Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Maybe my dream will some day come true

Pokaż wątki Pokaż posty

Maybe my dream will some day come true

makadamia 10:12, 12 gru 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110


Wygląda na to, że największy spadek jest w samym rogu, przy ulicy - tutaj raczej wgłębnika nie zrobisz



Czy północ jest na górze zdjęcia? I czy brama zostaje w tym miejscu, gdzie jest czy będziesz ją przenosił naprzeciw garażu?

Odnośnie gliny - nadal jestem na nie. Jak sobie jej nawieziesz, a na nią dasz cienką warstwę humusu, to za rok będziesz sobie robił odwodnienie.

No chyba że chcesz sobie takie naturalne oczko wodne w tym najniższym miejscu zrobić, to wtedy tak
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Marieczko 11:12, 12 gru 2017

Dołączył: 21 wrz 2017
Posty: 9
Najniższy punkt działki docelowo i tak bedzie wyzej niz rowy przy drodze takze woda bym sie bardzo nie przejmowal raczej, delikatny spadek zalatwi chyba sprawe. Warstwa humusu nie bedzie taka cienka, bo ok 70 cm, teraz jest tyle na dzialce, chce to zdjac, wyrownac ziemia gliniasta i nawies spowrotem 70cm humusu. Taki jest plan. Wjazd zostanie raczej tak jak jest, droga nie bedzie prosta tylko falista, ale to wszystko do przemyslenia
makadamia 11:20, 12 gru 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Marieczko napisał(a)
Warstwa humusu nie bedzie taka cienka, bo ok 70 cm, teraz jest tyle na dzialce, chce to zdjac, wyrownac ziemia gliniasta i nawies spowrotem 70cm humusu.


Ale w sumie - po co Ci ta cała robota?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Marieczko 17:12, 12 gru 2017

Dołączył: 21 wrz 2017
Posty: 9
No jak to po co, spójrz na nierówności na działce. Pozatym muszę ją podnieść z jednej strony ze względu na to jak stoi dom. W jednym rogu mam 30 cm od ziemi poziom posadzki a w drugim 130, co daje metr różnicy, i nie wygląda dobrze kiedy ściana fundamentowa jest odsłonięta z jednej strony. Mało tego pół roboty musze zrobić i tak i tam, właśnie ze względu na budynek, i planuje wyrównać całą działkę, a jak już mam równać to moge sie pokusić o jakiś wgłębnik, który zmniejszy nakład prac (ilość potrzebnej ziemi). Rozrysuje plan to zrozumiesz
makadamia 07:51, 13 gru 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Chodziło mi o to, po co chcesz zdejmować humus, nawozić gliny, którą i tak już masz, a potem z powrotem sypać ten humus? Zamiast po prostu nawieźć przyzwoitej ziemi ogrodowej i wymieszać ją z wierzchnią warstwą?

Ja rozumiem, że względy finansowe, ale przy robotach ziemnych i tak chyba najwięcej kosztuje robocizna i wynajęcie sprzętu, a nie sama ziemia?
Czyli co zaoszczędzisz na ziemi, to zapłacisz koparkowym.

Na plan czekam nieustająco.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Marieczko 19:38, 13 gru 2017

Dołączył: 21 wrz 2017
Posty: 9
Sytuacja jest taka, że "moja" glina jest aktualnie pod grubą warstwą "mojego" humusu. Ziemie glonoastą, i troche humusu moge przywieść od sąsiada, swoim ciągnikiem i zrobić wsio samemu. Jak mi zaczną wozić ziemię skądś, to zapłace krocie bo o ile ziemia nie jest aż tak droga, to już jej transport tak.
Myślę, że jakoś ogarnę plantowanie działki samemu. Zaraz się zajmę projektem, choć póki co będzie to tylko projekt ukształtowania działki, a nie projekt samego ogrodu, bo ze względu na budowę nie sadzę nic na działce. Za to mam już szkółkę bukszpanów na innej działce.


Powiedz mi lepiej póki co, jak ty byś to widziała. Zwróć uwagę, że działka leci "krzywo" w stosunku do ulicy. Dom jest do ulicy postawiony równolegle. Także dom stoi tak jakby krzywo na działce, ale znowu patrząc z ulicy, to już prosto i jak tu projektować ogród, lubię symetrię, olać to jak stoi dom, czy zrobić z niego taki jakby środek ogrodu ?
ElzbietaFranka 00:43, 14 gru 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Marieczko napisał(a)
Nieporozumienie. Musze wyrównać działkę, dlatego planuje zebrać humus, nawieść gliny (która i tak i tak jest pod moją ziemią) i dopiero wtedy rozwieść humus wymieszany ewentualnie z piaskiem dla rozluźnienia.

Dodam, że ewentualne spadki będą akceptowalne, bo nie zaradze nic na to, że pod kilkudziesięcio centymetrową warstwą czarnej fajnej ziemi, jest glina.
O ile teraz nie ma problemu, bo woda spływa po działce do rowów przy drodze, o tyle po wyrównaniu działki może nie być już tak pięknie.

Postaram się wrzucić zdjęcia i posłucham porad co warto zrobić już teraz, a z czym poczekać.


Wrzucam zdj. z google street view.
Pierwsze zdjęcie to pogląd na sytuacje, niestety fotografie są mało miarodajne jeśli chodzi o nierówności na działce

Drugie zdjęcie (z lotu ptaka) przedstawia działkę po wylaniu fundamentów.
Teraz doszło jeszcze 6 metrów działki po lewej stronie, więc nie martwcie się faktem, że mój dom stoi u sąsiada

W prawym górnym rogu jest źródło, miejsce w którym stale stoi czysta woda. Czysta może była parenaście lat temu, póki nikt tam śmieci nie wyrzucił ;/
No ale wszystko jest do ogarnięcia, napewno dobre miejsce do czerpania wody (nie do picia oczywiście), w każdym razie stan wody jest cały czas taki sam, nawet pompując z tamtąd wodę, on się wyrównuje.

Tak więc działka ma potencjał, zobaczymy jak z potencjałem mojej wyobraźni, sił i co najgorsze funduszy



Ale ty uparty jesteś. Glina zahamuje odpływ wody. Nie rób tego będziesz przeklinać dzien w którym zwięzles gliny na działkę. Mam gline na działce i wiem jakie to utrapienie woda zalega.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies