Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Kosaciec żółty - Iris pseudacorus

Pokaż wątki Pokaż posty

Kosaciec żółty - Iris pseudacorus

Mariusz 21:44, 15 cze 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
I.pseudacorus 'Roy Davidson'

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
reniutek 18:58, 05 kwi 2014

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 48
Witam !!!
Jestem nowa na tym portalu. Do zaglądnięcia w to miejsce skłonił mnie fakt, że już niedługo przystępuję do realizacji projektu ogrodu japońskiego. Dopiero gdy zaczynam szczegółowo o tym myśleć, trochę jestem przerażona ogromem pracy....Jak to w ogrodzie japońskm oczywiście będzie staw i rzeczka.... I właśnie chciałam zapytać o rośliny do stawu... Mam w ogrodzie trochę irysów syberyjskich kilkuletnich, które posadzoną są rormalnie w ziemi. Czy mogą być przesadzone do stawu? Co sądzidzie o tym pomyśle? Reniutek
____________________
Mariusz 07:44, 06 kwi 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Syberyjskie najpiękniejsze są nad brzegami stawów, rowów ... w miejscach o dużej wilgotności, ale do wody się nie nadają.

O projekcie ogrodu japońskiego oraz przydatności roślin do niego proponuję pytać fachowców w tej dziedzinie, pod tym linkiem http://www.ogrodowisko.pl/forum/6-projektowanie-ogrodow na pewno ktoś się odezwie .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 07:23, 24 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Te kosaćce nie mogą być w wodzie, ale nadaje się Iris pseudoacorus, ale typowym japońskim kosaćcem jest Iris laevigata

http://www.bbc.co.uk/gardening/plants/plant_finder/plant_pages/11339.shtml

a tutaj masz kolejne

http://stories.rbge.org.uk/archives/8108
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz 20:57, 06 paź 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Mam nawet fotkę, od wieków irysy laevigata uprawiane są w Japonii

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 13:59, 17 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Deszczowy i brzydki dzień, ale ma też swoje plusy, można spokojnie porządkować galerię jednocześnie wstawiać zdjęcia.

Iris pseudacorus 'Variegata'


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 14:29, 17 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Roy Davidson bardzo dobrze rośnie na brzegu, uważam że nawet lepiej niż w wodzie. Charakterystyczną cechą tej odmiany są przegięte liście i ciekawy rysunek na płatkach korony.
Zdjęcia zrobiłem w Arboretum Bolestraszyce



____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Oleq111 01:23, 28 paź 2016

Dołączył: 28 paź 2016
Posty: 2
Rzeczywiscie, kosaciec zolty to cenna bylina, bo moze rosnac i w wodzie i na ziemi. Wytrwaly, potezny ten rodzimy kosaciec.
Niestety, te piekne odmiany, ktore mozemy zobaczyc na ilustracjach to sa mieszance od skrzyzowania oddalonego, mianowicie to sa siewki od odmiany Holden Clough. Nie wiele tego powstalo, poniewaz jak dotychczas dokladnie nie wiadomo jego pochodzenie, oraz bardzo rzadko otrzymuje sie od niego dobre nasiona.
Dobrych diesiatek lat temu pojawila sie u mnie siewka czystego pseuacorusa, ktora miala siateczke delikatnych zylek na platkach. Nie jest ona tak wybitnie zabarwiona jak do przykladu odmiany amerykanskie serji pochodzacych od Holden Clough, a jednak ma zylkowanie oraz bardzo dobrze daje nasiona.
Innymi slowami -jest to czysty pseudacorus.

Oleq111 02:03, 28 paź 2016

Dołączył: 28 paź 2016
Posty: 2
A oto jeszcze jeden mieszaniec z r. 2010, Alley Oops, uwaza sie ze od srzyzowania pseudacorusa z I. sibirica.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies