Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problem z młodymi tujami 'Smaragd'

Pokaż wątki Pokaż posty

Problem z młodymi tujami 'Smaragd'

misieksb 09:01, 07 maj 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 1
Witam!
Proszę o pomoc, około 2 miesiące temu zakupiłam w szkółce młode tuje w doniczkach. Trzymam je na balkonie (zgodnie z informacją powinny rok czasu przetrzymać i za rok mogę wsadzać do ziemi), w kwietniu do każdej dodałam nawóz (ok pół łyżeczki florovit granulat-nawóz do tui do każdej doniczki). Niestety ostatnio kilka sztuk zaczęło jakby wysychać. Glebę mają cały czas wilgotną, niekiedy nawet zbyt mokro (deszcz zacina, a ostatnio niestety pada obficie) i odlewam nadmiar. Proszę o pomoc czy powodem jest zbyt duża wilgotność i tuje wrócą do normy czy jest to jakaś choroba? Grzyb? i należy zastosować jakiś preparat na odgrzybianie?

Chora tuja:


Zdrowa (chyba):
Mazan 14:26, 08 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zbyt małe doniczki. Na fotce 2 korzenie nie 'doszły' jeszcze do ścian doniczki.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 16:22, 28 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bakers napisał(a)
Witam.
Moja ziemia pod rzędem Thuj Szmaragd ma, jak się okazało po roku od wsadzenia, pH 6.7. To zdaje się za dużo na iglaki. Co robić? Są wyściółkowane włókniną i korą. Na razie są ładne zieloniutkie, choć bardzo wolno rosną, niektóre okazy przez rok nie urosły prawie nic. Zależy nam na ich wzroście, gdyż oddzielają nasz ogród od ulicy. Da się wpłynąć na pH tej ziemi bez jej wymiany?


Wysadzić tuje, podsypać odpowiedniej ziemi, zdjąć matę, bo zaszkodzi tujom, zwłaszcza gdy ziemia jest wilgotna i nieprzepuszczalna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bakers 17:03, 28 paź 2018

Dołączył: 07 paź 2018
Posty: 10
Gardenarium napisał(a)


Wysadzić tuje, podsypać odpowiedniej ziemi, zdjąć matę, bo zaszkodzi tujom, zwłaszcza gdy ziemia jest wilgotna i nieprzepuszczalna.


Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Zdjęcie agrowłókniny nie byłoby problemem, lecz... Naprawdę nie ma innego sposobu bez wysadzania drzewek? Mamy ich bardzo bardzo dużo i wolelibyśmy tego uniknąć.
Thuje dopiero rok temu były przywiezione ze szkółki i wkopane. Czy bez szkody na ich wegetacji możemy je tak co roku "tarmosić"?
Gardenarium 14:05, 31 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuje to silne rośliny, jeśli mają odpowiednie warunki rosną jak szalone.
Cudów nie ma. Wysadzać nie musisz, możesz dokoła odkopać ziemię i obsypywać nową, o właściwym pH, bez ruszania korzeni. Szmatę wywalaj od razu. Wyciągaj, nacinaj i wyciągaj, korę zgarniaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies