja masz rację, jabłka do kaczki a gęś z kaszą jabłka krojone do kaczki posypuję swoim majerankiem i wtedy nadziewam kaczkę

Magja ten drugi sposób Twój polubił by porto dolane do tych kawałków gęsiny
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
magja_ 08:23, 15 gru 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Tak tak Aniu - właśnie taką gęś podaję razem z kaszą i czerwoną kapustą. Nawet nie wiedziałam że kasza do gęsi jest polecana, tak tu podają i myślałam, że to z przyzwyczajenia nam tak najbardziej smakuje.

Porto powiadasz? będziemy próbować

A może być oddzielnie?
____________________
Gabriela 08:26, 15 gru 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
A ja będę miała pieczone same gęsie piersi, pyszne mięsko i pyszny smalczyk. Tyle się teraz mówi o gęsinie, nawet w telewizji reklamują, że na Marcina najlepsza gęsina, ale gdzie kupić świeżą gęś? U mnie na wsi można co najwyżej kaczkę, gęsi nikt nie chowa. Te piersi kupuję zamrożone i gotowe do upieczenia, bo innej gęsiny nie ma.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies