Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Domowa vegeta

Pokaż wątki Pokaż posty

Domowa vegeta

Toszka 11:59, 20 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To mój sposób na zagospodarowanie nadmiaru warzyw - łączę ekonomię z zasadą "wiesz co jesz"

Potrzebujemy (podstawowe proporcje, które można wg. gustu modyfikować)

5kg marchwi
3 spore pory (jasna część)
1-1,5kg selera
1kg pietruszki
30g borowików suszonych
600g pasternaku (opcjonalnie)
duży pęczek świeżego lubczyku (opcjonalnie)
ze dwa spore pęczki natki pietruszki
3 łyżeczki ziaren pieprzu
kilkanaście ziaren ziela angielskiego
9-12 łyżeczki gruboziarnistej soli morskiej
9-12 łyżeczek kurkumy
Warzywa należy pociąć na cienkie talarki lub na tarce w słupki. Pora pociąć albo wzdłuż na cienkie paski, albo w cienkie talarki. Z natki i lubczyku oberwać listki.
Wszystko suszymy w temp. 70 stopni ok8 godzin (doskonale sprawdza się suszarka do warzyw lub grzybów)
Następnie wszystko prócz kurkumy miksujemy drobno (ale nie na pył) blenderem. Dodajemy kurkumę i przechowujemy w słoju.

Drobna uwaga - jeśli są problemy z miksowaniem to oznacza, że warzywa (zwłaszcza marchewka) nie są dostatecznie wysuszone)
Tak przygotowaną vegetę używam do zup, sosów itp i wiem, że nie ma w niej wspomagaczy typu glutaminian sodu czy też barwniki. I jako ciekawostkę podam, że w oryginalnej Vegecie mamy zaledwie 15,5% warzyw
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
yolka 12:03, 20 paź 2014


Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 12600
dzięki Toszka, napewno zrobię wegetę wg Twojego przepisu. Robiłam sos słodko-kwaśny (23 słoiki 1/2 l) -rewelacyjny.
____________________
Ogród z widokiem na jezioro
Toszka 12:10, 20 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Rób, wprawdzie dużo jej nie wychodzi (to niewiarygodne jak np. taka marchewka potrafi się skurczyć ) ale jak dla mnie jest niezastąpiona a i satysfakcja wielka
W ten sposób "utylizuję" np. małe niewyrośnięte marchewki i pietruszki
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ArKaMa 04:54, 21 paź 2014

Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 16
Pomysł ciekawy.
Ewa777 17:17, 25 gru 2014


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18430
Toszka, a ile tej Vegety wychodzi z tego przepisu?
Chętnie taką zrobię. Zastanawiam się, czy zrobić z całej porcji, czy z połowy Ale przepis rewelacyjny
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
asica 09:41, 23 wrz 2015


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3825
Ciekawy sposób. Ja wogóle lubię smak suszonych warzyw w potrawach. Z pewnością zutylizuję swoje niewyrostki.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies