Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Konfitura pomarańczowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Konfitura pomarańczowa

katel 19:01, 02 sty 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Konfitura pomarańczowa

Pomarańcze 7 - 9szt (zależnie od wielkości) łącznie ok. 1,7kg
Cytryny 1 - 2 szt. ok. 180g
Cukier 3 - 4 szklanki zależnie od potrzeb
Woda 2 - 4 szklanki - więcej wody to dłuższe gotowanie przez co konfitura jest ciemniejsza i bardziej aromatyczna, ale nie należy przesadzać bo staje się też bardziej gorzka.
świeży imbir ok 18g - czasami dodaję a czasami nie.
Im większy garnek tym lepiej bo szybciej odparuje.
Nie wolno robić dwóch porcji w jednym naczyniu!!! Chyba, że chcemy mieć super aromatyczną i gorzką konfiturę do piernika - kiedyś tak zrobiłam.

Pomarańcze i cytryny umyć szczoteczką, sparzyć wrzątkiem, obrać (najlepiej obieraczką do warzyw) bardzo cieniutko ściąć skórkę, bez białej części - sama pomarańczowa (żółta w cytrynie), posiekać ją na drobne paseczki i zalać wrzątkiem, żeby postało tak z 5 min. Powtórzyć zalewanie 2 - 3 razy, żeby usunąć gorycz ze skórki.
W międzyczasie owoce dokładnie obrać z pozostałej, białej skórki (z cytryny wycinam tylko miąższ, wszystkie błony usuwam), pokroić, wrzucić do garnka wraz z wymoczonymi skórkami, cukrem i gorącą wodą. Można też dodać świeży imbir ok. 18g.
Pogotować na wolnym ogniu (10 min - 1 godz.) i zostawić na noc, następnego dnia gotować do zgęstnienia i przelać do wyparzonych słoików (ja podgrzewam słoiki w piekarniku). Jeśli brakuje czasu na gotowanie to można zostawić na kolejną noc.
Konfitura za każdym razem wychodzi inaczej, wszystko zależy od pomarańczy.

Dodaje jeszcze zdjęcia dla ułatwienia, na pierwszym zdjęciu dwa pomarańcze mają grubiej obrane paski dla porównania - żeby było widać jak ma być cieniutko.
Smacznego
Jak ktoś skorzysta z przepisu to wstawcie zdjęcia jak Wam wyszła .



____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
katel 19:05, 02 sty 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174


____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
basic 06:37, 06 sty 2017

Dołączył: 25 sty 2016
Posty: 8
Cześć Katel, bardzo spodobała mi się Twoja konfitura i chciałabym ją wypróbować. Tylko bardzo nie lubię słodkich rzeczy. Czy myślisz, że gdybym zmniejszyła zawartość cukru o połowę, to byłaby jeszcze zjadliwa i nie zepsuła mi się za szybko?
____________________
katel 17:57, 07 sty 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Basic nie wiem jak będzie z jej trwałością po zmniejszeniu ilości cukru ale pomarańcze bywają kwaśne a skórki nadają goryczki więc poniżej 2 szklanek bym nie schodziła, ja daję 3 lub 3 i 1/2 szklanki cukru. Zrób sobie jedną porcję (lub połowę) ze standardową ilością cukru i sprawdź może Ci posmakuje, ja też ulepków nie lubię ale to konfitura i cukier musi być.
Jeśli dasz mniej cukru to nie lej też dużo wody bo gorycz jest wtedy intensywniejsza.
Ja daje 2 szklanki wody przy 3 i 1/2 szklanki cukru.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
miko200 20:18, 15 sty 2017

Dołączył: 15 sty 2017
Posty: 4
Ale pysznie wygląda,nie jadlam jeszcze takiej
____________________
katel 23:09, 15 sty 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Miko200 polecam, właśnie sama też robię . Z pięciu sztuk - jakieś duże mi się trafiły
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Basilikum 12:21, 10 lut 2018


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21734
to jeszcze moj przepis

450g marchewki, umyc obrac i zetrzec na tarce o grubych oczkach. Gotowac na wolnym ogniu przez 10-15 minut w 250ml soku pomaranczowego. W tym czasie obrac i wyfiletowac 550g pomarnczy, dodac do marchewki i gotowac jeszcze 5 minut. Dodac skorke z cytryny i sok z 2 cytryn. Dodac 500gr cukru zelujacego 1:1 i gotowac jeszcze 3 minuty. Wlac do sloikow i odwrocic do gory dnem.

____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
katel 12:50, 25 lut 2018


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Ciekawy przepis i szybki ja w tym roku nie zrobiłam konfitury ze swojego przepisu ze względu na brak czasu - jak mi się uda to wypróbuję Twój .
Jeszcze podpowiem tym którym też brakuje czasu, że na szybko robiłam zwykły dżem z pomarańczy z Żelfiksem/Dżemiksem - zgodnie z opisam z opakowania i też jest dobry.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies