Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ogród bardzo piaszczysty i żwirowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bardzo piaszczysty i żwirowy

Gardenarium 08:26, 08 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co z chwastami. Nie napisałeś, że są chwasty.
W taki razie trzeba to rozłożyć na rok. Ogród w przyszłym roku. Tego się na wyścigi nie robi.
Najpierw pozbądź się chwastów.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie

Potem przygotuj ziemię. Tutaj masz krok po kroku jak to zrobić

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:37, 13 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kosky69 napisał(a)
Dzień dobry, próbowałem znaleźć coś na ten temat na forum, ale niestety nie udało się, będę wdzięczny za ewentualne wskazanie odpowiedniego wątku, a jeśli takiego nie ma to pomoc Szanownych Forumowiczów w tym wątku.

Planuję założenie ogrodu przed domem, mam ok 30-50 cm ziemi do uzupełnienia, dlatego chciałem się dowiedzieć jak uzupełnić wolną przestrzeń.
Pod spodem jest piasek idealny na plażę niekoniecznie pod uprawę, w dodatku jest to taras ziemny i woda szybko ucieka w dół. Zastanawiałem się nad takimi warstwami:
- glina dla powstrzymania ucieczki wody?
- obornik,
- czarnoziem,
- fizolina,
- kora drzewna wypełniająca przestrzeń pomiędzy nasadami.

Przestrzeń będzie regularnie nawadniana.

Przestrzeń ma być docelowo wypełniona gęsto roślinami, podłoże powinno być zatem możliwie uniwersalne i żyzne.

Zapraszam do dyskusji i z góry przepraszam za niewiedzę
Pozdrawiam serdecznie.


Fizolina cokolwiek masz na myśli - odpada.
Sylwia dobrze radzi, trzeba wszystko mieszać, łączyć ze sobą bo inaczej nic nie urośnie.

Zacznij od nawozów zielonych np. łubin żółty.Potem dopiero po zaoraniu/przekopaniu
nawoź ziemi i mieszaj. Potrzebny do tego dobry sprzęt. Obornik/kompost na końcu przekopuj
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 16:38, 13 mar 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81904

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Idealne warstwy ziemi w ogrodzie. zamkn.


Witaj
Czy pisząc fizolina masz na myśli agrowłókninę czy coś innego?
Moim zdaniem gline trzeba z tym piachem przemieszać bo inaczej zrobisz sobie dla odmiany bagienko, glina słabo przepuszcza wodę, jak nasypiesz obornik i czarnoziem to woda w nich bedzie stała.
Obornik z czarnoziemem też trzeba zmieszać, mało tego 30 cm to za mało by chciały rosnąć drzewa, więc najpierw materiał zatrzymujący wode i urzyźniający trzeba zmieszać z tym piachem co jest, a dopiero potem wierzchnią warstwę sypać.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
makadamia 16:38, 13 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Idealne warstwy ziemi w ogrodzie. zamkn.

Wątek może niekoniecznie w najszczęśliwszym miejscu ale nie szkodzi

Rozumiem, że zamierzasz podnieść poziom ziemi o te 30-50 cm? To dużo.
A ile tam masz powierzchni?
Może warto pomyśleć nad jakimiś murkami oporowymi i stopniami, żeby zaoszczędzić?

W każdym razie kwestia pierwsza i podstawowa: nie rób żadnych warstw! Cokolwiek byś nie przywiózł, to musi być dobrze przekopane z ziemią macierzystą. Struktura ziemi musi być jednolita, żeby zostały zachowane właściwości kapilarne gleby (podsiąk) i żeby roślinom prawidłowo mogły się rozwijać korzenie.

Też mam bardzo piaszczystą ziemię. Dodawałam gliny (prawidłowo: ciężkiej ziemi) i kompostu. Bardzo to pomogło ale gdybym zakładała ogród teraz, to robiłabym tak:
przywiezienie ciężkiej ziemi, rozdrobnienie, przekopanie z ziemią macierzystą
przywiezienie kompostu, obornika i maczki bazaltowej (zmielony bazalt, do kupienia tylko przez internet, poprawia strukturę ziemi i dostarcza składników mineralnych), ponowne przekopanie z ziemią,
przywiezienie drobnej, przekompostowanej kory, rozrzucenie tylko tam, gdzie będą rabaty, wymieszanie z ziemią.
odczekanie, aż cała ta ziemia osiądzie naturalnie, w międzyczasie posadzenie poplonu.
lekkie przekopanie poplonu z ziemią, wyrównanie,
Dopiero sadzenie.

Po posadzeniu roślin znowu warstwa kory jako ściółki.
Zadnej fizeliny nie trzeba.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies