Gdzie jesteś » Forum » Tarasy i balkony » Taras samonośny na bloczkach M6

Pokaż wątki Pokaż posty

Taras samonośny na bloczkach M6

Matttii 19:36, 19 kwi 2018

Dołączył: 19 maj 2017
Posty: 21
Witajcie,

Dostałem wycenę mojego tarasu z egzotyka na 12-15.000PLN.
Ponieważ na taką cenę mnie w tym roku nie będzie stać (markiza, grill, domek na narzędzia i plac zabaw dla dziecka) więc zdecydowałem się samemu coś zmontować (z zaznaczeniem, że ma wytrzymać 2-5 lat i potem wymienię na egzotyk - razem z palami na głębokość przemarzania).

Taras będzie miał wymiary 5m szerokości i 4m głębokości na wysokości od ziemi około 0,6m.
Schodki z jednej strony na ścieżkę, z drugiej na trawnik - z trzeciej tylko zabudowa.

Grunt mam prosty - do głębokości 1,2m mam piasek, potem glina, wody gruntowej nie ma - ogród ma 3 lata - poza "wysadzeniami" od dżdżownic grunt się nie zapada i nie podnosi.
W miejscu tarasu jest od 3 lat ułożona włóknina i wysypana warstwa 5cm otoczaków.

Chciałem ułożyć około 20 bloczków betonowych lekko zagłębionych w ziemi i wyrównanych podsypką z zaprawy betonowej, aby je wypoziomować.
Na to przyjdzie kolejny bloczek betonowy (bądź dwa - zależy od wypoziomowania wysokości, aby wyjść do wysokości okna).
Potem papa, na nią prostopadle do okien krawędziaki 100x100mm (od razu zaimpregnowane na zielono), na nie legary 45x145mm (impregnowane olejem jak taras) w pionie dłuższą krawędzią i do nich będzie przykręcona deska z modrzewia europejskiego lub świerkowa (impregnowana olejem).

Pomysł na konstrukcję wziąłem z tej strony:
http://budujzdrewna.pl/forum/viewtopic.php?t=7701

Rozstaw legarów co 0,5m, rozstaw krawędziaków mniej jak 1,8m i tak samo podparte o bloczki M6.

Pytanie jest takie:
- czy taka konstrukcja z dwóch/trzech bloczków M6 na wysokość przeniesie cały ciężar tarasu (0,66m3 drewna - czyli jakieś 300kg)?
- czy mimo takiego gruntu jak mam jest szansa na wysadzenia po zimie - jak pisałem 2-5 zim musi wytrzymać?

Cena jaką wyliczyłem powinna zamknąć się kwotą 3500-4000PLN.
Mam to rozrysowana na razie na kartce więc zeskanuje jutro i wrzucę skan rozstawienia.


Matttii 16:03, 22 kwi 2018

Dołączył: 19 maj 2017
Posty: 21
poniżej plan rozkładu bloczków, kantówek i legarów.
na czerwono po prawej kostka, a za nią trawnik.
od góry będą schodki na kostkę.
po lewej ściana domu z oknami balkonowymi i wyjściem na taras.
po prawej będą schody na trawnik.
u dołu będzie zabudowa.
te kantówki na ukos zrobione są na dole, aby ominąć przyłącze wody, belkę dźwigającą dach oraz odpływ rynny.
z kolei na górze po to, aby zrobić łuk i odwzorować kostkę.

odległość między legarami 50cm.
odległość między kantówkami 150cm (w jednym przypadku 180cm)
kantówka 10x10cm
legar 4,5x14,5cm
deska modrzew europejski 12,5cmx2,8cmx400cm

co myślicie o takim projekcie?



bialydomek 16:00, 27 kwi 2018


Dołączył: 16 sie 2017
Posty: 187
witam,
my na pojedynczych bloczkach mamy postawioną altanę,
stoii 4rok, pod bloczkami sypany był żółty piach- ubijaliśmy to, na to były położone bloczki a na bloczkach legary pod deski w altanie,
bo altanę mamy z desek sosnowych,
ta altana jest gdzies na forum, wrzucalam fotki gdzies gdzie tytul brzmial o altanach..
bialydomek 16:00, 27 kwi 2018


Dołączył: 16 sie 2017
Posty: 187
tzn. podłoga jest jest drewniana z desek sosnowych
Matttii 21:27, 27 kwi 2018

Dołączył: 19 maj 2017
Posty: 21
dzięki
mi właśnie na bloczkach postawili w poniedziałek altanę 2x3m (w sumie 12 bloczków).
podpytałem gościa, bo tarasy też robią i powiedział, że konstrukcja aż za gruba, acz już mi się nie chce zmieniać.
bloczki kupiłem, łatę i młotek również
jutro jadę po cement i kantówki - zobaczymy czy uda się samemu.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies