Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Thuja plicata: Excelsa, Gelderland, Atrovirens

Pokaż wątki Pokaż posty

Thuja plicata: Excelsa, Gelderland, Atrovirens

aterus 13:12, 01 lut 2014

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Szukam żywotnika olbrzymiego. Ma sobie radzić w półcieniu, mieć ładny pokrój, nie przemarzać, mało chorować i przede wszystkim bardzo szybko osiągnąć sporą wysokość. Rośliny będą tworzyć krótki, luźny szpaler – góra 4-5 sztuk. Wybór padł na trzy odmiany: Excelsa, Gelderland, Atrovirens. Ta kolejność odpowiada tempu wzrostu wg katalogów szkółkarzy polskich: najszybciej ma rosnąć Excelsa, najwolnej - Atrovirens (jak to zwykle bywa inne źródła różnią się w tym zakresie).
Czy ktoś ma doświadczenie z ww. odmianami. Czy mógłby je porównać, opowiedzieć o zaletach i wadach. Interesujące będą uwagi na temat ewentualnego szyszkowania, zimowego przebarwiania, chorób itp.
Będę wdzięczny za rady, którą odmianę wybrać.
____________________
Gardenarium 14:25, 01 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mam żywopłoty z zywotnika olbrzymiego (Thuja plicata), jednak nie wiem jaka to była odmiana, wiem tylko, że niemiecka. Rośnie w półcieniu, nie szyszkuje, ale bardzo się sypie jesienią co przyprawia mnie o zawroty głowy

Obejrzyj u mnie w wątku lub wizytówce.

Gdybym teraz miała kupować wybrałabym odmianę 'Atrovirens".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aterus 15:12, 01 lut 2014

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Gardenarium napisał(a)
Rośnie w półcieniu, nie szyszkuje, ale bardzo się sypie jesienią co przyprawia mnie o zawroty głowy


Sypie się? Tzn. usychają igły/łuski/pędy? Czy to przypomina jesienne sypanie szmaragdów, czy chodzi o coś innego? Danusiu, jesli możesz, rozwiń tę kwestię (chyba że jest o tym mowa w polecanym przez Ciebie wątku, który dokładnie prześledzę).
____________________
Gardenarium 15:59, 01 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, sypią się stare przyrosty w środku, to normalny objaw, fizjologiczny, ale u tych tui jest po prostu masakra., bo to wszystko leci w ogromnej ilości.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
akanta 16:32, 01 lut 2014


Dołączył: 15 gru 2010
Posty: 2361
A ja mam przekonanie już od kilkunastu lat do Chamaecyparis lawsoniana columnaris i Ivone oraz Thuja ocidentalis Aureaspicata.Dwa pierwsze dawno temu posadziłam naprzemiennie aby ochronić nieco Ivone i mimo pustego za nimi pola nie straciłam ani sztuki .Bez okrywania tworzą cieniowaną ścianę.Jeśli mają dobrą glebę i właściwą wilgotność są stale mimo wieku dobrze zagęszczone od dołu i co najważniejsze nie osypują się.
Zdjęcia
____________________
Anna - Ogród dla Agusi - zgodnie z naturą
Gardenarium 16:41, 01 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak Aniu, ale Aterus pyta o tuje olbrzymie, a nie inne gatunki tui czy inne iglaki na żywopłoty.

Mamy mu doradzić z tych, która jest najlepsza

Excelsa, Gelderland, Atrovirens

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
akanta 16:56, 01 lut 2014


Dołączył: 15 gru 2010
Posty: 2361
http://kurowski.pl/pl/katalog-roslin/1/2/roslina/218,chamaecyparis-lawsoniana-columnaris

Można jeszcze tu zerknąć.
____________________
Anna - Ogród dla Agusi - zgodnie z naturą
akanta 17:01, 01 lut 2014


Dołączył: 15 gru 2010
Posty: 2361
Tak Danusiu,masz rację nie kontynuowałam tematu ,może tak z rozpędu że z własnego przekonania je odradzam.Żle mi się kojarzą.Przepraszam .Jeśli uznasz za właściwe wykasuję wpis lub przenieś proszę aby tu nie zaśmiecać.
____________________
Anna - Ogród dla Agusi - zgodnie z naturą
Gardenarium 18:13, 01 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja z kolei nie polecam cyprysików, bo te sine smutne są i przemarzają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ele2001 11:16, 02 lut 2014


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Znam tylko z olbrzymich:
Atrovirens- pokrój taki sam jak aureospicaty tylko bez żółtych końcówek i rośnie nieco szybciej
Jan -bardzo szeroka rośnie jeszcze szybciej niz powyższe, na zdjęciu porównanie aureospicata z prawej a te dwie kolumny to Jan
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies