Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

Dragonka 20:32, 29 wrz 2018


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Witam serdecznie,
Pozwólcie, że się przedstawię-mam na imię Baśka. Na forum jestem nowa, nieśmiało podczytuję, i w akcie totalnej desperacji i niemocy ogrodowej postanowiłam się odważyć i prosić Was o radę.

Zapału mam wiele ale nigdy nie miałam nawet ogródka działkowego, jestem człek z blokowiska i dopiero uczę się właściwie rozróżniać chwasta od nie-chwasta a co dopiero mówić o pielęgnacji ogrodu. Ale bardzo chcę!

Moim marzeniem od dawna było mieć choć skrawek ogrodu ale zupełnie jestem zielona Tak poważnie to jest mi bardziej do płaczu - mieszkam tu drugi rok i drugi rok codziennie wychodzę na dwór i patrzę i siedzę i stoję i chodzę, i myślę i myślę..i nic nie wymyśliłam.
To znaczy, próbowałam ale wizje a rzeczywistość u mnie to dwie skrajności , np.: miało być tak:


a wyszło tak:





Jestem mistrzynią chaosu, prawda?
w dodatku nigdy nie chciałam mieć aksamitek- to miały być kosmosy, takie wiejskie kwiatki, jakie kojarzę z ogródka Babci.Dostałam nasiona od Teściowej(sabotaż? hehehe) a że się nie znam nic ... ale cieszyłam się jak dziecko, jak zaczęły wychodzić z ziemi i polubiłam za gąszcz zielonych liści i fajny cytrynowy kolor. W tym gąszczu posadziłam ( podobno ) kanny, mieczyki i dalie ( też dar od Teściowej) ale śmierdziuchy wszystko przydusiły i widać tylko je.

Czasem pojawia się jakiś pomysł, i wtedy pędzę jak dzik w żołędzie I robię więcej bałaganu niż było a ogródka jak nie było, tak nie ma.


Moim problemem jest bardzo mała i nieustawna działka a moje wymagania względem niej- ho, ho ho!

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że forum to nie projektowanie innym ogródków a dobrzy ludzie, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą z innymi, i na to liczę, że może popchniecie mnie i może uda mi się wreszcie przejść na dobrą stronę Mocy? Poratujcie, proszę
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
martuha 10:20, 30 wrz 2018


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Witaj Wyszło całkiem fajnie
A jeśli chcesz rady, to z doświadczenia mogę powiedzieć, że do urządzania ogrodu i odnalezienia ulubionego stylu potrzebne są przede wszystkim inspiracje i trochę wiedzy o roślinach. Tego nie zdobędziesz patrząc na swój ogród
Patrz na inne (tu na forum całe mnóstwo pięknych ogrodów), inspiruj się, zbieraj zdjęcia, które Ci się podobają, czytaj o roślinach, podstawach projektowania, oglądaj, oglądaj....
Powodzenia!




____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
Gardenarium 10:50, 30 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na początek wklej plan ogrodu, bo nie wiadomo co i jak, gdzie się znajduje. Jakie masz wymagania? skoro są takie wielkie - określ je. Będzie łatwiej cokolwiek doradzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mary 16:33, 30 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Cześć Basiu,
Wydaje się, że lubisz kolorowo.
Proponuję obejrzeć te ogrody
https://www.ogrodowisko.pl/watek/8113-przedziwny-ogrod
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4081-zycie-w-wiejskim-ogrodzie
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mary 16:34, 30 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Piszesz, że Twoja działka jest mała. Ile ma metrów?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Dragonka 19:04, 30 wrz 2018


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.Przyjemnie po dniu pracy zajrzeć na forum i zobaczyć, że ktoś mnie odwiedził Witam Martuha, Gardenarium i Mary- dziękuję za linki, na pewno podejrzę

Niestety jestem wyjątkowo kiepska w poruszaniu się po programach rysujących nawet proste plany; czy mogę wkleić taki plan rysowany ołówkiem? Jeśli będzie mało czytelny poszukam kogoś młodszego, kto umie obsługiwać taki program. Do tego wkleję zdjęcia, będzie dobrze?

Mieszkam na wsi i szczerze mówiąc, najbardziej podobają mi się ogrody takie..wiejskie, no niekoniecznie od linijki, raczej jakby natura je malowała sama. Lubię kosmosy bo są takie różnokolorowe i przypadkiem wysiały mi się dwie cynie ( tak mi powiedziano, że to ich nazwa) i tez bardzo mi się podobają takie różowe.

Napisałam , że mam wielkie wymagania, bo działka jest ograniczona drogą dojazdową biegnącą wzdłuż całej działki- na części stoi dom i właściwie do dyspozycji mam takie 'podziabane' kawałki wokół domu i przy tarasie- tu placyk jest ma ok 10x16 m.

To największa część, co do której mam chyba niemożliwe do spełnienia plany- chciałam tu zmieścić ze trzy drzewka owocowe( wiśnie, czereśnie), krzaki owocowe i jeszcze żeby coś oko cieszyło- i tu pomysłu nie mam żadnego. Nawet nie wiem czy gdziekolwiek jest sens trawnik siać..? W dodatku chciałabym bardzo ale to bardzo mieć mały warzywnik. W tym roku pierwszy raz w życiu sama wyhodowałam pomidory- i wzeszły! Z dumy mało nie pękłam
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 19:56, 30 wrz 2018


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190


Jak widzicie- droga sporo komplikuje, bo po dwóch zimach już wiem, że wzdłuż drogi nie bardzo mogę cokolwiek posadzić, śniegu mamy bardzo dużo i tu zaraz na działkę śnieg odrzucam.

zaznaczone z nr 1 to właśnie całą moja nadzieja na ogród " właściwy"- tu wi dok z góry:

l/uploads/p/174/1741370

tu widziany stojąc od strony betonowego płotu ( z uroczą kępą chwastów porastających kupę ziemi ):



i od drogi:




Wiem, wiem- zapewne się zastanawiacie dlaczego ta ładna kupka ziemi ze zdj pierwszego widok z góry- tak zarosła? ano właśnie to efekt mojego dumania nad urządzeniem tego ogrodu w skali mini



____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Toszka 20:26, 30 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Witaj
plan doskonały tylko metraż mi się nie zgadza - 1kratka to 1m, ok...ale czemu na 4 kratkach dopisek 3m?

Droga jest wasza, wewnętrzna?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Dragonka 22:04, 30 wrz 2018


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Witaj @Toszka, czujne oko masz wokół domu biegnie taka opaska 4m od granicy jest ale przez tą opaskę zostaje trochę ponad 3m. Jutro sprawdzę jeszcze raz ile to jest tak super dokładnie. I wrzucę zdjęcie tego kawałka, będzie widać lepiej jak to w rzeczywistości wygląda.
Tak, droga na odcinku należącym do nas jest nasza,wewnetrzna.

____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 19:09, 01 paź 2018


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Tak, odcinek nr 2 to 3 m szerokości takiej powierzchni do wykorzystania ( długość 16m ):

____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies