Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zagospodarowanie ogrodu - prośba o poradę

Pokaż wątki Pokaż posty

Zagospodarowanie ogrodu - prośba o poradę

jakub_dw 10:41, 20 mar 2014

Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 5
Witam

Niedawno stałem się szczęśliwym właścicielem działki budowlanej. Rozpoczęcie budowy domu zaplanowałem na przyszły rok.
Chciałbym poradzić się Was odnośnie zagospodarowania terenu wokół domu.
Nie chodzi mi tu jednak o dobór roślin, czy też materiałów wykończeniowych. Jestem na etapie tworzenia kształtu ogrodu oraz jego schematu funkcjonalnego, tak więc chciałbym skupić się na kwestiach bardziej ogólnych.

Działka ma wymiary 40 x 22,7m. Wjazd na działkę jest od strony południowej. Od wschodu oraz zachodu graniczę z innymi sąsiadami, natomiast po stronie północnej znajduje się pole. Chciałbym wybudować dom wg projektu "Dom przy Alabastrowej 2".


Przygotowałem sobie wstępnie dwie koncepcje. Różnią się one jednak tylko kilkoma detalami.

Ogólne założenia tej koncepcji są nastepujące:

1. Ze względu na wjazd od południa, chciałbym stworzyć prywatną część ogrodu, oddzieloną od ulicy roślinnością (trawnik bezpośrednio przy tarasie).
Nasadzenia zostały więc zaprojektowane w taki sposób, żeby z każdego miejsca wzdłuz granicy frontowej, plac ten był zasłonięty.

2. Bliżej granicy frontowej znajduje się mniejszy plac trawiasty, częściowo widoczny z ulicy, z ewentualnym akcentem (np. mała architektura).

3. Zaprojektowałem duży taras, częściowo zacieniony pergolą. Chciałbym, żeby tworzył on z większym placem trawiastym jednolitą całość.

4. Podjazd do garażu we wschodniej części ogrodu. I tutaj mam pytanie. Nie wyobrażam sobie, żeby cały podjazd zrobić z nawierzchni utwardzonej (koszty + wizualne zwężenie ogrodu). Jakie rozwiązanie polecacie? Dwa pasy z ażurowych płyt (pod same koła) niespecjalnie mi się podobają. Zastawiałem się nad tym i nie mogę nic sensownego wymyśleć.

5. W północno - zachodniej części ogrodu - grill z wędzarnią oraz stołem. Blisko tarasu, wg mnie stoi w dobrym miejscu. Co Wy o tym sądzicie?

6. Drewutnia - wg mojej pierwszej koncepcji, umieściłem ją na tyłach domu. Dzięki temu byłem spokojny, że ta część ogrodu została jakoś zagospodarowana. Po namyśle jednak stwierdziłem (nie wiem czy słusznie), że jest ona zbyt daleko od domu. W drugiej koncepcji umieściłem ją bezpośrednio przy tarasie (wyjście z salonu przez taras). Co o tym sądzicie? Po przesunięciu drewutni na zachód, tył ogrodu jest strasznie pusty. Zastanawiam się jaką funkcję może pełnić to miejsce? Przez cały dzień będzie tu praktycznie cień. Warzywniak lub drzewa owocowe raczej odpadają. Moglibyście mi coś doradzić?

7. Obydwie koncepcje różnią się też usytuowaniem wiatki śmietnikowej. Jeśli sąsiad wyrazi zgodę, będę chciał ją oczywiście wybudować bezpośrednio przy granicy wschodniej.

8. No i moja największa zmora. Chciałbym stworzyć jakieś miejsce dla drugiego samochodu. Nie wyobrażam sobie, żeby jedno auto zawsze stało przed domem na placyku manewrowym (jeśli się mylę, sprostujcie proszę). Zastanawiam się, w którym miejscu mógłbym postawić wiatę samochodową, tak żeby swobodnie można było też dojechać do garażu, W południowo - zachodniej części ogrodu, usytuowaną równolegle do granicy frontowej (w miejscu tego mniejszego trawnika)? Próbowałem to naszkicować i trochę dziwnie to wygląda. Ścieżka przecinająca nagle dojazd do wiaty...Działka jest niestety zbyt wąska, żeby dorobić miejsce postojowe obok garażu.

Będę wdzięczny za każdą poradę. Proszę o ocenę tej koncepcji również pod kątem praktycznym (przykładowo - kwestia dużej odległości do drewutni itd.)

PONIŻEJ WRZUCAM 2 KONCEPCJE.

z góry wszystkim dziękuję i pozdrawiam
Kuba



jakub_dw 10:46, 20 mar 2014

Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 5
Na komputerze, z którego piszę, posiadam niestety rzuty tylko w takiej jakości. Jeśli nie będzie to widoczne, po południu postaram się wrzucić zdjęcia w lepszej rozdzielczości.

pozdrawiam
Kuba
Aga 20:33, 20 mar 2014


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam i gratuluje działki.Ja jestem posiadaczka identycznej wielkosci dzialki takie same wymiary ,wjazd od południa po bokach sasiedzi.Budowa mojego domu nie wiem kiedy nastapi ale zdazylam juz stworzyc kilka podobnych projektow do twoich i zmieniałam je kilkanascie razy.Narazie obsadziłam sie w koło tujami a dalsze planowanie ogrodu ,tarasow i podjazdow zostawiam na pozniej jak juz bedzie dom bo to jednak bedzie lepsze wyjscie .Twoje projekty wygladaja dobrze moim zdaniem rozwiazania sa dobre .
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
jakub_dw 17:20, 21 mar 2014

Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 5
Nikt totalnie nie ma nic do powiedzenia? Żadnych uwag, porad?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies