Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Maybe my dream will some day come true

Pokaż wątki Pokaż posty

Maybe my dream will some day come true

Marieczko 19:17, 09 gru 2017

Dołączył: 21 wrz 2017
Posty: 9
Witam. Jestem na etapie budowy domu, domek już stoi jest w trakcie prac dekarskich, no ale tutaj nie o tym.
Moja działka ma wymiary 40x100m. Domek stoi +- w połowie, czyli mam jakieś 40x45 "ogrodu" przed domem, o który chciałbym zadbać już teraz.
Działka jest dosyć nierówna, przy wyciąganiu fundamentu z jednej strony domu mam ok 40cm od ziemi, z drugiej zaś ok 1,6m.
Spadek jest więc spory, do tego z przodu działki jest również zagłębienie ok. 1 metr względem domu. Mam znajomego geodetę, który może pożyczyć mi laser, i postaram się wykonać mapę sytuacyjną, ponieważ pomoże to lepiej rozplanować działkę. Ziemia jest ładna, czarna z małą ilością kamieni, za to jest dość zwięzła, będzie trzeba ją rozluźnić, ale do rzeczy.

Sąsiad ma do oddania pokaźną ilość ziemi, niestety gliniastej nie nadającej się do ogrodu. Za to myślę, że pod humus będzie w sam raz.
Ile może kosztować zdjęcie humusu z działki 40x45m, głębokość warstwy próchniczej to średnio 60-70 cm, miejscami sporo więcej. Przyjmijmy lubelskie ceny.

Mam ciągnik z ładowaczem czołowym, i zastanawiam się czy ściągać hunus samemu, czy zlecić to komuś, kto się na tym zna.

Z racji tego, że działka jest dość spora, chciałbym ją podzielić na dwa lub trzy odcinki, takie uskoki, skarpy, co o tym sądzicie ? Żeby nie robić działki płaskiej jak stół (nawet nie bardzo się da bo sąsiednie działki...) Tylko zrobić trzy uskoki, i dopiero te uskoki żeby były zupełnie płaskie, no i droga z kostki brukowej wiła by się po nich..

Nie wiem czy mnie za bardzo fantazja nie ponosi?
sylwia_slomc... 19:43, 09 gru 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Witaj A nie myślałeś ,żeby ten uskok zamienić we wgłębnik? Poczytaj jak fajnie można wykorzystać takie ukształtowanie terenu, ale dopiero jak fotki pokażesz będzie można coś więcej powiedzieć
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gardenarium 20:25, 09 gru 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ponosi, oj ponosi, w sensie gliny , bo nigdy, przenigdy bym nie brała gliny na swoją działkę, no chyba że suchy piach by tam był na metr. A tak - nigdy w życiu!
Nawet za darmo i nawet za dopłatą.

Ogrom pracy Cię czeka.
Sylwia dobrze radzi, zrób wgłębnik. Albo staw.

Reszta marzeń i wyobrażeń ok. Uskoki nie muszą być na łeb na szyję, można je przełamać skarpami łagodnie schodzącymi z nasadzeniami trawiasto-bylinowymi.

Konieczne drzewa liściaste, aby stworzyć mikroklimat.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
makadamia 07:38, 11 gru 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jak piszesz, że glebę masz zwięzłą, to gliny nie potrzebujesz zdecydowanie.
Ja do siebie kupowałam, ale u mnie jest tak jak Danusia pisze: sam piasek.
Szukaj raczej w okolicy rolnika czy stadniny koni, żeby zorganizować sobie obornik. Albo kompostowni.
Skarpy, wgłębniki to znakomity pomysł.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sylwia_slomc... 08:55, 11 gru 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Też bym do takiej ładnej czarnej ziemi za nic w świecie gliny nie dodała.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Marieczko 19:24, 11 gru 2017

Dołączył: 21 wrz 2017
Posty: 9
Nieporozumienie. Musze wyrównać działkę, dlatego planuje zebrać humus, nawieść gliny (która i tak i tak jest pod moją ziemią) i dopiero wtedy rozwieść humus wymieszany ewentualnie z piaskiem dla rozluźnienia.

Dodam, że ewentualne spadki będą akceptowalne, bo nie zaradze nic na to, że pod kilkudziesięcio centymetrową warstwą czarnej fajnej ziemi, jest glina.
O ile teraz nie ma problemu, bo woda spływa po działce do rowów przy drodze, o tyle po wyrównaniu działki może nie być już tak pięknie.

Postaram się wrzucić zdjęcia i posłucham porad co warto zrobić już teraz, a z czym poczekać.


Wrzucam zdj. z google street view.
Pierwsze zdjęcie to pogląd na sytuacje, niestety fotografie są mało miarodajne jeśli chodzi o nierówności na działce

Drugie zdjęcie (z lotu ptaka) przedstawia działkę po wylaniu fundamentów.
Teraz doszło jeszcze 6 metrów działki po lewej stronie, więc nie martwcie się faktem, że mój dom stoi u sąsiada

W prawym górnym rogu jest źródło, miejsce w którym stale stoi czysta woda. Czysta może była parenaście lat temu, póki nikt tam śmieci nie wyrzucił ;/
No ale wszystko jest do ogarnięcia, napewno dobre miejsce do czerpania wody (nie do picia oczywiście), w każdym razie stan wody jest cały czas taki sam, nawet pompując z tamtąd wodę, on się wyrównuje.

Tak więc działka ma potencjał, zobaczymy jak z potencjałem mojej wyobraźni, sił i co najgorsze funduszy
Marieczko 21:11, 11 gru 2017

Dołączył: 21 wrz 2017
Posty: 9


Marieczko 21:50, 11 gru 2017

Dołączył: 21 wrz 2017
Posty: 9
sylwia_slomczewska napisał(a)
Witaj A nie myślałeś ,żeby ten uskok zamienić we wgłębnik? Poczytaj jak fajnie można wykorzystać takie ukształtowanie terenu, ale dopiero jak fotki pokażesz będzie można coś więcej powiedzieć




Właśnie ! Wgłębnik, więc tak to się fachowo nazywa !
Właśnie o coś takiego mi chodzi tylko, że na dużą skalę z trzema półkami
sylwia_slomc... 22:16, 11 gru 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Zrób jakiś wstępny szkic jak to widzisz.I pokaż
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Marieczko 22:48, 11 gru 2017

Dołączył: 21 wrz 2017
Posty: 9



Wstawiam mapke sytuacyjną działki, tak o to pi przez drzwi wyglądają wysokości na działce.

Sylwia, zrobie szkic ale już nie dzisiaj, rano do pracy rodacy

Mam sporo pomysłów, sporo planów i wiem, że póki co ze wzgledu na budowe nie zrobie tego tak jak chciałbym to zrobic, za dużo na raz, ale na tyle na ile bede mógł, bede realizował swój plan, i może w perspektywie kilku lat uda mi sie to wszystko ogarnąc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies