Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wąski pas w ogrodzie, pomysły na aranżacje chodnika -ogród Iza

Pokaż wątki Pokaż posty

Wąski pas w ogrodzie, pomysły na aranżacje chodnika -ogród Iza

IzabelaM 10:08, 13 sie 2018

Dołączył: 12 sie 2018
Posty: 1
Kochani! Dołączyłam do ogrodowiska niedawno, w związku z tym ze szukam pomysłów na zaaranżowanie własnego ogródka. Jestm ogrodowym amatorem do tej pory zajmowałam się jedynie kodowaniem kwiatów w doniczkach, dlatego będę wdzięczna za Wasze podpowiedzi
Tej jesieni chcielibyśmy zagospodarować wąski pas ziemi pomiędzy chodnikiem do domu oraz wjazdem (którego jeszcze nie ma) oraz otoczeniem chodnika. Po dwóch stronach chodnika planujemy jeszcze dodać wąskie pasy z białego grysu, które będą baza dla roślin. Pas pomiędzy chodnikiem a wjazdem chcielibyśmy wyłożyć korą, aby uniknąć kłopotów z koszenie pomiędzy toslinami. Nie mam na razie totalnie koncepcji co do układu - czy radzilibyscie jakieś symetryczne nasadzenia? Przy chodniku myślałam o hortensjach, lawendzie, kulistych iglakach i jakiś nieco wyższych drzewkami.
Ziemia w tych miejscach jest lekko gliniasta, miejsce jest bardzo słoneczne, cały dzień kest mocno nasłonecznione.
Będę wdzięczna za wasze pomysły! Pozdrawiam serdecznie

Toszka 12:32, 13 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Witaj

Żwir przemyśl, bo na tak wielkiej rabacie pielenie w żwirze to będzie mordęga. Rośliny tez dobrze pod kamieniami nie rosną....ale chwasty znakomicie się sieją
Jesli już koniecznie żwir to absolutnie nie biały...będzie efekt akwarium
Masz kostkę granitową to lepiej będzie wyglądać granitowy żwirek. Ale zastanów się, czy w całości wysypanie tak dużej rabaty nie da przytłaczającego efektu kamieniołomu. Żwirek ładnie wygląda na małych rabatach. Wtedy taka rabata jest jak akcent w ogrodzie.


Przed sadzeniem - a w trakcie planowania - proponuję koniecznie wzbogacić glebę w próchnicę (obornik, kompost, kora) i mączkę bazaltową. Wszystko trzeba bardzo starannie przekopać, przemieszać z glebą. Bez tego, nawet wzbogacając dołki, rosliny nie będą rosły zdrowo i bujnie przez lata.

Jesli ma być żwir, to także dobrze by było ująć ziemi na 5-7cm poniżej kostki. Inaczej żwir będzie wysypywać się z rabaty.

Odnośnie planowania...cha, cha... to tak nie działa na forum - chcesz i masz . Tak nawet nie działa w szanującej się firmie ogrodniczo-projektowej. Musisz okreslić jaki styl lubisz. Jakie rosliny lubisz. Jak sobie wyobrażasz cały swój ogród. Nasłonecznie. Strefa mrozowa, czyli chociaż region.
Ta rabata musi pasować do reszty przyszłego ogrodu. Inaczej będzie oderwana...jak kwiatek przy kożuchu.

Do dzieła Kochana Pisz więcej o sobie, tym co lubisz, co wpadło ci w oko. Mile widziane inspiracje....albo, myk, do Danusi (Gardenarium) po projekt
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 13:01, 13 sie 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
ano, tak jak Toszka pisze: jest za dużo możliwości, za dużo opcji, żeby zaproponować coś tak bez punktu zaczepienia.
Może być formalnie i zimozielono (dobra opcja przy podjeździe), z dużą ilością form strzyżonych - ale drogo
może być zwiewnie i lekko - z dużą ilością bylin
może być bardziej cieniście - z drzewami
może być nowocześnie ze szpalerami traw albo naturalistycznie z krzewami

a ponieważ pewnie sama jeszcze nie wiesz co chcesz i co Ci się podoba, to wrzucam inspirację z ogrodowiska, która mi osobiście baardzo się podoba, a warunki podobne jak u Ciebie:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063858478189/
https://pl.pinterest.com/pin/530580399828544964/
https://pl.pinterest.com/pin/353321533250598926/

jedyny problem: żeby obsadzić tak rabatę, to trzeba mieć trochę doświadczenia ogrodniczego
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies