Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zagospodarowanie ogrodu zimowego

Pokaż wątki Pokaż posty

Zagospodarowanie ogrodu zimowego

Pavwel 18:41, 29 sty 2014

Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 1
Dzień dobry!

Przejrzałem kilka forów na tematy związane z ogrodam. Wasze wydało mi się najodpowiedniejsze, dlatego postanowiłem się zarejestrować.

Mam problem. Dosyć palący problem. Otóż jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej której tematem jest ogród zimowy. Jest to praca bardziej pod kątem technicznym jednak chciałbym w niej umieścić różne sposoby zagospodarowania takiego ogrodu roślinami. Niestety kompletnie się na tym nie znam, nie wiem jakie rośliny do siebie pasują, jakie mają wymagania itp.

Dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Chciałbym umieścić w pracy 4 różne projekty zagospodarowania ogrodu zimowego. Powierzchnię ogdrodu ustaliłem na 25m2 (ok 7,5 x 3,3m). Wynika to z tego, że na budowę takiego ogrodu nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Co do wystawy, warunków świetlnych, systemów ogrzewania, zacieniania to są one dowolne, bo tak jak mówiłem są to przykładowe sposoby zagospodarowania ogrodu, które nie dotyczą konkretnego obiektu. Projekty zamierzam zrobić w takiej formie: http://www.zielonyogrodek.pl/images/media2/20659rzut.jpg oraz oczywiście opis.

Myślałem nad ogrodem cytrusowym, ziołowym, aromatycznym, może jakimś zgodnym z regułami feng shui, oraz ogrodzie hortiterapeutycznym. O ile ten ostatni opiszę na przykładzie toruńskiego ogrodu zimowego, znajdującego się przy szpitalu, to do reszty nie mam pojęcia jak powinny wyglądać.
Doradzicie jak to zrobić? Jakie rośliny powinieniem wybrać?

Z góry dziękuję za pomoc

Paweł
Madzenka 19:14, 29 sty 2014


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Witaj dla mnie ogród zimowy to raczej śródziemnomorski - egzotyczne rośliny południowe: palmy, oleandry, oliwki, laury wawrzynolistne i oczywiście cytrusy. W moim ogrodzie zimują bambusy
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
justi 21:10, 31 sty 2014


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Ja nie ma ogrodu zimowego, ale byłam w jednym takim fajnym. Mieścił się na dachu kamienicy i był połaczony z otwartym tarasem, oczywiście oddzielonym wielkimi szklanymi przesuwanymi drzwiami.
Były tam różne roślinki palmy, figi, bananowce chyba, paprocie, dużo storczyków i takie zwisające szare trawki ale nie wiem jak sie nazywają. Poza tym był fajny kanał wodny, w którym była woda deszczowa.







Jeżeli masz zrobić 4 wersje możesz rośliny pogrupować jakoś np.
1. ogród zimowy z roślinkami owocującymi i ziołami ( cytryny, mandarynki, figi, oliwki, laury itd..)
2. ogród z roślinkami kwitnącymi śródziemnomorskimi (oleandry, bugenwille, sundeville, hibiskusy...)
3, ogród a la japoński ( bambusy, azalie, kamelie, różne drzewka bonsai...)
4. może mieszanka wszystkiego? albo same zielone + różne storczyki?

Jeśli Ci potrzebne konkretne nazwy, szukaj w internecie, na pewno coś znajdziesz.


____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies