MaciejWAW napisał(a)
Witam,
Pozwolicie że przyłączę się do wątku.
Mam problem ze spadającym cisnieniu w instalacji nawadniającej.
W momencie podlewania wszystko jest ok problem pojawia się po zakonczeniu podlewania. Na sterowniku ibo pc79 widac jak spada cisnienie z instalacji (spada do zera) i sterownik znowu zalacza pompę. Taki cykl trwa okolo 30sekund. Wedlug mnie po zakonczeniu podlewania cisnienie powinno utrzymywac sie na stalym poziomie. Dodalem dodatkowo zawor zwrotny pod sterownikiem i nic nie pomoglo, wymienilem sterownik na nowy (ten sam model) i nadal bez poprawy. Zastanawiam sie czy dobierać się do pompy? Dodam że przy zamknieciu instalacji ogrodowej tez spada cisnienie co wyklucza nieszczelność instalacji w ogrodzie.
Prośba o pomoc i wskazowki.
Z gory dziękuję.


Sprawa jest prosta - gdzieś w układzie jest nieszczelność (stąd spadające ciśnienie). Najlepszym rozwiązaniem jest ją odszukać i wyeliminować. Normalnie powiedziałbym, że to któryś z elektrozaworów lub zaworów w ogrodzie, ale skoro twierdzisz, że po zamknięciu zaworu na ogród nic się nie zmienia, to problem jest pomiędzy urządzeniem a tym zaworek, który zakręciłeś. Od urządzenia w stronę pompy raczej nie ma co szukać, bo z tego co widziałem ibo pc79 posiada wbudowany zawór zwrotny.

Moja propozycja diagnozy:

1. Sprawdź czy między urządzeniem a rzeczonym zaworem nic nie kapie lub nawet się nie "poci"? Jeśli nie masz zbiornika, najmniejsza nieszczelność będzie dawała takie efekty.

2. Sprawdź czy rzeczony zawór jest szczelny po zakręceniu? Może być tak, że zawór przepuszcza, a dalej przepuszcza któryś elektrozawór lub zaworów dalej. Brzmi nieprawdopodobnie, ale tylko brzmi.

3. Sprawdzić działanie zaworu zwrotnego w urządzeniu ibo pc79. Pisałeś, że zmieniałeś, ale może w wodzie jest dużo stałych zanieczyszczeń i już po pierwszym użyciu coś tam podeszło.

Moja propozycja rozwiązania jeśli wyciek się nie znajdzie:

1. Jeśli nie masz zbiornika ciśnieniowego w układzie, dodanie go znacząco zwiększyć odstępy między fałszywymi uruchomieniami. (to pomoże, ale przyczyny nie usunie).

2. Jeśli nie masz punktów poboru w ogrodzie (kraników), uruchamiaj pompę sterownikiem nawadniania (oczywiście przez odpowiedni stycznik).


Pozdrawiam.