Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Żywopłot pod sosnami

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot pod sosnami

gusia71 19:07, 24 mar 2018

Dołączył: 12 paź 2012
Posty: 20
Drodzy Forumowicze,
proszę o radę jakie rośliny posadzić w żywopłocie, który w założeniu ma rosnąć na wysokość nie większą niż 2 metry i co ważne, posadzony będzie pod 5 metrowymi, podciętymi na odpowiednią wysokość, rosnącymi w rzędzie sosnami. Wystawa jest południowo-zachodnia (półcień robią sosny), gleba piaszczysta, bez nawadniania. Zależałoby nam na średnim tempie wzrostu - żeby nie czekać na efekty 20 lat, ale tez jeśli trzeba będzie go przycinać, to żeby nie robić tego kilka razy w roku. Bijemy się z myślami, czy pod sosny pasuje cis, a jeśli tak to jak szybko urośnie w takim miejscu. W partiach żywopłotu, które nie wymagają całorocznej osłony myśleliśmy o pęcherznicy. Może macie jeszcze inne propozycje? Żywopłot ma pełnić funkcję parawanu przed wzorkiem sąsiadów, którzy zaczynają budowę na sąsiedniej działce. Do tej pory przed wzrokiem ciekawskich chroniły nas niskie gałęzie sosen. Niestety szybko powysychały, stąd konieczność posadzenia czegoś pod nimi.
Będę wdzięczna za Wasze doświadczenia,
Agnieszka
____________________
Toszka 22:56, 24 mar 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Cis na piasku nie da rady.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
fasola 10:19, 29 mar 2018


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
U mnie w takich samych warunkach daje radę choina kanadyjska. Podlewam ją z węża w najgorsze upały bez deszczu tak raz na tydzień.

Mam też jakieś jałowce kolumnowe, podobne do tych leśnych. Rosną wolniej ale nie trzeba ich przycinać. Niestety nie wiem jaka to odmiana.
____________________
Fasola Igielnik
fasola 10:28, 29 mar 2018


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Na pierwszym zdjęciu są rośliny posadzone 2 lata temu. Były wysokości od 15 do 30 cm. Teraz sięgają mi do biodra.
Mieszkam w otulinie sporego lasu i nie ma u nas bardzo suchego powietrza.

Tu starszy fragment założony na próbę.

____________________
Fasola Igielnik
gusia71 14:58, 03 kwi 2018

Dołączył: 12 paź 2012
Posty: 20
Bardzo dziękuję za wszystkie głosy. Choina to dobry pomysł - jest wytrzymała i nie rośnie bardzo szybko, jednak z tego co wyczytałam dorasta do 15 metrów. Czy da się ją prowadzić na wysokość nie większą niż 2 m bez nadmiernego masakrowania drzewka?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies