Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Sąsiedztwo ziemniaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Sąsiedztwo ziemniaków

Zosia_M 17:35, 17 wrz 2017

Dołączył: 04 wrz 2017
Posty: 6
Witam i od razu proszę, żeby przekierować ten wątek, jeśli źle umiejscowiony.
A chodzi mi o takie zagadnienie: czy sąsiedztwo ziemniaków wpływa na rosnące obok rośliny? Generalnie chodzi mi o kwiaty, ale także warzywa, truskawki. Zastanowiło mnie, dlaczego ślazówka i malope wysiane tego samego dnia i z tych samych nasion obok ziemniaków (na zdjęciu pusta już grządka) dawno przekwitły, a te obok truskawek - kwitną nadal.
Dalej, za truskawkami, były także ziemniaki (inna odmiana) - i przy nich też żywot kwiatków był zdecydowanie krótszy.
Jeśli macie jakieś doświadczenie w tej kwestii - oświećcie mnie, proszę!.
Mazan 21:28, 20 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zosia_M

To oddziaływanie allelopatyczne. Ziemniak dość wcześnie kończy rozwój generatywny wchodząc w fazę dojrzewania, czyli wydzielania substancji "starości", jedną z nich jest etylen, gazowy fitohormon powodujący dojrzewanie owoców.Świadectwem tego procesu jest występowanie na ziemniakach alternariozy - w środowisku rolniczym zwanej suchą zarazą - choroby starości. I właśnie etylen "gasi" kwiaty sąsiadujących roślin kwiatowych.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Zosia_M 12:53, 21 wrz 2017

Dołączył: 04 wrz 2017
Posty: 6
Dziękuję! Podejrzewam, że ten etylen działa nie tylko na kwiaty, ale na inne rośliny też. Muszę się mu przyjrzeć, żeby sadzić ziemniaki tam, gdzie najmniej zaszkodzą. Ale dużego wyboru nie mam, albo będą przy kwiatkach, albo przy warzywach.
Pozdrawiam ciepło (wbrew temu, co za oknem)
Mazan 15:23, 21 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zosia_M

Poczytaj o nim w necie. Ten gaz jest używany w przechowalniach owoców, a służy do zapobiegania wysychaniu i przedwczesnemu kiełkowaniu warzyw i owoców.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Anico 08:03, 06 lis 2017


Dołączył: 04 sie 2017
Posty: 60
Obok ziemniaków najlepiej siać bób. Albo raczej odwrotnie, bób siejemy w marcu na około poletka ziemniaków w kilku rzędach, a kartofelki w środku. Bób wtedy tworzy taką kurtynę chroniącą młode ziemniaki przed przymrozkami jeśli się trafią w maju.
____________________
wiciokrzew przewiercień
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies