Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z prostymi liniami

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z prostymi liniami

Borbetka 20:36, 30 sie 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Ten świerk jest za mały na to miejsce, wysadź go. Ja kieruję się taką zasadą: nawet jeśli rośliny są małe to i tak piętra, które w rabacie są uwzględnione trzeba zachować, więc jeśli planujesz świerki wyższe z tyłu, a przed nimi coś innego, to zawsze te świerki musisz kupić większe, żeby proporcja była. Nie widzę tego buka, gdzie on jest? Projekt Danki jest śliczny z tymi brzozami i miskantami, ale na zdjęciu widzę płot i drogę. Czy chcesz w tym miejscu taki projekt zrealizować? Brzozy będą łyse zimą, a miskantów nie ma aż prawie do lata. Aby osłonić się od gapiów musisz mieć coś zimozielonego i tutaj mogłabyś posadzić choinę. Będziesz ją cięła, a jak się zagęści, to przepiękny żywopłot jest, na którego zieleni tle możesz posadzić krzewy zrzucające liście zimą, ale barwne w sezonie. Na forum nauczyłam się jednego, w dużych ogrodach należy sadzić jeden gatunek grupami, żeby to było widać. Kiedyś kupowałam po jednej sztuce i sadziłam. Bez sensu, tak można w malutkim ogrodzie. Teraz jak się wybieram po begonie na przykład, to kupuję z 50 szt., żeby rabata z daleka była widoczna.
Mam nadzieję, że pomogłam, a ten kubeł ... to ja mam takie usposobienie, że jestem taka wprost. Coś na duszy to i w mowie albo na klawiaturze . Pozdrawiam ciepło. Naprawdę nocka ciepła jest. Łaskawy ten sierpień.
____________________
borówcowy wizytowka
Sylwia 21:31, 30 sie 2013


Dołączył: 25 lip 2013
Posty: 35
Dobry ten kubeł, na pewno nie zaszkodzi
Nie zachowałam się do zasady i dlatego teraz kombinuję.
Buk ukrywa się w daliach. Listki ma słabo wybarwione, bo go te dalie zasłoniły. Nie zależało mi na tych kwiatach, a one takie duże wyrosły, ale wyrzucić mi szkoda.
____________________
Ogród z prostymi liniami
Sylwia 01:24, 31 sie 2013


Dołączył: 25 lip 2013
Posty: 35
Chyba przesadzę jednak brzozy 'Youngi' w to miejsce powyżej. Hortensje będą miały osłonę przed ostrym słońcem (o ile przezimują). W upały je bardzo poprzypało. Zasięgnę opinii mojego M, bo to jego brzozy, Nie pasują mi tam gdzie teraz rosną. Zbyt są oddalone od siebie i w tych bukszpanach... Kubeł nie pomógł. Kombinuję dalej.
____________________
Ogród z prostymi liniami
Toszka 11:53, 31 sie 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Sylwia, tak czytam ostatnie posty i wiesz co ci powiem, ja już raz popełniłam błąd i kupiłam małe iglaczki, i co... minęły 3 lata, a one są dalej małe. Teraz nabrałam rozumu i wiem jedno - z pozoru cena większego iglaka jest wyższa, ale... jak przeanalizuje się wiek (czas!) iglaka to okazuje się, że to tylko ok. 10 złotych za rok. Tylko 10!!! I naprawdę warto kupić jeden większy zamiast kilku mniejszych. Zwłaszcza, że po 5-6 latach okazuje się, że ogród jest zapchany maksymalnie i jest problem komu oddać, jak rozsadzić. gdzie znaleźć miejsce, jak zapanować na chaosem, który sami zgotowaliśmy itd.
Brzozy Youngi rosną rozłożyście i zwisowo. Dobre są jako zaplanowany "namiot", jednakże są takie "pospolite", a to za sprawą pewnej fastfoodowej sieciówki, która je chyba bardzo polubiła
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Sylwia 22:22, 31 sie 2013


Dołączył: 25 lip 2013
Posty: 35
Toszka napisał(a)
Sylwia, tak czytam ostatnie posty i wiesz co ci powiem, ja już raz popełniłam błąd i kupiłam małe iglaczki, i co... minęły 3 lata, a one są dalej małe. Teraz nabrałam rozumu i wiem jedno - z pozoru cena większego iglaka jest wyższa, ale... jak przeanalizuje się wiek (czas!) iglaka to okazuje się, że to tylko ok. 10 złotych za rok. Tylko 10!!! I naprawdę warto kupić jeden większy zamiast kilku mniejszych. Zwłaszcza, że po 5-6 latach okazuje się, że ogród jest zapchany maksymalnie i jest problem komu oddać, jak rozsadzić. gdzie znaleźć miejsce, jak zapanować na chaosem, który sami zgotowaliśmy itd.
Brzozy Youngi rosną rozłożyście i zwisowo. Dobre są jako zaplanowany "namiot", jednakże są takie "pospolite", a to za sprawą pewnej fastfoodowej sieciówki, która je chyba bardzo polubiła


Toszka, proszę Cię o Twoje sugestie zmian. Brakuje mi doświadczenia, więc każda propozycja i rada jest dla mnie cenna
____________________
Ogród z prostymi liniami
Toszka 00:24, 01 wrz 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Sylwio, prawda jest taka, że największym wrogiem człowieka - a zwłaszcza ogrodnika - jest brak cierpliwości. Tego się już nauczyłam we własnym ogrodzie i przestałam się śpieszyć i robić coś na siłę. Czego i tobie życzę
Stwórz wpierw szkielet ogrodu - większe drzewa - zwłaszcza tam skąd wieją zimne wiatry zimą i gdzie twój ogród traci intymność odciągając sąsiadów od ich zajęć . Naucz się swojej ziemi, wiatrów i temperatury w różnych częściach ogrodu. Popatrz jak pada słońce i jak oświetla różne części.
Nie śpiesz się z bylinami. Po pierwsze - jeśli szkielet/parawan ogrodu jest zbyt słaby (czyt. mały) może okazać się, że spora część nie przetrzyma zimy i wiosennych przymrozków. Byliny szybko dojrzewają i na tle małych roślin szkieletowych nadadzą karykaturalny wygląd rabat.

Mam prośbę - poczytaj wątki ogrodowe, cofnij się do starszych wątków "projektowania ogrodów", gdzie często znajdziesz sporo projektów Szefowej. Przeczytaj starannie ten wątek http://www.ogrodowisko.pl/watek/1067-ogrod-dominiki
tam są rozważania o gęstości nasadzeń i doborze roślin... i wiele innych atrakcji.
Późno już i mam problem z jasnym wyrażaniem myśli...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Sylwia 10:58, 01 wrz 2013


Dołączył: 25 lip 2013
Posty: 35
Toszka napisał(a)
Sylwio, prawda jest taka, że największym wrogiem człowieka - a zwłaszcza ogrodnika - jest brak cierpliwości. Tego się już nauczyłam we własnym ogrodzie i przestałam się śpieszyć i robić coś na siłę. Czego i tobie życzę
Stwórz wpierw szkielet ogrodu - większe drzewa - zwłaszcza tam skąd wieją zimne wiatry zimą i gdzie twój ogród traci intymność odciągając sąsiadów od ich zajęć . Naucz się swojej ziemi, wiatrów i temperatury w różnych częściach ogrodu. Popatrz jak pada słońce i jak oświetla różne części.
Nie śpiesz się z bylinami. Po pierwsze - jeśli szkielet/parawan ogrodu jest zbyt słaby (czyt. mały) może okazać się, że spora część nie przetrzyma zimy i wiosennych przymrozków. Byliny szybko dojrzewają i na tle małych roślin szkieletowych nadadzą karykaturalny wygląd rabat.

Mam prośbę - poczytaj wątki ogrodowe, cofnij się do starszych wątków "projektowania ogrodów", gdzie często znajdziesz sporo projektów Szefowej. Przeczytaj starannie ten wątek http://www.ogrodowisko.pl/watek/1067-ogrod-dominiki
tam są rozważania o gęstości nasadzeń i doborze roślin... i wiele innych atrakcji.
Późno już i mam problem z jasnym wyrażaniem myśli...



Dziekuję. Poczytam. Widzę, ze nie tylko ja siedzę po nocy.
Natrafiłam na temat kompostowania i Twoje posty na temat dzdzownic kalifornijskich. Mam kopostownik z tworzywa sztuczego. Pewnie dzdzownice miałyby u mnie dobrze. Dno jest otwarte.
Pozdrawiam serdecznie
____________________
Ogród z prostymi liniami
Toszka 21:38, 02 wrz 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jeśli dno jest otwarte to dobrze by było przy dżdżownicach położyć drobną siatkę, po to by pewnego dnia kret nie odkrył darmowej stołówki. Uwielbiam te swoje dżdżownice - kompost jest już przerobiony w jeden sezon i wzbogacony
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Sylwia 13:17, 03 wrz 2013


Dołączył: 25 lip 2013
Posty: 35
Toszka napisał(a)
Jeśli dno jest otwarte to dobrze by było przy dżdżownicach położyć drobną siatkę, po to by pewnego dnia kret nie odkrył darmowej stołówki. Uwielbiam te swoje dżdżownice - kompost jest już przerobiony w jeden sezon i wzbogacony


Toszka, a mogłabyś polecić sprawdzone źródło tych pożytecznych żyjątek, bo nie chciałabym kupić kota w worku? Pozdrawiam
____________________
Ogród z prostymi liniami
kwiatholandii 08:28, 09 wrz 2013


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 2405
Witaj. Świetnie się zapowiada u Ciebie. Ja też lubię proste linie i wiem jak ciężko w tym przypadku zaprojektować rabaty, żeby nie przedobrzyć Powodzenia. Będę Cię odwiedzała częściej
____________________
Ogród z perspektywą na przyszłość
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies