Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Czermień błotna - Calla palustris

Pokaż wątki Pokaż posty

Czermień błotna - Calla palustris

Mariusz 18:26, 17 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Calla palustris czermień błotna
Europa, Azja, Ameryka Północna.
Niska (30 cm) bylina o zielonych kłączach czołgających się po powierzchni podłoża. Liście sercowate, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty białe zebrane w kolbę, którą podobnie jak u tulejnika otacza biała pochwa (spatha). Owocostan składa się z mięsistych jagód o intensywnej czerwonej barwie.
Kwitnie od maja do końca sierpnia.
W naturze zasiedla bagniste zbiorniki zazwyczaj o podłożu torfowym, podmokłe i zacienione brzegi jezior.
Znana nam kalla Zantedeschia aethioptica uprawiana na kwiat cięty, to jej kuzynka z Afryki.
Czermień błotna nadaje się do naturalistycznych ogrodów, dobrze rośnie w stawach, sadzawkach i dużych oczkach wodnych o żyznym podłożu. Roślina nie trzyma się miejsca sadzenia.
Mało przydatna do uprawy pojemnikowej.


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 20:23, 17 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
A tak w naturze wędruje po powierzchni wody. Na brzegach zazwyczaj tworzy gęściejsze skupiska.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
dajana 21:03, 17 sty 2013


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
Kwiat podobny do kalii a owoce do granatu .Bardzo efektowna roślina .Ciekawe czy coś się żywi jej owocami .Musze się wybrać na torfowiska w pobliżu z aparatem ,,mam tak kilka rzeczy do uwiecznienia Bobry które ci obiecałam i być może ciekawe rośliny .Przy okazji ukopie sobie torfu Sama się jednak boję ale pójdę na pewno w towarzystwie ,,niech tylko przyjdzie wiosna .Kochasz przyrodę i za to cie miedzy innymi lubię .Masz tyle wiedzy i piękny ogród ,siedzę w nim często choc jeszcze komentarza nie ujrzałeś .Na razie przyglądam się oczarowana nawet kopczykami krecika .Ja tez je lubię, jak wszystko co żyje .Spodobał mi się twój tekst do nich Ja ci jeszcze pokażę !!!jak w bajce o wilku i zającu ha,ha .Mam w rodzinie też Mariusza od dziecka biegał po łąkach i znosił wszystko co można było ujrzeć Znał każdą roślinę a mógł o nich opowiadać godzinami .Okazało się że miłośc do przyrody mu nie minęła Teraz jeżdzi po całym świecie i robi fantastyczne zdjęcia .Pozdrawiam cię serdecznie Mariuszu
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
Mariusz 21:26, 17 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Czermień jest rośliną trującą.
Na torfowiskach spotkasz ogrom unikalnych roślin, często ich nie zauważamy, są zazwyczaj niepokaźne, tak więc nie w centrum naszego zainteresowania. Fajnie, że w rezerwatach powstają ścieżki edukacyjne, choćby Broduszurki na Podkarpaciu, dzieciaki mają raj, zauważyłem, że rosiczki budzą wśród nich największe zainteresowania - "Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci"
Pozdrawiam serdecznie
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
ele2001 23:45, 17 sty 2013


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
W miejscowosci w której mieszkam sa rozległe torfowiska i bagna piekne miejsce niestety dewastowane przez wywozy śmieci i gruzu rosna tam bobrek trójlistny,łączeń baldaszkowy różne turzyce, paprocie,sity i inne ciekawe rośliny, spacerujac po nich natknałem sie na europejski storczyk tak zwana kukulke plamista - niestety przez niewiedze i urbanizacje tego typu miejca i rośliny sa skazane na wymarcie..
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Mariusz 15:47, 18 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Taka u nas rzeczywistość, ale to nie tylko wina mało zorientowanych urzędników.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
monteverde 20:33, 20 sty 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Ja też wstawię ale przekwitniętą

a w ogóle jest pod ochroną
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Mariusz 11:28, 21 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Ładnie, jej naturalne siedlisko - jakieś torfowiska, w Sphagnum sporadycznie ją widziałem.
Nie jest pod ochroną.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
monteverde 02:18, 22 sty 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
nad tym pięknym jeziorem koło bagna (roślina) rośnie zbierając kozaki ją zobaczyłam


mnie leśnik powiedział, że jest
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Mariusz 05:54, 11 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
monteverde napisał(a)


mnie leśnik powiedział, że jest

Niestety czermień pod ochrona nie jest mimo częstych takich informacji w internecie. Aby wątpliwości w tych sprawach się nie pojawiały odsyłam do tego dokumentu
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies