Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Chleb pszenno-razowy na zakwasie ze słonecznikiem i otrębami

Pokaż wątki Pokaż posty

Chleb pszenno-razowy na zakwasie ze słonecznikiem i otrębami

Enya73 21:32, 18 sie 2012


Dołączył: 06 lip 2012
Posty: 9021
Witam!
Zamieszczam dla zainteresowanych osób przepis na chleb, który piekę co sobotę dla moich głodomorów

Chleb pszenno-razowy na zakwasie ze słonecznikiem i otrębami

Zmodyfikowany przepis Liski z White Plate z moimi zdjęciami krok po kroku

Przepis:

Zaczyn zakwasowy:
200g mąki żytniej razowej typ 2000
160g wody
1 łyżka zakwasu (zakwas żytni własnej roboty)



Zbożowa namaczanka:

167g płatków (ja używam mix 5 zbóż )
167g wody


Na zdjęciach poniżej pokazałam, jak wyglądają oba po czasie ok. 14 godzin:

Ciasto właściwe:

633g białej pszennej mąki chlebowej ( lub obojętnie jakiej, z każdej pszennej wychodzi)
50 g uprażonych nasion słonecznika
50 g nasion dyni
50 g siemienia lnianego
473g wody
21g soli
15g świeżych drożdży lub 1 1/2 łyżeczki instant
15g syropu słodowego
334g żytniej namaczanki (wszystko)
360g zaczynu zakwasowego (wszystko minus 1 łyżka)

otręby lub płatki (dowolne) do posypania

Składniki zaczynu wymieszać, przykryć szczelnie folią i zostawić na 14-16 godzin w 21 st C.


W tym samym czasie zalać wrzącą wodą płatki (mix) i również zostawić na 14-16 godzin.



Wszystkie składniki ciasta i namaczankę połączyć w misce, następnie zagniatać przez 5 minut. Ciasto powinno być średnio luźne i raczej lepkie. Sprawdzić hydracje i zagniatać jeszcze 3 minuty. Ja używam pomocnika Kitchen Aid z hakiem do zagniatania.
Temperatura ciasta pod koniec wyrabiania to 26C.



Tak wygląda ciasto chlebowe po wyrobieniu robotem.


Fermentacja ciasta powinna trwać 1 godzine (bez składania).
Tak wygląda ciasto po fermentacji.


Po wyrośnięciu ciasto podzielić na 2 części i włożyć do 2 foremek (mogą być keksówki).


Dokładnie przykryć folią. Zostawić do wyrośnięcia na ok 2 godziny w ciepłym miejscu (najlepiej na parapecie. Tak wygląda wyrośnięte ciasto, gotowe do włożenia do piekarnika.



Piec rozgrzać do 250 st C. Wyrośnięte ciasto chlebowe włożyć do pieca, można przedtem naciąć jego wierzch.. Piec z parą przez 15 minut. Jak ktoś nie ma tej funkcji w piekarniku można włożyć naczynko z kostkami lodu. Następnie obniżyć temperaturę do 230 (wyjąć naczynko z wodą) i piec kolejne 30-40 minut (bez pary). Gdyby bochenek nabierał koloru za szybko, trzeba zmniejszyć temperaturę pieca do 210 cm. Pod koniec pieczenia dobrze jest spryskać kilkakrotnie wierzch chlebków spryskiwaczem z wodą . Wtedy skórka nabierze ładnego blasku.

Jak po wyjęciu z foremek, chleb popukany od spodu wydaje głuchy dźwięk, znaczy to, że chleb jest upieczony. Można też sprawdzić od góry drewnianym patyczkiem. Nakłuć bochenek, jak patyczek będzie suchy, wszystko jest w porządku.
Odstawić do wystudzenia na kuchennej kratce.


Po kilku godzinach można kroić. Chleb długo się trzyma (nawet kilka dni pozostaje świeży), ale u mnie znika w ciągu jednego dnia, taki dobry
Skórka jest chrupiąca, dość ostra, a w środku miąższ dość ciężki, ale taki właśnie ma być chleb na prawdziwym zakwasie żytnim.


Tak wygląda z bliska pracujący zakwas żytni



A tu na zachętę


Smacznego


____________________
Anita - Zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska WIZYTÓWKA- wizytówka- zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska oraz zapraszam do odwiedzenia Pod-sloncem-toskanii
Madzenka 21:53, 18 sie 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Anita ośliniłam się....
Uwielbiam chleb ze słonecznikiem i wszelkimi innymi dodatkami. U mnie taki chleb by godziny nie wytrzymał ....
Dzięki za przepis, kopiję do notesu
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Enya73 08:13, 19 sie 2012


Dołączył: 06 lip 2012
Posty: 9021
Marzena! Cieszę się, że Ci sprawiłam przyjemność i rozbudziłam pracę Twoich ślinianek
____________________
Anita - Zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska WIZYTÓWKA- wizytówka- zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska oraz zapraszam do odwiedzenia Pod-sloncem-toskanii
grupa_trzyma... 17:47, 19 sie 2012

Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 2764
Anita! Dzięki za przepis! Muszę wypróbować. Blog Liski oglądam namiętnie, ale nigdy nie odważyłam się piec. A zakwas robiłaś sama?
Czy pieczesz też chleb razowy?
____________________
Agnieszka - ogród w lesie
Enya73 22:43, 19 sie 2012


Dołączył: 06 lip 2012
Posty: 9021
No tam na zdjęciach jest pokazany wyhodowany przeze mnie zakwas żytni w trakcie pracy
Chlebek też jest w zasadzie w przewadze razowy, bo mąka żytnia razowa to właśnie typ 2000. Ja generalnie na żytnim zakwasie piekę, bo zdrowiej. Przynajmniej jak dla mnie.
____________________
Anita - Zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska WIZYTÓWKA- wizytówka- zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska oraz zapraszam do odwiedzenia Pod-sloncem-toskanii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies