Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Mączka rogowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Mączka rogowa

AgataBC 09:24, 11 mar 2017


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Chyba się dowiedzieli jak to chwytliwy towar bo cena mączki w zeszłym roku była 17,99 a kilka dni temu będąc w L. zauważyłam "piękną" cenę 24,99. Zwykle ją kupuję jak nie schodzi z półek i ją przeceniają.
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
adnawka 18:48, 11 mar 2017

Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 42
Mary dziękuję bardzo, ale powiedz jeszcze w jakim dziale jej szukać, tam gdzie mąki, czy gdzie karma dla zwierząt.
Jutro sie wybiorę.

Pozdrawiam
adnawka
malgol 20:09, 11 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Nie wiem czy wszędzie stawiają tak samo, ale u mnie stała na regale obok koszy z odzieżą, akcesoriami ogrodniczym itp bieżącymi ofertami...
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 20:10, 11 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Agcia napisał(a)
Chyba się dowiedzieli jak to chwytliwy towar bo cena mączki w zeszłym roku była 17,99 a kilka dni temu będąc w L. zauważyłam "piękną" cenę 24,99. Zwykle ją kupuję jak nie schodzi z półek i ją przeceniają.


To ja wtedy kupię drugi worek bo te 25 zł to trochę przesada i wzięłam tylko jeden
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
AgataBC 20:26, 11 mar 2017


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Ja jeszcze nie kupiłam. W mojej okolicy worki z mączką leżą na przeciw karmy dla zwierząt lub w jej okolicach razem z nawozami.
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Mary 08:54, 12 mar 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
adnawka napisał(a)
Mary dziękuję bardzo, ale powiedz jeszcze w jakim dziale jej szukać, tam gdzie mąki, czy gdzie karma dla zwierząt.
Jutro sie wybiorę.

Pozdrawiam
adnawka


Mam taki mały problem. Nie wiem, gdzie w Lidlu leży karma dla zwierząt.
Szukaj w środku sklepu, tam gdzie takie kosze z różnościami np. odzieżą, na regaliku z nawozami ogrodniczymi.
Agata też wyżej napisała o nawozach. Więc szukaj nawozów.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
MarcinKRK 07:05, 08 cze 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Ja pewnie wsadzę kij w mrowisko, ale mączkę rogową zdecydowanie odradzam. Na innym forum tłumaczyłem właśnie dlaczego mączką można zabić sobie hortensje. Powtórzę tutaj jeszcze raz moje argumenty:
1) bardzo wysokie stężenie makroelementów (do 100 razy wyższe niż w kompoście), wymaga więc wysokiej kontroli dawkowania
2) proporcje makroelementów: 4-30-0 - wnioski nasuwają się same
3) wysokie stężenie wapnia (do ok. 30%) - nie wszystkie rośliny to zaakceptują

Dla mnie również nie do przejścia jest stosowanie odpadów poubojowych w ogrodzie, ale to już kwestia osobistych zapatrywań.
KociaMama 14:04, 08 cze 2017


Dołączył: 16 lis 2015
Posty: 37
Marcinie, ja się w 100% z Tobą solidaryzuję.

Hasło "mączka rogowa" czy "mączka kostna" niestety kojarzy mi się z całą historią badań nad prionami wywołującymi BSE, kuru, chorobami prionowymi owiec itd. Niezależnie od tego jak bardzo proces produkcji mączki został dostosowany do współczesnych norm i tak mam opory. Priony mają zdolność przekształcania normalnych cząsteczek białka w układzie nerwowym w kolejne priony. Badania nad aktywnością prionów cały czas trwają i do dziś nie wiadomo w jaki sposób cząstki białkowe pozbawione materiału genetycznego mogą funkcjonować i się namnażać. Są bardziej tajemnicze i niebezpieczne niż wirusy, które jednak biologia mocno już rozpracowała i opanowała system namnażania wielu z nich.

Do tego dochodzą opory etyczne, jak wspomniałeś, związane ze stosowaniem odpadów poubojowych. Wolę używać w ogrodzie skorupki z jajek, z nich Creutzfeldta-Jacoba nie będzie, co najwyżej salmonella a przy ich używaniu jakoś nie myślę o tym co się w rzeźniach dzieje.

Nikomu nie odradzam mączki rogowej i niczego nie sugeruję - każdy sam podejmuje decyzje i kieruje się swoją wiedzą i etyką. Wyrażam wyłącznie swoje zdanie.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies