Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik - przygotowanie gleby pod trawnik, rekultywacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik - przygotowanie gleby pod trawnik, rekultywacja

Gardenarium 00:01, 18 cze 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
wother napisał(a)
Czy na takim podłożu można posiac trawę, czy jest to wyrzucanie nasion w "błoto"? Po przekopaniu gleby glebogryzarka i wybraniu kamieni podłoże jest pełne małych gliniastych grudek. Czy siać na to trawę czy niezbędne jest nawiezienie jakiejs bardziej urodzajnej gleby.Zamierzam wysypac tam nasiona uniwersalne.




Niezbędne jest użyźnienie tej gleby.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:24, 19 cze 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
piotr1 napisał(a)
Witam,

w tym roku stałem się szczęśliwym posiadaczem nowego trawnika. Wynająłem do tego celu firmę, która, w mojej amatorskiej ocenie, spisała się całkiem nieźle. Założyli nawadnianie, nawieźli nową ziemię, wyrównali grunt, etc.
Trawa wzeszła (chwasty też, ale to osobna historia), ale po ostatnich ulewach i burzach w trójmieście, nowa ziemia dość mocno zmieniła kształt.
Wcześniej wszystko było równe jak stół, a teraz pełno jest drobnych wałów i wąwozów (na 2-3cm) złożonych z ziemi i trawy. Może tragizuje i właściwie inaczej się nie da, ale jeśli jest jakiś sposób, to chętnie bym go wypróbował.
Zabrałem się za grabienie, ale obawiam się, że to zniszczy nową trawę. Gotów jestem spróbować wałowania, ale to już nieco większa inwestycja niż grabie, więc chciałbym wiedzieć czy to ma sens. Jeśli są inne sposoby to chętnie posłucham.
Trawnik ma raptem ~150m2, więc dowolnie pracochłonna metoda nie jest mi straszna.

Dla zobrazowania problemu załączam zdjęcie. Specjalnie na tą okoliczność poukładałem kamyczki, bo inaczej nierówności trudno było uchwycić obiektywem.

To mój pierwszy post, więc przy okazji witam i pozdrawiam.
Piotr



Moim zdaniem podłoże zostało nierównomiernie wyrównane, stąd po deszczu powstały nierówności. Tam, gdzie gorzej zostało zagęszczone, ziemia się zapadła. Niezbędne jest dosypywanie w dołki, przegrabianie i dosiewki w tych miejscach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wother 07:49, 21 cze 2019

Dołączył: 17 cze 2018
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)



Niezbędne jest użyźnienie tej gleby.




Gardenarium, nawiozlem ziemi z pola uprawnego którą połączyłam z rodzimym gruntem i wyrownalem. Ziemia gdy przyjechała była bardzo sypka ale dziś gdy już jest rozłożona i wlalo w nią bardzo solidnie deszczem zrobiła się bardzo kleista/lepka... dość mocno trzyma wodę. Czy na takim podłożu warto siać trawę ? Po opadzie porobiło się mnóstwo małych doleczkow, walowanie nic nie daje bo pojawia się ich bardzo wiele a mokra ciężko wałowac gdyż klei się do walca. Czy poczekać aż wyschnie, wałowac , grabic, wałowac aż do uzyskania równego podłoża i dopiero na to siać czy potrzebne są tutaj jeszcze inne zabiegi ?
Dziękuję za pomoc w ocenie tej gleby.
piotr1 15:20, 21 cze 2019

Dołączył: 18 cze 2019
Posty: 1
Gardenarium napisał(a)


Moim zdaniem podłoże zostało nierównomiernie wyrównane, stąd po deszczu powstały nierówności. Tam, gdzie gorzej zostało zagęszczone, ziemia się zapadła. Niezbędne jest dosypywanie w dołki, przegrabianie i dosiewki w tych miejscach.
Rozumiem, w takim razie nie pozostaje mi nic innego jak kupić nowy zapas ziemi i brać się za grabienie. Czy wałowanie takich miejsc też jest wskazane? Nie mam własnego wału i nie jestem jeszcze pewien, czy na dłuższą metę będzie mi potrzebny.

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź!

Piotr
Gardenarium 17:16, 16 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
AsiaA napisał(a)
Witajcie,

Trochę śledzę forum, bo planujemy jesienią założyć trawnik na części działki (powierzchnia trawnika to będzie ok. 150m2). Trawnik będzie po północnej oraz częściowo wschodniej stronie domu.
Mamy jednak problem z podłożem. Teren naszej działki był bardzo nierówny. Musieliśmy nawieźć 30 ton ziemi, aby go wyrównać. Była to tania ziemia, na moje oko bardziej strukturą wpadająca w piasek. Teraz chcielibyśmy wysypać warstwę lepszej ziemi, takiej, aby nasza trawa chciała rosnąć. Pytanie, na które niestety nie znalazłam odpowiedzi to - jaka ziemia? Skąd? Z worków czy na tony? Czy ma ktoś z Was doświadczenie z producentami ziemi w okolicach Warszawy? Jakieś sprawdzone miejsce? Namiary? Boję się zamawiać z serwisu ogłoszeniowego, bo nie wiadomo co przyjedzie Bardzo prosze o pomoc.


Z mojego doświadczeia wiem że ziemia jaką mają sprzedawcy nigdy nie jest taka sama BO pochodzi z róznych źródeł. Raz biorą stąd, a drugim razem z innego miejsca. Za tym nikt nie trafi. Ważne jaką ma strukturę, kolor, czy była przesypywana, czy ma gruz czy chwasty, czy jest czysta. Polecanie czy niepolecanie jest bez sensu. Ziemię trzeba zobaczyć, zbadać łapkami a nawet powąchać, bo takie wykopaliska łąkowe potrafią cuchnąć zgnilizną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:08, 02 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
woytek_ napisał(a)
Cześć jestem Wojtek,
to mój pierwszy post. Ze względu na to, że od dawna mieszkałem w bloku nie mam żadnego doświadczenia jeśli chodzi o zagospodarowanie ternu przy domu. Od 2 misięcy mieszkamy w domku i na początku września będziemy chcieli założyć trawnik.

Kilka informacji
Chęci - są
Powierzchnia - 280m2
Miejsce - w większości nasłonecznione
Gleba - i tutaj od razu pojawia się pytanie, co zrobić? Ogólnie działka usytuowana jest ok 100m od lasu liściasto-iglastego. Gleba jest wilgotna i dobrze się nawilża. Problem polega na tym, że na naszej działce był magazyn dla 3 pozostałych domów obok, które budował developer. Wiąże się to z tym, że akurat u nas był składowany cały piasek, którego developer nie pozbył się przed nawiezieniem ziemi ciemnej. Miejscami ciemnej ziemi na tym piasku jest ok 20 cm a miejscami to tylko max 3 cm. Niestety max co ziemi możemy nawieźć to ok 5 cm, ponieważ poziom wyjdzie ponad kostkę, taras itd.
Co teraz?
Przekopałem całą działkę nie wyciągając piachu na górę. Mam zamiar dowieźć ok 5-7cm ciemnej ziemi na całość. Czy jest możliwość na takiej glebie założenie trawnika pięknego i gęstego?
Od razu uprzedzam, że to nie jest tak, że się nie chce ewentualnie tego wsyzstkiego zgarnąć i nawieźć ziemi na nowo. Brakuje po prostu pieniędzy na całą tę operację.
Proszę o porady czy są jakieś gatunki trawy, które mogą na tej naszej glebie piaskowo-gliniasto-ziemnej urosnąć?

Dziękuję


Trawnik wymaga dużo przygotowań. Skoro nie jest tak jak powinno to i z trawnikiem mogą być problemy, podlewanie - 1 sprawa. Woda będzie leciała w piasek i trawnik mało dostanie. Będzie wymagał dużo nawożenia. Juz teraz rób kompostownik, będziesz posypywał kompostem i użyźniał potem.'

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
woytek_ 13:14, 03 lip 2020

Dołączył: 02 lip 2020
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź
Gardenarium 15:34, 16 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
qko napisał(a)
Dzień dobry,

W tym roku zdązyłem rozplantować nawieziony humus i planuje zakladanie trawnika na wiosne. Czy uważacie że warto jest czymś nawozić tą ziemie jeszcze w tym roku aby lepiej się sprawdziła przed wiosennym sianiem trawy? Jesli tak to jakimi środkami?

Dziekuję i pozdrawiam


Należy ten humus (jaki to humus, skąd i jaka warstwa?) przemieszać z glebą pod spodem. Dodatkowo w tym roku możesz jeszcze dać kompost, obornik złeżały. Im lepiej przygotujesz teren, tym ładniejsza będzie trawa. Także posyp mączką bazaltową i zmieszaj z glebą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies