Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Thuja plicata: Excelsa, Gelderland, Atrovirens

Pokaż wątki Pokaż posty

Thuja plicata: Excelsa, Gelderland, Atrovirens

ele2001 11:25, 02 lut 2014


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Kórnik widać w oddali za brzozą lepszej fotki w tej chwili nie mam
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
przemekg 18:30, 02 lut 2014


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Czysty gatunek żywotnika olbrzymiego, również jest godny uwagi.

Naturalny pokrój gatunku



Dla porównania Zywotnik olbrzymi w odmianie Kórnik również naturalny pokrój, gatynek znacznie szybciej rosnie.



Natomiast wspomniane tu cyprysiki stanowczo odradzam, zwłaszcza że rośliny mają rosnąć na Mazowszu.
____________________
U Przemka w ogrodzie
aterus 08:32, 08 lut 2014

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
ele2001 napisał(a)
Znam tylko z olbrzymich:
Atrovirens- pokrój taki sam jak aureospicaty tylko bez żółtych końcówek i rośnie nieco szybciej
Jan -bardzo szeroka rośnie jeszcze szybciej niz powyższe, na zdjęciu porównanie aureospicata z prawej a te dwie kolumny to Jan

Ten Jan jest super! Szerokość imponująca. Nie znałem tej odmiany.

przemekg napisał(a)
Czysty gatunek żywotnika olbrzymiego, również jest godny uwagi.
Naturalny pokrój gatunku


Też mi się podoba, ale chyba trudno dostać (?). W ogóle żywotniki olbrzymie (poza kórnikiem) są rzadkie w ofercie szkółek. (Albo słabo szukam)
____________________
przemekg 11:15, 08 lut 2014


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
To prawda wymaga to trochę trudu, ale można znaleźć
Jesienią kupiłem kilkadziesiąt, niestety z gołym korzeniem ale mam nadzieję że się przyjmną.
Wiem, że arboretum w Rogowie produkuje czysty gatunek żywotnika olbrzymiego, są tam nawet słynne lasy z tego gatunku. Nie sprawdzałem a może i w Powsinie są do kupienia?
Głównym powodem, że szkółki nastawione głównie na działlność komercyjną nie produkują tego gatunku jest fakt, że to szybko rosnący gatunek i w pierwszych kilku latach te rośliny nie wygladają atrakcyjnie, zwłaszcza w doniczkach sadzonki są luźne i ich pokrój w pierwszej chwili od razu znięchęca do zakupu. Takie brzydkie kaczątko
____________________
U Przemka w ogrodzie
ele2001 14:01, 08 lut 2014


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Przemo ma racje nie zachęcają do zakupu jak są małe ale potem wyrastają w potężne rośliny do Jana podobna jest jeszcze 'zebrina' też równie wielka ale foto na razie nie mam
U mnie w okolicy one wszystkie są do dostania ale wiem że w typowych komercyjnych szkółkach ich nie ma bo one towar w dużej ilości sprowadzają z Niemiec i Holandii a tam one nie są az tak popularne.A ponieważ to polskie odmiany trzeba szukać u źródeł w Kurniku pod poznaniem też sa
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
aterus 09:43, 09 lut 2014

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Panowie, dzięki za informacje. Cenna jest zwłaszcza uwaga o nieciekawym pokroju młodych roślin. Gdybym takie spotkał, najprawdopodobniej nie zdecydowałbym się na zakup!
A ciągnąć wątek: w którym momencie (tzn. przy jakiej wysokośći) te rośliny zaczynają wyglądać w miarę atrakcyjnie (chodzi mi o stożkowy pokrój, dużą gęstość). Czy jest to, powiedzmy, 1-2 metry, czy może dopiero 3-4? Pewnie przy każdej odmianie jest inaczej, ale - dajmy na to - w przypadku gatunku lub Atrovirens'a?
____________________
ele2001 10:04, 09 lut 2014


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Tak ze 150-2metry warto już małe drzewka delikatnie podcinać, czyli obcinasz boczne gałązki delikatnie w stożek wierzchołka nie tniesz wtedy zagęszczają sie idealnie i szybko rosną no i nie są takie szerokie jak osiągną docelową wysokośc.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
przemekg 14:50, 09 lut 2014


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Żywotnik olbrzymi - gatunek



Żywotnik olbrzymi "Kórnik"


Danusiu teraz fotki nie znikną

____________________
U Przemka w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies