Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Kotewka orzech wodny - Trapa natans

Pokaż wątki Pokaż posty

Kotewka orzech wodny - Trapa natans

Mariusz 21:55, 22 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Ten tekst miałem już gotowy na dokumencie, w internecie raz już go umieściłem, ale myślę, że warto się z nim zapoznać mimo iż jest duplikatem.

Kotewka - orzech wodny Trapa natans

Zapomniana roślina jadalna.
Czy wiecie, że kotewka- orzech wodny Trapa natans jeszcze do niedawna w naszym kraju była lubianą rośliną jadalną, natomiast w wielu krajach azjatyckich spożywana jest przez ludzi do dziś, służy też jako karma dla zwierząt domowych.
Na spuszczonych zbiornikach jej rozety składano jak snopy siana, bezpośrednio w polu spasano je jako zielonka , w zagrodach gospodarczych robiono z nich suchą karmę. Z wyłuskanych ziaren produkowano mąkę, którą dodawano do chleba żytniego. Ziarna pakowane w papierowe torebki sprzedawano na odpustach. Nasiona moczone w miodzie, zawijano cienkimi plastrami boczku i zapiekano. Tę potrawę miałem okazję spróbować .

Krowy a kotewka orzech wodny.
Na niektórych siedliskach orzecha zwierzęta domowe wywierają znaczący wpływ na jego rozwój. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale tak jest. Między innymi, kotewka lubi zasiedlać zbiorniki otoczone wielohektarowymi pastwiskami na których bydło spasa trawę. Ekskrementy zwierząt podczas deszczu spływają do nich, wzbogacając wodę w składniki odżywcze, tak bardzo potrzebne tej roślinie do prawidłowego rozwoju. Krowy pojąc się , zadeptują wzdłuż linii brzegowej konkurencyjną dla kotewki roślinność szuwarową o silnej tendencji wchodzenia w toń wodną. Niestety zjadają też wszystkie jej rozety rosnące wzdłuż brzegu do głębokości 120 cm, czyli do takiej na jaką potrafią zejść.


Ekspansywna w dobrych warunkach.
W warunkach dużej żyzności siedliska i dobrego natlenienia wody kotewka potrafi stać się rośliną niesamowicie ekspansywną. Przyjmijmy że w sierpniu 2012 roku do kilku hektarowego zbiornika ptaki wodne przynoszą na piórach 10 nasion/orzechów. Mają one prawie 100% zdolność kiełkowania, dlatego końcem wiosny 2013 na powierzchni wody powinno pojawić się 8- 10 rozet. W sierpniu każda z tych rozet wyda średnio po 8 orzechów, czyli we wrześniu tegoż to roku na dno opadnie ok. 80 (10x8) nasion. Jeśli założymy że skiełkują one w 90%, co jest jak najbardziej realne, to w sezonie 2014 na powierzchni pojawi się 72 rozety. W tym samym roku każda z nich wyda kolejne 8 orzechów, czyli przed jesienią na dno opadnie ich 576 szt.
Kolejne lata : 2015- skiełkuje 518 nasion , 2016- skiełkuje 3729 nasion, 2017- skiełkuje 26846 nasion, 2018- skiełkuje 193291, 2019- na powierzchni pojawi się prawie półtora miliona rozet (1391696 szt.)
W dobrych warunkach siedliskowych kotewka tworzy zwarty płat (fot). Na 1m2 średnio mieści się 40 rozet, czyli 1391696 szt. zajmie prawie 4 hektarową powierzchnię lustra wody (ok. 34792 m2).
Opisane zjawisko ekspansywności orzecha wodnego, niejednokrotnie towarzyszy gospodarstwom rybackim np. w Zatorze. Wielohektarowe stawy często są spuszczane, rekultywowane, uprawiane.
Kotewka uwielbia takie warunki, dno jest żyzne a woda dobrze natleniona. Przyczepiona na kołach ciągników, woderach rybaków przedostaje się na następne akweny, gdzie atakuje z potężną siłą i opanowuje hektarowy zbiornik w kilka lat. Wówczas jest zmorą gospodarstw rybackich.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 17:25, 07 gru 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Kotewka orzech wodny Trapa natans
Jest rośliną jednoroczną. Pędy zakorzenione na dnie zbiornika osiągają około 2 m, w skrajnych przypadkach nawet 4 m długości. Pokaźne liściowe rozety rozwijają się na ich końcach. Pod wodą pędy opatrzone są korzeniami pierzastymi (asymilujące), które bezpośrednio z wody czerpią składniki odżywcze. Kwiaty białe, niepokaźne rozwijają się w kątach liści. Owocem jest twardy orzech z czterema kolcami. Jedna rozeta może wydać nawet kilkanaście orzechów. Rozwijają się one pod wodą, na zgrubiałym pędzie u jej nasady. Owoce są jadalne i jeszcze w połowie XX wieku były przysmakiem mieszkańców z okolic Dolnego Sanu.
Roślina jest ściśle chroniona. W Polsce występuje na nielicznych stanowiskach w starorzeczach Odry, Wisły i dolnego Sanu. Coraz częściej zasiedla stawy rybne i zrekultywowane zbiorniki.
Młode rozety

Zbiorowisko ok. 40 rozet na 1 m2

Rozeta - początek sierpnia

Zawiązki orzechów

Dojrzewające orzechy

Orzechy na kilka, kilkanaście dni przed naturalnym wysiewem.


Kotewka- orzech wodny jest dostępna w sprzedaży. Przydatność do oczka wodnego jest duża - korzenie asymilacyjne czerpią bezpośrednio z wody składniki odżywcze, co stymuluje rozwój glonów. Należy pamiętać, aby orzechy zebrać przed wysiewem. Gdy opadną na folię, to stanowią zagrożenie jej przebicia podczas licznych prac pielęgnacyjnych.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 06:14, 11 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349

O stanie kotewki w naturze
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
jackon 19:44, 27 maj 2013

Dołączył: 27 maj 2013
Posty: 6
kotewka z salwinią
czerwona księga do kwadratu
piękna fota Mariusz
dlaczego ja taki leniwy jestem i nie robię takich duetów w swoich oczkach
Mariusz 22:21, 27 maj 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Witaj Jacku
Salvinia wygrywa z kotewką, w warunkach naturalnych jest dla niej zagrożeniem.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 20:35, 24 sie 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Te piórkowate korzenie asymilacyjne czerpią bezpośrednio z wody składniki odżywcze, są często tak gęste, że w woderach nie można się przez nie przedrzeć. To organy podwodne.
W oczkach wodnych świetnie filtrują wodę.



____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 19:43, 28 wrz 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Kotewka orzech wodny zimuje w postaci nasion, najlepiej wrzucić je do zbiornika bezpośrednio po zbiorze. Nasiona możemy też wtykać do doniczek i stawiać na dnie oczka wodnego, robimy to teraz bądź wiosną.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies