Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

ajka 18:38, 22 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3785
Gałąź wycięta. Wygląda lepiej.Czy można już pryskać Topsinem? Boję się że to drzewo znowu mi złapie grzyba. Co roku mi choruje.

____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
kawa8002 09:09, 23 kwi 2020


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Przybiegłam do Ciebie. Jaki masz ładny trawniczek. Zazdroszczę i magnolia pięknie Ci już kwitnie. Mojej jeszcze daleko do tego.
W planowaniu nie pomogę, bo nie znam się na tym, ale będę zaglądać i kibicować.
Pozdrawiam
____________________
Kasia między polem a lasem
anuska2507 11:18, 23 kwi 2020


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2515
ajka napisał(a)
Ja jeszcze wczoraj coś takiego wyrzeźbiłam



To z "łezką" przy trampolinie chyba jest dobre. Może lepiej daj tu 2 drzewa, żeby nie umieszczać ich w trawniku (i nie utrudniać sobie koszenia). I ta rabata jednocześnie zasłoni ci kompostownik.

Na obwódki na pewno nadają się bukszpany - ale u mnie atakuje je ćma bukszpanowa
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
galgAsia 11:56, 23 kwi 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
ajka napisał(a)
Jeszcze pytanie mam takie: planuję niski żywopłot po prawej stronie piaskownicy, na razie posadziłam tam dwa rodzaje tawuł. Marzą mi się róże okrywowe, ale to może dalej, wokół trampoliny np. Jakie rośliny nadają się na taką obwódkę, co by nie były kłujące, bo dzieci tam biegają non stop, ale cieszyły oko?
Witaj, zajrzałam z rewizytą
Bardzo ładne obwódki możesz zrobić z trzmielin - są bardzo dekoracyjne, różne kolory.
Można też obsadzić krawędzie ziołami - szałwia lekarska, hyzop, lawenda, tymianek, bylica... czyściec wełnisty... do wyboru, do koloru
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
ajka 13:38, 23 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3785
anuska2507 napisał(a)


To z "łezką" przy trampolinie chyba jest dobre. Może lepiej daj tu 2 drzewa, żeby nie umieszczać ich w trawniku (i nie utrudniać sobie koszenia). I ta rabata jednocześnie zasłoni ci kompostownik.


No właśnie też stwierdziłam, że te drzewa w trawniku to bez sensu, zresztą po co mi ten trawnik. Stąd ten pomysł by to rozszerzyć




anuska2507 napisał(a)


Na obwódki na pewno nadają się bukszpany - ale u mnie atakuje je ćma bukszpanowa


No właśnie mój mąż nie wiem dlaczego nie lubi bukszpanów, a jak usłyszał o tej ćmie, to już w ogóle nie chce o tym gadać

____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 13:41, 23 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3785
kawa8002 napisał(a)
Przybiegłam do Ciebie. Jaki masz ładny trawniczek. Zazdroszczę i magnolia pięknie Ci już kwitnie. Mojej jeszcze daleko do tego.
W planowaniu nie pomogę, bo nie znam się na tym, ale będę zaglądać i kibicować.
Pozdrawiam


Zapraszam, też będę zaglądać

galgAsia napisał(a)
Witaj, zajrzałam z rewizytą
Bardzo ładne obwódki możesz zrobić z trzmielin - są bardzo dekoracyjne, różne kolory.
Można też obsadzić krawędzie ziołami - szałwia lekarska, hyzop, lawenda, tymianek, bylica... czyściec wełnisty... do wyboru, do koloru


Dzięki, pooglądam, bo nie znam wszystkeigo i poczytam.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 22:17, 23 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3785
Znalazłam jeszcze coś takiego jak pięciornik, jest w różnych kolorach, może ktoś ma i powiedziałby mi czy on jest kłujący? czy mógłby rosnąć wokół piaskownicy?
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Magleska 19:54, 29 kwi 2020


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18104
Ajka
bardzo ciężko jest doradzać ,jak się kogoś nie zna i nie wie się co ta osoba lubi

wiesz ,można Ci napisać posadz to ,czy tamto ,ale może się okazać ,że to zupełnie nie Twoja bajka

ja w swoim ogrodzie przerabiałam wszystko po 3,4 razy zanim uznałam ,że już jest prawie dobrze
miałam i linie faliste na początku ….

powiedz ,czy masz jakieś ulubione piny -żeby wiedzieć ,co Ci się podoba i jaki styl jest najbliższy Twojemu sercu ….
dobrze ,że zrobiłaś rysunek całościowy ….od razu przypomniało mi się ,jak z linijką pół zimy rysowałam swoje kwadraty i rabaty wokół


bardzo Ci kibicuję ,domek masz piękny ,warzywnik super ,miejsce na ognisko też fajne ….
pomalutku ogarniesz całą resztę
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
ajka 10:10, 30 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3785
Magleska bardzo lubię nowoczesne ogrody. Kwitnące i formowane drzewa, krzewy, trawy, liliowce. To widać już częściowo po tym co posadziłam. Uwielbiam magnolie, czerwone klony, kwitnące krzewuszki, rododendrony, lawendę. Muszę się ograniczać, bo np. mój mąż nie lubi hortensji, bzu, bukszpanu, które ja lubię.On za to uwielbia małe kwiatuszki, szukamy kompromisów Naciska na szafirki, więc wylądują chyba gdzieś łany szafirków koło ogniska tak na siłę wcisnęłam hortensje w rzędzie z przodu i hortensje na pniu Chciałabym u siebie mieć cząstkę lasu stąd kącik z brzózkami z miejscem na ognisko. Jest tam i jarzębina pendula. Zakochałam się w niej

Uwielbiam hosty, które u mnie coś słabo się trzymają i chorują, może kupiłam je z jakąś zarazą Tak samo żurawki (są z przodu, gdzie jest więcej cienia) i trawy (kącik z tyłu ogrodu). Marzy mi się trawa pampasowa, ale wiem, że z nią z moimi umiejętnościami nie wygram. Przekonuję się powoli do róż. Bardzo lubię rośliny, które niestety nie są w stanie przetrwać mrozów, nie mam jasnego garażu, więc o przechowywaniu nie ma mowy. Zazdroszczę oleandrów u teściowej Niestety mój ogród to latem prawdziwa patelnia z wygwizdowem w jednym, więc sadzimy drzewa by mieć trochę cienia i osłonić się od wiatrów. Najchętniej bym posadziła wszędzie rododendrony, ale ze lubią cień to niestety wylądowały tylko z przodu, a i tak listki mają porażone od słońca. No i musiało znaleźć się koniecznie miejsce na warzywniak i drzewa owocowe dla łasuchów

Pięciornika już nie posadzę. Szefowa Danusia pisała że nie sadzi tego chwastu u nikogo w ogrodach, to ja też nie będę.

Pochwalę się jakie mój mąż z synem skrzynie na bambusy zbili. Robią się kolejne Potem chcą zrobić meble z palet. Więc będzie dużo roboty.



Doszły moje różyczki na przód (9 pomponella i 1 chopin). Wczoraj lało (w końcu), więc jeszcze nic nie sadziliśmy.



Kupiliśmy też klona tatarskiego. Wyląduje obok trampoliny. Jeździliśmy z nią przedwczoraj po całej działce i formowaliśmy linie chyba zostanie tak.



Z tyłu chce jeszcze posadzić trzy graby kolumnowe fastigiata, ale znalazłam tylko małe do 1,5m więc szukam dalej. Widzicie, te trzy drągi z tyłu? To będą właśnie graby



No i walczymy z perzem, powiem wam, że to jest kosmos. Pokażę potem co się stało w malinach (które zresztą też są jak chwast i wlazły do skrzyń)

Uczymy się na błędach. Nie chcieliśmy dużej działki, a wyszło jak wyszło więc trzeba coś z tym zrobić. Ciast też nie umiałam piec, psułam nawet ciasta z torebek, a ostatnio zaczynają mi wychodzić prawdziwe cuda, więc i z tym damy radę.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 19:38, 05 maj 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3785
U nas ostatnio cały czas leje i o robotę na działeczce trudno.

Zasadziliśmy róże za szałwią (szałwia rośnie z dnia na dzień, widać różnicę między gatunkami z różnych szkółek, może kiedyś się wyrównają, ogólnie liczę, że zarosną w końcu cały ten trójkąt, te największe to białe)





Magnolia przekwita, za to rododendron biały ruszył





Krzewuszka też odbiła, ale trochę przemarzła, na następną zimę muszę ją okryć



Strasznie dostały po zimie żurawki, tych jasno czerwonych będę musiała się pozbyć z przodu (chyba Fire Chief). Ogólnie najlepiej przetrwały te zielone - Pink Revolution. Bordowe przy wejściu do domu urosły ogromne, a przy szmaragdach prawie wszystkie szlak trafił, choć wydawało mi się, że będą tam mieć najlepiej, bo tam sporo cienia. Muszę dokupić może jakiś nowy gatunek i zrobić roszady.





Do donic na tarasie zasadziłam begonie dragon.



A tu jeszcze nowa tawułka, mam nadzieję za zakwitnie w tym roku


____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies