Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam ! » Edycja postu

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 18:30, 05 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Gosiek33 napisał(a)
Faktycznie hortensjowo, a one nadrabaiją wiosenne opóźnienie, na dodatek wydaje mi się, że za płotem też rosną i w pewnym momencie podwajają widok

Chyba nie wszystkie bodziszki się przebarwiają. Mam białego, chyba go wywalę, słabo kwitnie i tydzień temu cały usechł


Dla hortensji to był dobry rok. One lubią dużo wilgoci. Nigdy nie miałam ich w tak dobrej formie.
A bodziszek powinien się przebarwić, bo kupowałam go w październiku zeszłego roku w właśnie ze względu na kolor liści. Kwiaty w ogóle mnie nie interesowały. Kiedyś z powodu jesiennych przebarwień sprowadziłam na działkę tego dzikiego, polnego bodziszka.
A ten zaczyna



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:43, 05 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
AgataP napisał(a)
Gruszko masz tych drzew co niemiara - tyle klonów, oczar i miłorząb, no i Adirondack Jak policzę swoje to chyba mi ich tyle nie wyjdzie, a mam z 1800 m samego ogrodu Nie wiem jak to mieścicie...
Ale zazdrośnie patrzę na niektóre.... piękne Ci one wszystkie...


Oczary zaliczam do krzewów. Poza brzozami wszystkie pozostałe drzewka to tzw.egzemplarze średniorosnące. W porywach osiągną 5-8 metrów. Nie mam zapożyczonego krajobrazu. Muszę sama tworzyć najwyższe piętro, bo inaczej ogród byłby za płaski. Dodatkowo wszystkie okoliczne domy to piętrówki. Niekomfortowo się czuję na patelni.
Większość drzewek wplotłam w nieformowany żywopłot. Jako tło.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:47, 05 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
mrokasia napisał(a)
No to będę się przyglądać swoim palibinom. A wypuszczają Ci odrosty?

Gaurę kiedyś miałam, ale przemarzła. Szkoda bo jest bardzo ładna. Twoja w jakimś zacisznym miejscu rośnie? Okrywasz na zimę?


Gaura rośnie na rondzie, w samym centrum ogrodu, na obrzeżu rabaty. Obok rosną trawy: stipy, miskanty i rozplenice. Nie okrywałam jej niczym.

Palibin nie powinien wypuszczać odrostów. On jest z tych szlachetniejszych bzów.
U mnie odrostów nie ma. Podobnie jak lilak węgierski.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:53, 05 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Witaj Haniu! Makadamia odesłała mnie do Twojej rabaty frontowej, no marzenie!!! Czy możesz mi napisać, jakie rośliny w niej połączyłaś? Będę Ci baaardzo wdzięczna, bo ja raczkująca jestem.
No pełen zachwyt!! Pozdrawiam ciepło!


Witaj Brzozowa dziewczynko
Nie spodziewałam się, że Makadamia uzna mnie za autorytet w dziedzinie doradzania. Dość swobodnie podchodzę do zasad komponowania i stosuję specyficzne metody nasadzeń. Rozwinę temat u Ciebie, bo tak będzie poręczniej szybko znaleźć informacje.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agania 19:26, 05 paź 2017


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Haniu cudowna jesień u Ciebie szkoda, że metasekwoja gubi igiełki, bardzo ją lubię za jej delikatność...uwielbiam twoją rabatę/koło
Oczar masz już ogromny...w styczniu pewnie masz piękny widok
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Gruszka_na_w... 21:50, 05 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Agania napisał(a)
Haniu cudowna jesień u Ciebie szkoda, że metasekwoja gubi igiełki, bardzo ją lubię za jej delikatność...uwielbiam twoją rabatę/koło
Oczar masz już ogromny...w styczniu pewnie masz piękny widok


Ta metasekwoja będzie kompaktowa. Do 4 metrów w porywach. Widzę ją tylko wtedy, kiedy przedrę się przez chaszcze. Chwilowo ma nie więcej niż 1,5 m.

Z oczarami niestety nie trafiłam. Jeden kwitnie w listopadzie/ grudniu, kiedy stare liście jeszcze na nim wiszą. Ten drugi wydaje się być szlachetniejszy (szczepiony jest), ale jeszcze mi nie kwitł.
Na pocieszenie zostały mi jesienne przebarwienia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:20, 05 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Tak sobie dzisiaj rozmyślałam podczas drugiego w tym roku otrzepywania tujowatych w ogrodzie nad tym, że charakterystyczna dla naszego klimatu zmienność pór roku pozwala dostrzec urodę i wdzięk zwykłych, pospolitych roślin.
Takie tawuły japońskie z etykietką "roślin zieleni miejskiej", nieco wzgardzone poprzez skojarzenia z latami 80-90 ubiegłego wieku. O tej porze roku nawet w pochmurne dni mają piękny odcień ciepłych, łagodnych żółcieni. Wiosną są jaskrawe, w okresie kwitnienia świetnie się uzupełniają z trawami, ale to jesienią lubię je najbardziej.
jesienią i wiosną


latem


Podobną opinię mają zielonolistne berberysy. Jesień odkrywa zupełnie nowe oblicze tych krzewów. Nagle mają swoje 5 minut. Niewiele jest roślin, które mogą im dorównać w intensywności przebarwień.
Berberys Green Carpet- u mnie rośnie u stóp potężnego miskanta. W sąsiedztwie rosną dwa berberysy Erecta.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:28, 05 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
I na koniec dla rozweselenia oczu kolorem









Bakopa w tym sezonie odmówiła współpracy. Bardzo była mizerna.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
tulucy 22:49, 05 paź 2017


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12908
Bardzo lubię Twój ogród. Nawet oglądanie jego zdjęć relaksuje...
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Gosiek33 12:56, 06 paź 2017


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Takie przebarwienie bodziszka i u mnie już jest, ale to dopiero tyci, tyci, czekam na więcej
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies