Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pierwszy ogródek- prośba o pomoc w rozplanowaniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Pierwszy ogródek- prośba o pomoc w rozplanowaniu

olga_pococito 17:47, 21 lut 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 11
Witam serdecznie

Pod koniec zeszłego roku stałam się posiadaczką ogródka działkowego ROD. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mam w końcu kawałek swojej ziemi, na który będę mogła uciec od zgiełku miasta i spalin.
Nie mam żadnego doświadczenia w uprawianiu ogródka, ale za to mam mnóstwo energii i chęci, by poświęcić mu bardzo dużo czasu i pracy.
Zwracam się do Was, bo przeglądając forum, widziałam, jak świetne macie pomysły i dzięki Wam dochodzi tu do istnych ogrodowych metamorfoz.

Byłabym niezmiernie wdzięczna, jakby jakaś pomocna dusza, pomogła, mnie ogrodowemu laikowi, w rozplanowaniu mojego ogródka, który ma podejrzewam około 300 m2.

Chciałabym by była to działka głównie rekreacyjna, z małym warzywniakiem i kącikiem na zielnik.
Marzy mi się jakiś mały skalniak i dosadzenie 2-3 drzewek owocowych- śliwka i wiśnia.
Jednocześnie mam ograniczony budżet, w związku z tym zależy mi by projekt zadazenia był jak najprostszy i jednocześnie niedrogi w wykonaniu.

Będę wdzięczna za wszelkie Wasze pomysły


Poniżej wstawiam zdjęcia mojego ogródka, by zobrazować jak to wszystko wygląda:

widok na ogródek od strony domku:



widoczny tu inspekt już jest rozebrany



widok od strony furtki ( wiatrak widoczny na zdjęciu kiedyś pompował wode, teraz jest zepsuty i na wiosnę idzie do rozbiórki)



widok na prawą stronę ogródka ( domek za plecami)



widok na lewą stronę ogródka


z prawej strony domku chciałabym mieć jakieś proste zadaszenie ( jest to powierzchnia około 3,5 na 4,5 m2), lub taką małą enklawę, w której możnaby się spokojnie opalać, z dala od sąsiadów.




widok na lewą stronę płotka stojąc frontem do wejścia na działkę



widok z alejki


i mała panorama





wiatrak:



Pozdrawiam ciepło i mam nadzieję, że będziecie mi w stanie pomóc, zaproszę na dobrego grilla z wyśmienita sałatką

Olga
____________________
EwaG 19:06, 21 lut 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Hej, zgłaszam się na bratnią duszę, bo mam podobny ogródek. Możesz "zaglądnąć" do mnie daję nawet tam jego plan.
Nie dam Ci gotowego rozwiązania ale coś wymyślimy wspólnie.
Na warzynik i kącik ziołowy najlepiej wybrać słoneczne miejsce. Rabaty umieścić po obrzeżach a na środku trawnik (trawniczek). Mam nadzieję, że drzewa które rosną pozostaną, dadzą owoce i cień (zapeniam, że to jest bardzo ważne).
Mam natomiasta mieszane uczucia co do skalniaka. Jeżeli ma to byc kupa kamieni z roślinami to lepiej zrezygnuj. Rośliny skalne łatwo przerastają trawą.
Jeżeli możesz podać wymiary ogrodka i strony świata nawet na prowizorycznym rzucie z góry, to bardzo pomoże. Warto byś narysowała rozmieszczenie altanki, ścieżki i drzew, ktore zostana
Pozdrawiam
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Gardenarium 19:32, 21 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Olgo w naszej społeczności upiększającej swoje otoczenie. Domeczek jest bardzo urokliwy, aż się prosi o pnące róże, jak w angielskim Cottage Garden
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
olga_pococito 08:36, 22 lut 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 11
Witam z rana

i dziękuję za podpowiedzi, w końcu udało mi się opanować sztukę wstawiania zdjęć, aczkolwiek z mojego domowego komputera mam problemy by to zrobić

Ewa w sobotę będę na działce to postaram się ją zmierzyć i ustalić kierunki
Nie mam jeszcze konkretnej koncepcji, ale chciałabym z upływem czasu nie być tak widoczna dla sąsiadów. Jakby nie było jest to ogródek działkowy, sąsiedzi z każdej strony, częste włamania i rabunki również zniechęcają dol dużych inwestycji...co innego ogród przy domku, no ale...lepsze taki kawalek nieba niż żademn prawda?
Moja mała odskocznia od zgiełku miasta, gdzieś gdzie w spokju będę mogła poleżeć na leżaku i nacieszyć sięsłońcem, mam nadzieję, że go nie zabraknie w tym roku.

Sebek dziękuję za linki, na pewno przeczytam od deski do deski

Gardenarium dziękuję za pomoc przy zdjęciach
Co do domku to też mi się podoba, jednak na wiosnę trzeba włożyc w niego sporo pracy, otynkować , pomalować, naprawić dach, jak już to wszystko będzie zrobione też myslę o jakichś pnących różach bądź powojnikach, bardzo podobają mi się clematisy, szczególnie te chabrowe i mocno fioletwe.
Myslę też nad wstawienie łuku na pnące róże na alejce, mniej więcej w polowie scieżki a po bokach o zrobieniu cos a la żywa sciana, może włąsnie z pnącymi różami wszędzie by odgrodzić się od sąsiadów

____________________
Gardenarium 13:13, 22 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zdjęcia powinny być zmniejszone wtedy szybko się wgrywają. Trzeba by wgrać bezpłatny program Picasa3 i w nim jest opcja zmniejszania zdjęć przy eksportowaniu na pulpit.

Ja także proszę o szkic działki, jakieś wymiary aby łatwiej można było sobie wyobrazić wszystko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:15, 22 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dzisiaj opublikowaliśmy artykuł o podporach dla roślin, może tam znajdziesz na zdjęciach jakieś inspiracje?
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/265-podpory-dla-roslin-luki-kraty-pergole
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
olga_pococito 08:19, 23 lut 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 11
@ Gardenarium czytałam artykuł bardzo interesujący podsunął mi parę pomysłow
Co do szkicku działki to będę na niej w sobotę, obiecuje pomierzyć i rozrysować.
Jakbym tylko wiedziała jakie rosliny jak rosną to sama zaczęłabym kombinować.
Poszukam jakiegoś programu, może na początek byłby dobry.
Miłego dnia
____________________
olga_pococito 14:18, 28 lut 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 11
Witam,

w sobotę byłam zobaczyć co dzieje się na działce. Pomierzyłam ją i zrobiłam parę zdjęć.
Jak będę miała chwilkę wolnego postaram się to rozrysować na papierze.


Bez zostanie wycięty, wiatrak rozebrany a kompostownik zniknie.


miejsce pod zadaszenie 7x 5 m2


ten kawałek ma 5 x 16 m2


ta strona 6x 16 m2


i pierwsze życie się budzi
____________________
waska 16:12, 28 lut 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 1812
Ciekawa jestem co z tego wyjdzie
____________________
Mój zielony świat malowany roślinami * A jakie są wasz pomysły?
EwaG 17:57, 01 mar 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Olgo, co z planem. Bo ja nawet, chciałam coś skrobnąć, ale po zsumowaniu długości i szerokości powierzchnia mi sie nie zgadza. Długość 23 m (7+16), a szer. 11 (5+6)?
Nalepiej zmierzyć długość i szerokość i nanieść na ten prostokąt ścieżkę (jej szerokość) oraz domek i drzewa, które chcesz zachować. Najlepiej w skali 1:100, czyli 1 cm = 1 metr.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies