Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wąska rabata przed domem

Pokaż wątki Pokaż posty

Wąska rabata przed domem

stingietka 12:25, 23 paź 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
Witam miłośników ogrodów!

podczytuję już od jakiegoś czasu to forum i jestem mega zaskoczona pozytywną energią jaką tu obserwuję! Mam nadzieję, że pomożecie mi w moich zmaganiach z nowym (starym) ogrodem, który nabyłam wraz z szeregówką po poprzednich właścicielach. Jak już będę miała ogródek - wiosną - to na pewno założę swój wątek w ogrodach aby się nim pochwalić. Na razie jednak nie chcę próżnować i postanowiłam zająć się organizacją mojego mini przedogródka


Jak się wprowadzaliśmy do domku to przedogródek był zarośnięty kilkumetrowymi zaniedbanymi tujami (mieszkały pod nimi szerszenie, wszystko się sypało), więc drzewiska jakoś usunęliśmy aby było jakieś przejście i światło. Teraz ja - ogrodniczka amatorka zastanawiam się co posadzić w miejscu po tujach aby było ładnie. Chodzi mi konkretnie o dwa pasy ziemi, które są do obsadzenia:


1. wąska rabata między schodami wejściowymi a wjazdem do garażu; szer 0,65 m długość 2,80 m dłuższy bok, krótszy 2,10 m. Rabata jest ustawiona prostopadle to ulicy. Tak to wygląda:





widok jak sie wychodzi z domu:


Po wycięciu tuj okazało się, że pod sciana rośnie powojnik. Jest bardzo mizerniutki, ale pewnie go przesadzę do ogrodu i zobaczę czy odżyje.

Co do rabaty - myślałam o jakimś drzewku kolumnowym blisko ściany domu - trochę zasłoniłoby skrzynkę na ścianie. Coś a' la Buk Dawyck Purple. Do tego dwie lub trzy kule cisowe albo inne na pniu i żurawki dwa kolory jako wypełnienie. Ale nie wiem czy to ma sens Myślałam też aby to miejsce obsypać jasnym żwirkiem - obok jest wszędzie ciemna kostka brukowa więc żwirek może rozjaśniłby to miejsce troche. Tylko nie wiem jakie rośliny mogą rosnąć w żwirku

miejsce jest dobrze osłonięte od wiatru bo sąsiedzi obok mają wzdłuż siatki wysokie tuje. Ale tez i jest tu mało słońca. Jest to zachodnia strona ale obok są trzy kondygnacyjne budynki, za które słońce szybko się chowa.


2. maluśki pasek przed ogrodzeniem - rośnie tu ostrokrzew jakiś (chyba) niełanie ucięty w przeszłości i migdałek trójklapowy, który wygląda strasznie (ma pęknięta korę, widoczną żywicę, chyba nawet i pleśń) więc chce się tych roślin pozbyć i posadzić coś innego w tym miejscu - może szmaragdy ale pewnie zdecyduję się na cisy, aby w przyszłości był to ładny ekranik, który zasłoni auto, które parkuję na podjeździe. Czy cisy będą w tym miejscu ok? na rabatce jest też słup od lampy ulicznej, który mi trochę zawadza i nie wiem, czy w przyszłości tym cisom też nie będzie zawadzał za bardzo.Pasek jest wąski jakieś 1,7 m na 0,5 m.






Pomożecie? Zwłaszcza chodzi mi o tą pierwszą rabatkę. Z góry dzięki za wszystkie sugestie
____________________
Kasia
Matka 12:27, 23 paź 2013


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Ja się zakochałam w bukietówkach przez Ogrodowisko!!!i to dobrze że tak jest!!więc podpowiadam-szpaler np. limelight lub Vanilijek!!byłoby piknie!
____________________
U Matki
stingietka 12:40, 23 paź 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
Bogda - dzięki za ekspresową radę sama pomyślałam już o hortensjach, ale nie wiedziałam, czy to dobry pomysł tyle naoglądałam się pięknych szpalerów limelight, że nawet w nocy mi się już śniły!
____________________
Kasia
Matka 12:44, 23 paź 2013


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
no to już masz paln!ja też się 'szpaleruję' nimi w tym sezonie, może za 2 lata będzie coś widaćmam kilka odmian po kilka sadzone-dopiero tak będzie widać efekt!
____________________
U Matki
Selly 15:01, 23 paź 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
stingietka napisał(a)
Witam miłośników ogrodów!




1. wąska rabata między schodami wejściowymi a wjazdem do garażu; szer 0,65 m długość 2,80 m dłuższy bok, krótszy 2,10 m. Rabata jest ustawiona prostopadle to ulicy. Tak to wygląda:



Co do rabaty - myślałam o jakimś drzewku kolumnowym blisko ściany domu - trochę zasłoniłoby skrzynkę na ścianie. Coś a' la Buk Dawyck Purple. Do tego dwie lub trzy kule cisowe albo inne na pniu i żurawki dwa kolory jako wypełnienie. Ale nie wiem czy to ma sens Myślałam też aby to miejsce obsypać jasnym żwirkiem - obok jest wszędzie ciemna kostka brukowa więc żwirek może rozjaśniłby to miejsce troche. Tylko nie wiem jakie rośliny mogą rosnąć w żwirku


Uważam, że pomysł z kulkami i żurawkami jest świetny. Kulki mogą być na pniu lub takie zwykłe + żółte żurawki np citronelle jako ich spódniczki. Jeśli nie ma tam dużo słońca, to będą mieć idealne warunki. Jeśli zdecydujesz się na kulki , to lepiej wygląda nieparzysta ilość tzn. np 3 szt . Żwirek będzie się jak najbardziej nadawał na tło. Żwirek nadaje się do wszystkich roślin za wyjątkiem kwasolubnych jak azalie czy różaneczniki.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
stingietka 09:46, 24 paź 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
Dzięki

uwielbiam hortki i i na pewno posadzę min. 3 sztuki w samym ogródku, ale przed domem wolałabym coś typowo zimnozielonego - kulki na pniu wydają mi się dobrym rozwiązaniem. Do tego własnie dwa różne kolory żurawek i żwirek

zastanawiam się tylko czy pod samym domem przy ścianie nie posadzić czegoś wyższego jeszcze, tam taka kulka na pniu może być niewidoczna i zniknie;(
____________________
Kasia
Selly 11:52, 24 paź 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Przy ścianie posadź coś kolumnowego, tak jak pisałaś poprzednio. Będzie ładnie !
Kieruj się bardziej swoją intuicją niż sugestiami uczestników forum. W końcu to Ty wiesz , co ci się najbardziej podoba. A intuicja często podpowiada dobre rozwiązania Projekt musi być Twój. A my co najwyżej tylko coś doradzimy.
Pozdrawiam.
A jak już zrobisz, to pokaż koniecznie
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
stingietka 14:12, 24 paź 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
Na pewno pokażę

Intuicja jest bardzo ważna ale ja akurat mam taki zmysł artystyczny, że w liceum aby zaliczyć plastykę musiałam podsuwać nauczycielowi rysunki które robiła za mnie moja mama nie mam wyobraźni przestrzennej za grosz więc fajnie, że tutaj można się poradzić i posłuchać tych, którzy już mają za sobą etapy sadzenia, przesadzania, szukania innych rozwiązań i dzięki temu może uda mi się uniknąć oczywistych błędów

Ogrodowisko rulez!

Lece w takim razie jutro do ogrodniczego aby poszukać co tam mają kolumnowego

Miłego dnia!
____________________
Kasia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies