Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie chorób roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie chorób roślin

honorata24 07:10, 19 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 6
Mazan napisał(a)
Honorata24

Posiadając odpowiednie zbiorniki ( a takie posiada) można zrobić dużo.
Stosuję OW i PW, ale do różnych celów. Octan nalistnie 3 - 4x w miesiącu zapobiegawczo, Propionian najczęściej doglebowo w sadzie. Po dwóch podlaniach odczekuję ok. miesiąc i odnawiam życie biologiczne gleby, zapobiegając w ten sposób zmęczeniu gleby. Oprócz nich w użyciu jest także RT lub HT i roztwór jodynowy /IF/.



Pozdrawiam


Mazan, dziękuję. Zaciekawiło mnie to odnawianie życia biologicznego. Czy piszesz gdzieś coś szerzej na ten temat? I co to jest RT ?

I teraz pytanie, czy masz jakieś dośiwadczenia w walce z Mączniakiem rzekomym winorośli?
Mazan 10:25, 19 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Honorata24

RT to roztwór tymolowy pokrewny HT.
Mączniaka rzekomego należy zwalczać od wiosny, gdy zaczynają pękać pąki. Zastosowany wtedy RT/HT nie dość, że pobudza do wzrostu rośliny to działaniem grzybobójczym hamuje rozwój mączniaka. Następnie - po 10 dniach - opryskuję winorośl Acrobatem i po dwóch trzech tygodniach roztworem jodowym /IF/. Po tych zabiegach jest spokój, ale zawsze w odwodzie mam sodę lub wodorowęglan potasu, jeżeli warunki pogodowe sprzyjałyby rozwojowi tej choroby. Nie wolno też zapominać o dolistnym podaniu wapnia do czego wykorzystuję OW 2x. Winorośl bardzo go potrzebuje a zaniedbanie to możliwość wystąpienia wielu chorób pleśniowych.

Informacje nt odnowy życia biologicznego/glebowego są rozrzucone po wątkach. Część możesz znaleźć w Fitoremediacji, dużo - w podtekście - pisze Toszka podając skład podłoża dla roślin, chociaż nic o tym nie wspomina. W skrócie jest to zróżnicowane nawożenie organiczne kompostem, gnojówkami, dodatkami handlowymi /rosahumus, Bio Active i in./, ANHK czy ściółkowanie zróżnicowanym /wymieszanym/ materiałem organicznym skomponowanym zależnie od potrzeb roślin, które będą z tego korzystać.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
honorata24 17:16, 19 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 6
Dlaczego postanowiłeś łączyć roztwór tymolu z maceratem tymiankowym? I jak to w ogóle robisz, w jakim stężeniu te obydwa preparaty, czy coś do nich dodajesz? Poprosiłabym Cię o szczegóły.

Soda i wodorowęglan potasu to chyba zdecydowanie na mączniaka prawdziwego?
Mazan 08:23, 20 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Honorata24

Ukośnik wskazuje, że HT lub RT. W obu przypadkach substancją czynną jest tymol. Poczytaj Forum i dowiesz się wszystkiego. Pozostałe substancje - wodorowęglan sodu i wodorowęglan potasu mają dużo szersze zastosowanie, ale działają powierzchniowo/kontaktowo.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
honorata24 10:30, 20 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 6
Pierwsze dowiedziałam się, że ktoś stosuje HT czy RT w przypadku uprawy winorośli.

Dlatego pytałam o szczegóły.

Sorry, ale nie mam czasu na czytanie całego forum, żeby dowiedzieć się jakie stosujesz stężenie w opryskach winorośli RT czy HT. Dlatego pytam, bo chyba tak prościej i szybciej, a odpowiedzieć to chyba żadna fatyga.

Mączniak rzekomy nie jest typowym grzybem, bartziej zaliczany jest do glonów, może i dlatego tak trudno go zwalczyć.

Ze środków kontaktowych / w miarę bezpiecznych dla człowieka/jak do tej pory, świat nie wymyślił nic po za związkami miedzi, które w sposób błyskawiczny, definitywny i bardzo skuteczny go likwidują. / środków miedziowych używa się również w ograniczeniu rozrostu glonów w zbiornikach wodnych/
Jednak jak każdy środek kontaktowy, związki miedzi działają dopóty nie zostaną zmyte, aczkolwiek preparaty np siarczan miedzi + soda= wodorotlenek sodu całkiem nieźle trzyma się na liściach.

Ja nie mam 10 krzaczków winorośli do opryskania tylko tysiąc, więc nie moge się bawić raz pryskać tym czy raz tamtym, bo prócz oprysków winorośli jeszcze inne prace są do wykonania. Zastanawiać się czy to zadziała, a może to i tamto i w końcu wybrać szkodliwy mankozeb.
Żegnam wobec tego.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies