Gdzie jesteś » Forum » Wizytówki naszych ogrodów » Wizytówka - Mój ogród z elementami stylu japońskiego

Pokaż wątki Pokaż posty

Wizytówka - Mój ogród z elementami stylu japońskiego

FrancoPolo 08:13, 12 lip 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
„Ta moja walka trwała wiele lat niesamowitego wysiłku, ale wszyscy mówią że było warto zawalczyć o swoje miejsce na ziemi, a Pan Bóg rozum odbiera czasem po to, abyśmy mogli iść do przodu nie oglądając się wstecz”.
Dzisiaj prezentuję Wam zdjęcia i opis samodzielnego procesu tworzenia ogrodu z elementami stylu japońskiego.
A więc zaczynamy: „Moją przygodę z ogrodem rozpocząłem 12 lat temu kiedy otrzymałem w darowiźnie bardzo stary przedwojenny dom i stodołę wraz z dużym ogrodem znajdującym się na obrzeżach miasta w cichej spokojnej okolicy. Kiedyś spędziłem tam lata mego dzieciństwa i może właśnie sentyment zaważył na decyzji przyjęcia tak dużej posesji.
Rodzina była bardzo przeciwna podjętej decyzji. Chyba wówczas Pan Bóg mi rozum odebrał, bo gdybym wtedy miał światłość umysłu, nigdy nie porwałbym się na samotną walkę z wszystkimi przeciwnościami i z pracą którą należało wykonać.
W ogrodzie rosło prawie 50 drzew owocowych które należało usunąć.
Prawie 3 lata zajęło mi usuwanie drzew i wstępne porządkowanie terenu. Nie wiedziałem za co się zabrać. Ja jako członek już trzeciego pokolenia miałem inne wizje na dom i ogród. W pierwszych trzech latach koncepcja była taka, żeby tylko doraźnie uporządkować ogród, aby po przejściu na emeryturę było gdzie odpocząć i mieć jakieś zajęcie. A mieszkałem wówczas w miejskim blokowisku i nie bardzo uśmiechało mi się życie na emeryturze w miejskim gwarze. W 1998 roku przeszedłem na emeryturę i miałem czas ale nie miałem pieniędzy na to żeby cokolwiek remontować czy zakładać ogród. Niestety dzisiaj to wiem że ogród jest potężną inwestycją równie drogą jak budowa domu. Niezupełnie znałem się na roślinach, moją pasją były kiedyś kwiaty uprawiane w doniczkach w mieszkaniu i na balkonie, ale dobrze rozwijał się Internet i tam czerpałem wiedzę i inspiracje. Najbardziej zachwyciły mnie ogrody japońskie. Zgłębiam wiedzę na ich temat do dziś. One zaszczepiły we mnie pewne wizje kształtowania ogrodu i jego realizacje. Obecnie w moim ogrodzie są jego motywy, a ogród jest połączeniem różnych stylów bez wyraźnej przewagi w kierunku japońskiego stylu.

Wracając do początków budowy ogrodu wiedziałem, że aby ładnie się prezentował, musi być zróżnicowany wysokością terenu. Płaski teren nie tworzy wyraźnej perspektywy. Na kształt i budowę ogrodu miało wiele czynników które umiejętnie zagospodarowałem. Przede wszystkim zagospodarowałem olbrzymie ilości gliny i ziemi która pozostała po remoncie i przebudowie piwnic – i tak wpadłem na pomysł, że w jednym zakątku ogrodu usypię okrągłą skarpę o średnicy 8m i wysoką ok. 1m. Resztę ziemi rozplantowałem tworząc wyższy taras względem pozostałego terenu. W środku okrągłej pryzmy wyznaczyłem kwadrat 4mx4m i wybrałem ziemię na głębokość 1m i rozplantowałem ją wokół pryzmy odpowiednio poziomując tworząc skosy. Natomiast do środka kwadratu nawiozłem gruzu budowlanego który został po remoncie budynku. Przygotowałem bazę pod budowę altanki otwartej. I już miałem pewną wizję na kształt tej części ogrodu. Ponieważ zostało dużo cegły po remoncie domu postanowiłem zrobić schody na skarpę i murki oporowe zabezpieczające osuwanie się ziemi. Ten teren miałem wstępnie przygotowany już w 2004 r. W 2005 r. nastąpiło prawdziwe urządzanie ogrodu.. Sam remontowałem dom i jednocześnie tworzyłem ogród – było to niesamowite wyzwanie.
W 2005 r. postawiłem altankę, zrobiłem oczko wodne, posadziłem pierwsze drzewa i krzewy. Nie było dnia, abym nie odwiedził marketu z roślinami. W 2007 roku postanowiłem postawić altankę zamkniętą na chłodniejsze dni. Jest to herbaciarnia stylizowana na styl japoński. Wszystkie prace wykonałem samodzielnie. Posadziłem dużo klonów japońskich, które uwielbiam – szczególnie jesienią kiedy się pięknie wybarwiają. Posadziłem dużo wrzosów, wrzośców, dużo iglaków formowanych na styl bonsai oraz katalpę, która przepięknie kwitnie w czerwcu, a zapach kwiatów roznosi się po całej okolicy. W ogrodzie jest mnóstwo azalii, rododendronów i kącik różany oraz mnóstwo innych ciekawych roślin.
O każdej porze roku ogród jest inny. Zimą 2010 roku zrobiłem pierwsze lampy japońskie, które dodały uroku temu miejscu. Ogród ciągle się zmienia, bo i rośliny podrosły w ciągu 7 lat i ciągle trzeba je formować, przycinać, a nawet czasem przesadzić. I wydawało się, że to już koniec, a ciągle jakieś rośliny dokupuję. Maj 2010r. był szczególnie dotkliwy, gdyż 2 razy nawiedziła nas powódź i całkowicie zalała ogród. Jakimś cudem wszystko się uratowało, jednak musiałem dodatkowo zdrenować teren. Zalane było też oczko wodne i przez to woda nieciekawie wyglądała, postanowiłem jednak zostawić czyszczenie na przyszły rok. Posesja ma 1500 m. kw. .i jest co robić. W roku 2010 mój ogród otrzymał II nagrodę na szczeblu powiatowym za aranżację i umiejętne wkomponowanie roślin w otoczenie, wizualizację i dbałość o otoczenie posesji. Jest to duża satysfakcja dla mnie i jestem pewien że to co robię przynosi chlubę miastu i jej mieszkańcom”. Obecnie ogród przeszedł modyfikację, zmieniono trochę kształt oczka i wybudowano nową kaskadę. Zmieniono również lampy które wykonałem sam .Są nowe nasadzenia. Ogród zmienia się wraz z wiekiem i pora roku.
____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
FrancoPolo 08:25, 12 lip 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
Początki tworzenia ogrodu w 2006 roku i póżniejszy jego rozwój w następnych latach.
____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
FrancoPolo 09:57, 12 lip 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
Ogród w kolejnych latach o różnych porach roku.
____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
FrancoPolo 10:01, 12 lip 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
FrancoPolo 10:05, 12 lip 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
FrancoPolo 10:08, 12 lip 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
FrancoPolo 10:21, 12 lip 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
FrancoPolo 10:23, 12 lip 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
FrancoPolo 10:30, 12 lip 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
Czas pokazać ogród zimą.

____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
FrancoPolo 10:52, 12 lip 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
Jeszcze parę inspiracji twórczych.

____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies