Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Nawożenie jesienne - przyswajanie fosforu

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie jesienne - przyswajanie fosforu

waldek727 08:15, 20 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
1) Jakie czynniki mają bezpośredni wpływ przedostania się fosforu do roztworu glebowego?
2) Jaki wpływ na przyswajalność fosforu ma aktywność biologiczna gleby?
3) Z jaką prędkością przy optymalnych warunkach fosfor przemieszcza się w glebie?
4) W wyniku jakich procesów fosfor zawarty w roztworze glebowym przenika do włośników korzeniowych roślin?
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Elfik 13:58, 22 paź 2014


Dołączył: 06 lis 2011
Posty: 2057
Proszę o radę. Mam 2 kg Superfosfatu wzbogaconego. Jak najlepiej go spożytkować, tzn. które roślinki byłoby najlepiej nim podsypać? Bo w necie są wskazówki rolnicze, a nie „ogródkowe”. A trawnik mam już nawieziony nawozem jesiennym.
____________________
Ela - Puste pole z wysepką kwiatową
Mazan 22:17, 22 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elfik

Spróbuj dodać "...w ogrodnictwie". Taki dopisek, apokazany był cały przekrój stosowania tego nawozu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elfik 20:16, 23 paź 2014


Dołączył: 06 lis 2011
Posty: 2057
Mazan napisał(a)
Spróbuj dodać "...w ogrodnictwie"
Szukałam na wszelkie sposoby, ale w powodzi setek artykułów, laikowi niełatwo jest wyłowić to, co chciałby się dowiedzieć tak po prostu: kawa na ławę. W ostateczności zdecydowałam, że superfosfat rozsypię wiosną w miejscach, gdzie sadzę jednoroczne. Ale mam następny problem: czy równocześnie mogę sypać azofoskę?
____________________
Ela - Puste pole z wysepką kwiatową
Mazan 22:51, 23 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elfik

Niezorientowani rzeczywiście mogą mieć dylemat jak stosować nawóz fosforowy. Masz superfosfat wzbogacony, tzn 40%, a superfosfat - obojętnie ilu procentowy jest naszybciej działającym z tej grupy nawozów. W ogrodnictwie, szkółkarstwie oprócz zastosowania przedsiewnego jest podawany 'pod korzeń', dlatego że ma duży wpływ na ukorzenianie się roślin. Jego pobieranie jest uzależnione od odczynu i temperatury, szczególnie wiosną gdy często występują poniżej 10oC - to widać po roślinach, które nie miały możliwości pobrać go jesienią w dostatecznej ilości.
Stosowanie azofoski jest zależne od roślin. Cebulowe na pewno nie będą zadowolone - potrzebują fosforu do zawiązania pąków kwiatowych. Inaczej przedstawia się nawożenie wieloletnich, takich jak dereń, migdałek, kalina, czy roślin sadowniczych, dla których był opracowany ten nawóz. Im służy. Trzeba pamiętać, że azofoska zawiera szybko działającą formę azotu, co u roślin oznacza intensywniejszy wzrost i zahamowanie tworzenia pąków, a to u wcześnie kwitnących może oznaczać opóźnienie kwitnienia o ok. 2 - 3 tygodnie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elfik 17:23, 24 paź 2014


Dołączył: 06 lis 2011
Posty: 2057
Dziękuję Mazan! Twój wykład zrozumiałam. Ooo, jakże bym chciała mieć Twoją wiedzę! Wyjaśnię jeszcze, że ten nawóz nabyłam jedynie dlatego, że radą pewnej miłośniczki róż dawałam garstkę fosforu pod korzeń nowo sadzonych róż, choć zrobiłam to ze strachem, bo nie spotkałam się, aby to było gdziekolwiek zalecane. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
____________________
Ela - Puste pole z wysepką kwiatową
Kasia73 13:06, 05 lis 2016


Dołączył: 18 mar 2014
Posty: 1012
arturo napisał(a)
Witam kupiłem nawóz jesienny z yary dla iglaków i tak się zastanawiam czy nie lepiej by było rozpuścić go w wodzie i wtedy podlewać doglebowo. Mam wątpliwości tylko czy stężenie jednorazowe 30-40 g tak jak podaje producent nie będzie zbyt intensywne, bo rozpuszczony zaraz dostanie się do korzeni, a w granulacie to jednak rozpuszcza się przez wiele dni stopniowo zasilając iglaka. Czy w ogóle istnieje ryzyko przenawożenia nawozem jesiennym w którym stężenie azotu jest bardzo małe, oraz czy można nawozem jesiennym w przypadku nierównomiernego rozsypania przypalić trawnik? Proszę o odpowiedz bo chciałbym zrobić to jak najlepiej. Pozdrawiam


Macie doświadczenia z tym konkretnie nawozem? Proszę o opinie.
Jest to nawóz do iglaków ale czy również do świerka serbskiego?
Gardenarium 07:32, 07 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do świerka lepszy uniwersalny do ogrodu. Nie do iglaków.

Ale teraz to już nie syp. bo mróz idzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasia73 10:22, 08 lis 2016


Dołączył: 18 mar 2014
Posty: 1012
Dziękuję Danusiu, tak mi gdzieś się kojarzyło, że czytałam właśnie Twoją uwagę że do świerka serbskiego inne nawożenie bo on nie jest kwasolubny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies