Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pierwszy ogródek- prośba o pomoc w rozplanowaniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Pierwszy ogródek- prośba o pomoc w rozplanowaniu

olga_pococito 18:54, 01 mar 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 11
Ewa, więc do końca alejki w sumie liczyłam, więc będzie to kwadrat 12 x 16 m, i potem miejsce koło domku tam gdzie ma być zadaszenie 7x 5 m. w sumie cała długość działki to 23 mm ale liczylam tylko ten główny kwadrat uprawny, do domku
Może jutro będę miala chwilkę wolniejszą w pracy to rozrysuję no i jak byłam zapomniałam sprawdzić strony świata, zrobię to w ten weekend

Pozdrawiam ciepło
____________________
olga_pococito 10:11, 12 mar 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 11
Witam po małej przerwie.
W końcu mam się czym pochwalic, ogromny wiatrak, ktory do tej pory był na moim ogródku zniknął!
Działka ma teraz zupełnie inny wygląd, i wydaje się być jakby większa.
Poniżej wklejam zdjęcie już po rozbiórce.
Zrobiłam także mały plan ogródka, ale patrząc na to widzę jak kiepsko to zrobiłam.




Przyjęłam za 1 m 2 cm, co do rozmieszczenia drzew to tak na oko je narysowałam, gdyż nie zmierzyłam dokładnie ich odległosci.
Będę na działce cały nadchodzący weekend, pogoda zapowiada się rewelacyjnie We Wrocławiu ma byc do 20 st, więc idealna pogoda na porządków ogródkowych cd...
Tak patrzę ile mnie roboty czeka i jest tego ogrroom! Ale nigdzie się nie spieszę przecież.
Drzewka już pobielone


Pozdrawiam

p/s

co sądzicie o pomyśle by na lewej stronie domku, tej bez okna, zrobic rusztowanie pod rosliny pnące?
____________________
EwaG 06:36, 13 mar 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Fajnie, plan jest. Naszkicuj jeszcze delikatnie (mniej więcej, oczywiście) zasieg koron jabłoni. Południ jest z prawej strony planu?
Czyli zaczynamy meblowanie. Na swoim miejscy pozostaje domek i ścieżka (?).
Teraz musisz wyrysować to co chcesz wiekszego umieścić na działce: czyli pergolę przy domku. Kran z wodą też jest przy domu? - warto by był do niego swobodny dostęp. Kompostownik.
Co do konstrukcji z pnączem: czemu ma służyć: zasłonięciu ściany, ozdobie? Nie będziesz jej oglądać bez przerwy. Pnącze wtedy też będzie oglądał sąsiad. Ile jest miejsca między domkiem a ogrodzeniem?
Ja bym kratkę z pnączem umieściła jako odgrodzenie jest strefy, czyli tam gdzie narysowałaś coś w rodzaju furtki. A miejśce przy domku wykorzystała na tajemnicze odgrodzone miejsce dla dzieci lub podręczny, estetyczny skłądzik byle czego.
Co jeszcze chcesz mieć?
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
olga_pococito 10:29, 15 mar 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 11
Ewa pomierzę dokładnie wszystkie odległości jak będę na weekend.
Studia jest zaraz blisko domku.
Jesli chodzi o korony drzew to mam to tak mniej więcej zaznaczyć?
A może poiwiesz mi gdzie mogę zerknąć, w spis roślin, by byly opisane ich wielkości itp..
Widzę jak ludzi mają plany zagospodarowania ogrodów, to śą takie koła i to są dane rośliny.
Czy to musiałabym mieć specjalny program by zrobić taki projekt?
Ja nie mam pojęcia jakie rosliny, do jakiej ziemi, co jak szybko rosnie, dlategoteż taki spis byłby bardzo pomocny.

Col do planu, to myslę, że przed domkiem też powstanie jakaś pergola, w miejscu gdzie był kompostownik, jakiś trejaż może i posadzone rośliny co by ładnie obrosły.
Jak na razie fundusze bardzo ograniczone, i w pierwszej kolejności domek i dasz trzeba doprowadzić do porządku.

No i trawnik pójdzie na pierwszy ogień, jakieś dobre stronki jak porzadnie przygotować ziemię pod wysiew trawy?
____________________
EwaG 11:01, 15 mar 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
W bazie ibro.pl masz podane wysokości i szerokości roslin. Nie pamiętam jak tam jest z określaniem szybkości rośnięcia. Należy wejść w wyszukiwani szczegółowe, daje najwięcej możliwości.
Do sporządzenia planu nie są potrzebne programy. Wystarczy cyrkiel i ołówek. Stawiasz krzyżyk tam gdzie sadzisz roślinę, dzielisz szerokość korony przez pół i masz promień. Mierzysz sobie promień cyrklem na linijce i rysujesz kółko. Dlatego najłatwiej rysować w skali 1:100, czyli 1 cm = 1 m. Tak też zrób z jabłoniami; na oko określ ich średnicę i zaznacz na planie. Jak będziesz coś sadzić rośliny pod nimi to coś niższego. Chodzi bardziej o to, aby zaznaczyć że będzie cień i dobrać roślinki do cienia. No i nie robić w cieniu warzywnika.

Co do trawy. Na moje oko to ziemię macie dobrą. Trzeba zagrabić porządnie, można przelecieć w celu wyrównania łatą (wystarczy ciężka deska z mocnym sznurem) i ponownie przegrabić nierówności. Jak jest miękko uwałować walcem, rozsypać nasiona, lekko przegracić i uwałować.
Ale jak się nie ma walca to można do ubicia ziemi użyć własnych nóżek, ew. przyczepić do stóp niewielkie deseczki, będzie szybciej.
Dobra rada starej ciotki. Nie siejcie trawy po całości. Potem będziecie ją zrywać. Lepiej zaplanować rabaty i warzywnik na wstępie. Jak nie będziecie nic w tym roku sadzić, posiejcie łubin czy cokolwiek na tak zw. zielony. poplon. Chwasty nie będą rosły, a po przekopaniu ziemia zostanie wzbogacona o dawkę naturalnego nawozu.
Nie za dużo na raz?
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
olga_pococito 13:49, 15 mar 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 11
noo troche duzo jest ale powoli zaczynam ogarniać temat
Trawa będzie po całości tylko po jednej stronie, z drugiej będa grządki, nie za wiele, ale na pewno pomidorki, ogórki, fasolka, kabaki, cebulka no i może coś jeszcze
Chcę też wyznaczyć gdzieść część na mój zielnik.
Myslę też jak odnowić domek, jakich materiałów uzyć, czy obłozyć jakimis płytami, czy elewacja czy jak..cholera tyle tego jest, że nie wiadomo gdzie zacząć..
No i sama kolorystyka domku może coś limonkowego
trzeba będzie wkopać beczkę przy studni, a w przyszłości może wybudować basen..
Roboty co niemiara!
____________________
olga_pococito 17:25, 18 mar 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 11
Kolejny piękny i słoneczny dzień, spędzony oczywiście pracowicie na działce.

Oto efekty sobotniej pracy ( po kliknięciu na link otworzy się ruchoma panorama i można obejrzeć działke w 360 st )

PANORAMA 1

PANORAMA 2

A poniżej efekty dzisiejszej pracy, z pomocą dwóch dzielnych ogrodniczek, praca szła w świetnym tempie

wykopałam dwa bukszpany a w ich miejsce zasadziłam różowego rododendrona


uporządkowane miejsce, w którym miało powstać zadaszenie...teraz jednak plany się zmieniły...będzie tam trawka i miejsce do odpoczynku i opalania. Oddzielone będzie od reszty działki małym płotkiem, tym sposobem, bez krępacji będzie można się w lecie opalać Ogrodzenie zostanie przykryte matą wiklinową, co da poczucie małej enklawy a jednocześnie będzie widno i nie będzie wrażenia ciężkiego ogrodzenia.


Po kompostowniku już prawie nic nie zostało. Okazało się jednak, że pod miękką ziemią jest wielka skamielina nie ruszana od lat.
Jeszcze trochę zostało, ale myślę, że w przyszłym tygodniu sięz tym do końca uporam


Tu widać, na jakim podkładzie zamocowany był wiatrak. Podkład kolejowy, wielki ogromny ciężki kawał zbrojonego betonu. To co wystaje to tylko połowa, druga jest w ziemi, na dodatek zabetonowana. Nie uda mi się tego wykopać ani rozbić, myślę o przemalowaniu tego na kolor zielony. Nałożę na to podporę na rośliny pnące i obsadzę, być może clematisem być może różą. Ubolewam, że nie mogę się tego pozbyć, ale cóż zrobić
Beczka a w zasadzie dwie, mam zamiar wkopać do ziemi i połączyć je rurką, coby woda swobodnie przepływała z jednej do drugiej.
Reszta bzu zostanie również wykopana z ziemi



Oto widok na działeczkę


Wkopany rododendron i świeżo zrobiona otoczka dookoła drzewek


Budzi się życie


Przód działeczki też zaczyna nabierać powoli przyzwoity wygląd




Na koniec otoczone drzewka a wokół nich wschodzące powolutku tulipany i żonkile



Za tydzień kolejna fotorelacja
____________________
hanka_andrus 17:47, 18 mar 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Pięknie podziałałaś! I jaki porządek się zrobił!Brawo! Efekt piorunujący!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
olga_pococito 17:50, 18 mar 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 11
Haniu staramy się robić na tyle ile sił i umiejętności starcza.
Na szczęście mam do pomocy mamę- działkowiczkę od lat i przyjaciółkę, która ma ogromny wkład w urzadzaniu ogródka. Nie wyobrażam sobie jak to by było bez ich pomocy...
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies