Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy » Edycja postu

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

Dragonka 16:49, 09 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Maciejko, oddyguję się i ja wiesz, ja też nic mądrego tu powiedzieć nie umiem, dlatego dziewczyny mnie tak uświadamiają i chwała im za cierpliwość!

Anpi mnie się to podoba na Ogrodowisku, moc pomysłów i ludzie potrafią takimi fajnymi pomysłami się dzielić..nawet jak ja nie wykorzystam wszystkiego, to może skorzysta ktoś inny, to jest mega fajne.

Aniu dzięki za Twój głos ja kojarzę ligustr z mojego miasta, mieszkałam na starym osiedlu z początku lat 70 i on tam nadal króluje jako niepodzielny pan żywopłotów

Asiu
, a ja akurat znalazłam na O. cały wątek o nim i jest ktoś, kto nawet potrafi cuda z niego robić, chyba zajmuje się nim prawie zawodowo- nie wiem czy dobrze wkleję link, ale próbuję:

https://www.ogrodowisko.pl/watek/3586-wedlug-wlasnych-pomyslow-ligustr-nie-tylko-jako-ogrodzenie


a Toszka ujarzmia ligustra bo jest przecież Zieloną Czarodziejką, no każdy to już wie Ale przekonujesz mnie do cisa coraz bardziej. Trochę się boję szmaragdów, te moje bidy aż się wygięły pod ciężarem śniegu teraz, przygięło je do ziemi jakby w pół złamane, chyba otrzepywać powinnam? Strasznie rozcapirzone się zrobiły, ciekawe czy się odbiją?

Sylwuś dobrze , że piszesz. Jeśli wiciokrzewy kumają się z mszycami, to się nie polubimy, nie lubię paskud Powojniki są piękne, widzę tu dużo w ogrodach ale się boję czy ja będę umiała takim delikatnym stworzeniem się odpowiednio zająć? Hortensja pnąca jest w kręgu mojego zainteresowania jak najbardziej, zajmuje poczytne miejsce na liście mojej
A kompostownik to planuję umiejscowić miedzy gratami eMa za garażem, tak. Tylko obawiam się czy jednak zapach trochę nie będzie mącił błogiego odpoczynku w Cienistym zakątku?
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
makadamia 16:50, 09 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cóż mogę powiedzieć, skoro dzisiaj sama, na własne oczy widziałam przyrosty u Toszkowego cisa na co najmniej 40 cm.
Chyba jedynie to, że życzyłabym sobie takich przyrostów na swoich cisach, bo u mnie 10 cm było sukcesem

No ale:
- moje są młode, ledwie drugi sezon, więc: patrz wpis wyżej;
- u Toszki glina, profesjonalnie wzbogacana, a u mnie piaseczki, niby też wzbogacane ale wiadomo...
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 16:52, 09 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dragonka napisał(a)

A kompostownik to planuję umiejscowić miedzy gratami eMa za garażem, tak. Tylko obawiam się czy jednak zapach trochę nie będzie mącił błogiego odpoczynku w Cienistym zakątku?


Basiu, już o tym rozmawiałyśmy - kompostownik nie ma prawa śmierdzieć
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 16:57, 09 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Wkleję sobie tu ten mój spis - od razu mówię, że za wielu gatunków nie ma, no poza bylinami, tych mam wieleee Nie upieram się wcale przy żadnej, to są kandydatki/ kandydaci do występów krótszych i dłuższych w moim ogródku:


DRZEWA:
Perukowiec podolski
Trzmielina pospolita
Wiśnia ozdobna Kiku Shidare Zakura
Wiśnia ozdobna Amanogawa
Rutewka Delavay’a
Suchodrzew tatarski
Miłorząb Mariken na pniu
Trzmielina na pniu
Ketmia syryjska
Cis kolumnowy np. Wojtek
Ligustr na żywopłoty?


Drzewka / krzewy owocowe:
Wiśnia na podkładce karłowatej
Świdośliwa
Borówki
Maliny

Krzewy kwitnące:

Hortensje (limelight?)
Pięciornik Pink Queen
Krzewuszka Alexandra
Pęcherznica kalinolistna
Pęcherznica Red Baron
Dereń biały Elegantissima


Pnącza:
do wyboru z:
Wiciokrzew Henry’ego
Wiciokrzew zaostrzony
Pigwowiec japoński Pink Lady
Clematis Albina Plena
Powojnik Montana
Cytryniec chiński
Dławisz
przywarka japońska
hortensja pnąca

Trawy: tu jest problem, nie znam nic inengo
Sesleria jesienna
Miskant Morning Light
ostnica Pony Tail

tadaaam:

Byliny:
Tawułka japońska
Perowskia
Lawenda
Hyzop lekarski
Sadziec
Rozchodnik Abbey Dore
Ostrogowiec czerwony
Lepnica bezłogowa
Niecierpki
Rozchodnik okazały
Dyptam jesionolistny
Pysznogłówka Fireball
Kozłówka długoszyjkowa
Werbena patagońska
Berberysy
Jeżówka
Ostróżka
Dzielżan
Liatra
Czyściec
Kosmosy
Tytoń oskrzydlony
Lewkonie
Goździk siny
Gożdzik kropkowany
Floks skrzydlasty
Żagwin ogrodowy
Ubiorek
Szałwia omszona
Lędźwian szerokolistny
Groszek pachnący
Mieczyki
Cynie różowe
Firletka kwiecista
Posłonek
Zawilec japoński karmnik ościsty zamiast trawy?

Róże:
New Dawn
Sweet Memories
Artemis
Pashmina
Bailando
Queen Elizabeth
Old Port
Princess Anne
Princess Aleksandra of Kent





____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 16:58, 09 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
makadamia napisał(a)


Basiu, już o tym rozmawiałyśmy - kompostownik nie ma prawa śmierdzieć

pamiętam, pamiętam jedynie zapach butwiejących roślin, ale ten da się przeżyć, w końcu to ogród jednak jest, nie perfumeria
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
sylwia_slomc... 16:59, 09 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
No właśnie zdziwiło mnie, że boisz się zapachu, u mnie kompost pachnie tylko piękną ziemią nigdy żadnych zapachów cuchnących z niego nie było.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
makadamia 17:00, 09 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aaaa, skoro już jestem przy kompie, to od razu piszę: Toszka skrytykowała pomysł zaokąglonych rogów, bo w tym prawym dolnym rogu wychodzi taki cienki szpic, w którym nic nie da się posadzić.
Ja zaokrąglonych bronić nie będę, to pozostałość po poprzednim projekcie. Może iść do zmiany bez uszczerbku dla całości
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 17:02, 09 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
sylwia_slomczewska napisał(a)
No właśnie zdziwiło mnie, że boisz się zapachu, u mnie kompost pachnie tylko piękną ziemią nigdy żadnych zapachów cuchnących z niego nie było.
a bo mnie tak wszyscy straszą, że to smród taki, że na kilometr czuć... ale I Toszka i Asia mi już o tym pisały na początku, i pamiętam, że jak się rzuca tam tylko to co powinno, to nie ma prawa śmierdzieć. Ok, obawy się rozwiewają, a sio!
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
sylwia_slomc... 17:05, 09 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Rutewka, suchodrzew i trzmielina to nie drzewa. To pierwsze bylina dwa pozostałe krzewy
Pigwowiec jest krzewem, a nie pnączem.
Z dyptamu w małym ogrodzie bym zrezygnowała, potrafi mocno oparzyć w słoneczny dzień gdy kwitnie samymi olejkami eterycznymi, w małym ogrodzie ciężko go omijać z daleka w tym okresie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Dragonka 17:06, 09 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
makadamia napisał(a)
Aaaa, skoro już jestem przy kompie, to od razu piszę: Toszka skrytykowała pomysł zaokąglonych rogów, bo w tym prawym dolnym rogu wychodzi taki cienki szpic, w którym nic nie da się posadzić.
Ja zaokrąglonych bronić nie będę, to pozostałość po poprzednim projekcie. Może iść do zmiany bez uszczerbku dla całości

prawy dolny? czyli za warzywnikiem, tak? czy ja inaczej patrzę?

edit:
No ja raczej rozsądna kobita jestem(chyba)i rzeczowy argument zawsze do mnie trafia. Jeśli Toszka pisze, że ciężko, to wie co mówi
To ten lewy dolny lepiej też pod kątem prostym zrobić? Moją potrzebę łuków i okręgów zaspokoi linia rabat w ogrodzie
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies