Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Sosna czarna nie rośnie - co robić?

Pokaż wątki Pokaż posty

Sosna czarna nie rośnie - co robić?

Aghla2747 09:12, 20 wrz 2018

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 32
Ok, dziekuję za rady. Boję się troszkę cisa bo mam małe dzieci a miałyby rosnąć przy placu zabaw.
Zastanawiam się jeszcze nad serbami. Będę miala na dniach koparkę i chyba byłaby szansa szeroko i głęboko przygotować podłoże... Poza tym chciałam aby to był taki troszkę zagajnik, czyli drzewka luźniej sadzone, zielona ściana a nie typowy żywopłot, bo tego mam dziesiątki metrów na całej działce)))
Toszka 15:33, 20 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ale jak chcesz koparką przygotować ziemię?
Podglebie wyciągniesz i nic z tego nie będzie
Najlepsze są widły amerykańskie i kilka ton dobroci - obornik, kompost, kora, mączka bazaltowa.


Cis mozna wybrać bezowocowy - np. Hilli.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Aghla2747 11:38, 25 wrz 2018

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 32
Igły cisa też są trujące, nie tylko owoce.... Nie wyobrażam sobie osoby chętnej do ich spożywania, ale mając dwójkę małych dzieci i sadząc go przy placu zabaw nie byłabym spokojna - jak wiemy dzieci są zdolne do wszystkiego...

A co do koparki - myślałam o wykopaniu głębokiego rowu i wsypaniu tam ziemi już rozluźnionej (ja mam skałę gliniastą, widłami niewiele zdziałam) - własnie tym chciałam ją rozluźnić, o czym piszesz + piasek.

Ale już zapadła decyzja o oddaniu ich znajomej, która zaczyna tworzyć swój ogród na piasku, wśród sosnowych lasów... Ja sadzę świerki, którym też troszkę dobroci zafunduję najpierw.
Toszka 14:59, 26 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jeśli koparką zostanie wykopany rów, bez przekopania całej rabaty, to powstanie donica kumulująca wodę. W ten sposób powstaną idealne warunki do patogenów no. fytoftorozy. Nie trzeba jakoś głęboko kopać, wystarczy na 30-40cm. Najpierw płytko, a potem ponownie przekopujesz głębiej. Osobiście zawsze trzy razy przekopuję i od razu mieszam z dodatkami. To jedyny sposób by polepszyć jakość gleby w ogrodzie. Zwłaszcza, że glina jest doskonałym wyjściowym typem gleby.
Nie znam gliny, której widły amerykańskie nie ugryzą. Kopiesz małymi kęskami. Nie jak szpadlem. Na tym polega fenomen wideł.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies