Gabriela napisał(a)
Oczywiście, że można zaskarżyć - do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale wymaga to od skarżącego uprzedniego wezwania rady do usunięcia naruszenia prawa; brak wezwania będzie skutkował odrzuceniem skargi przez WSA.
Więcej na ten temat jest np. w tym artykule: http://prawo.rp.pl/artykul/57296.html
W opisanym przez Ciebie przypadku, będziesz miała interes prawny w domaganiu się zmiany uchwały rady gminy.
W mojej gminie cisza na ten temat na razie, ale ja mam umowę na śmieci zawartą z ZGK, więc najprawdopodobniej nie będę musiała wypowiadać umowy. Fakt, że ludzie niewiele wiedzą o zmianie przepisów a i gminy nie palą się zbytnio z rozgłaszaniem tematu.


Dziękuje wszystkim za zainteresowanie. Widzę, że tylko nasza gmina dokonała tak szokujacego wyboru. Dziękuje Gabrysiu za ten link. Własnie wczoraj mama przyniosła mi jakies kolorowe czasopismo z podobnymi informacjami. Chodziło tam o to, że mamy prawo w urzędzie gminy złożyc pismo z żądaniem obniżenia stawki za wywóz smieci. Jesli odpowiedź będzie niezadowalająca, mamy prawo zaskarżyć uchwałę rady gminy do wojewódzkiego sądu administracyjnego (w ciągu 30 dni od doręczenia nam odpowiedzi z urzędu). Gdyby urząd gminy w ogóle nam nie odpowiedział, termin zaskarżenia uchwały wydłuża sie do 2 miesięcy od daty złożenia pisma w gminie.